Temperaturat e larta, gjendje alarmi në Spanjë dhe Portugali

schedule11:43 - 1 Gusht, 2018

schedule 11:43 - 1 Gusht, 2018

Spanja dhe Portugalia pritet të përballen me temperatura rekord duke filluar që nga e enjtja e 2 Gushtit. Agjencitë metereologjike në të dyja vendet parashikojnë temperature deri në 50 gradë Celsius.

Anticikloni afrikan ka pushtuat gjysmën e Europës, duke shënuar rekord të temperaturave të larta. Por vendet që do të vuajnë më shumë pasojat janë Spanja dhe Portugalia. Këto dy vende deri tani kanë shënuar temperature deri në 37 gradë Celsius.

Por një tjetër valë të nxehti afrikan do të sjellë në këto dy vende rekorde të reja, duke nisur që nga e enjtja e 2 Gushtit e deri në 8 Gusht temperaturat mund të arrijnë deri në 50 gradë Celsius. Lisbona do të përballet me ditë të tëra kur temperatura do të shënojë 40 gradë, ndërsa në qytetet bregdetare spanjolle temperaturat mund të shkojnë deri në 45 gradë Celsius. Të gjitha agjencitë metereologjike në të dy vendet kanë dhënë gjendjen e alarmit duke u bërë thirrje banorëve të marrin masa./abcnews.al