Tërmeti në Turqi e Siri, shkon mbi 8,400 numri i viktimave

schedule07:45 - 8 Shkurt, 2023

schedule 07:45 - 8 Shkurt, 2023

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë tani është të paktën 8,424, sipas zyrtarëve.

Në Siri, 2,530 viktima janë konfirmuar si në zonat e kontrolluara nga qeveria ashtu edhe në rajonet e kontrolluara nga rebelët. Gjithsej 4,654 të lënduar janë raportuar në të gjitha territoret siriane.

Në Turqi, të paktën 5,894 njerëz janë vrarë dhe 34,810 të plagosur, tha të martën nënpresidenti turk Fuat Oktay.

Agjencitë dhe punonjësit e shpëtimit kanë paralajmëruar se shifrat ka të ngjarë të rriten, veçanërisht në Siri, me shumë njerëz ende të bllokuar nën rrënoja./abcnews.al