Temperatura

moti-2.jpg
eri Ida07:12 | 01/04/2020

Moti do të jetë me vranësira të pasuara nga reshje shiu dhe rreshje bore në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të pësojnë rënie tv konsiderueshme.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore -2/4°C

Zonat e ulëta 2/11°C

Zonat bregdetare 4/12°C./abcnews.al

MOTI-BORA-1.jpg
eri Ida07:14 | 30/03/2020

Fillimi i javës dt 30 Mars 2020 moti do të mbetet me vranësira mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu të pakta në zonën jugperëndimore.

Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje.

Temperaturat min dhe max: zonat malore 5/15°C, zonat e ulëta 7/22°C dhe zonat bregdetare 9/19°C./abcnews.al

moti-2.jpg
eri Ida07:20 | 29/03/2020

Moti për ditën e nesërme parashikohet i kthjellët dhe me vranësira të pakta kalimtare.

Parashikohen mjegull dhe mjegullinë lokale në zonat luginore në orët e mëngjesit. Era do të fryjë nga Verilindja e Veriperëndimi 2-12 m/sek, përgjatë vijës bregdetare erë me shpejtësi 10-20 m/s.

Valëzimi në dete parashikohet të jetë forcës 2-3 ballë, me lartësi vale 1.0-1.5 metra./abcnews.al

moti-i-vrane5t.jpg
in a07:34 | 28/03/2020

Dita e sotme do të shoqërohet me vranësira mesatare, shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme dhe me intensitet të ulët kryesisht në zonën e qendrore dhe atë veriore.

Në zonën e jugut do të ketë më tepër kthjellime, por edhe në zonat e sipërpërmendura nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Gjithashtu lokalisht reshjet do të jenë edhe në formën e shtrëngatave.

987-2.jpg
in a07:24 | 27/03/2020

Dita e sotme do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqendrueshme.

Moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshjet e shiut do të jenë të herëpasherëshme, me intensitet të ulët.

Ndërkohë në zonat malore priten reshje të dobta bore.

Era do të jetë nga kuadrati i lindjes me shpejtësi 1-10m/s, përgjatë vijës bregdetare, ndërsa në jug hera-herës fiton intensitet deri në 15m/s.

koro-5.jpg
in a11:19 | 25/03/2020

Në rrjetin social “Facebook”, ISHP njofton se pavarësisht klimës apo vendit ku ndodhen, qytetarët duhet të marrin masa për parandalimin e përhapjes së koronavirusi

Në këtë mënyrë Instituti i Shëndetit Publik i ka dhënë fund dyshimeve se në zonat klimaterike të nxehta apo të lagështa nuk përhapet koronavirusi.

Gjithashtu shkruhet se COVID- 19 mund të transmetohet në çdo zonë të mundshme të globit.

Statusi:

“Nga të dhënat e deritanishme, koronavirusi 🦠 mund të transmetohet në të gjitha zonat klimaterike”.

mm.jpg
in a07:17 | 25/03/2020

Ditën e sotme moti parashikohet të nisë me kthjelime dhe vranësira të përqendruara përgjatë relieveve malore.

Ndërkohë në orët e pasdites, nisin reshjet e shiut të dobëta në jug e në mbrëmje shtrihen në të gjithë territorin, bën të ditur MeteoAlb.

Në orët e vona të mbrëmjes, në zonat malore e kodrinore parashikohen reshje dëbore, të cilat në juglindje do të marrin karakter të dendur.

Era, do të fryjë me drejtim verilindje-juglindje e lehtë e mesatare, ndërsa përgjatë orëve të natës me intensitet e fortë, kryesisht në bregdet e lugina, duke u shoqëruar me shtim të dallgëzimit në dete.

hakili.jpg
in a11:05 | 23/03/2020

I ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për ditët në vazhdim. Ai u shpreh se ditët në vazhdim vendi do të shoqërohet me temperatura të ulëta dhe se në zonat malore priten edhe reshje dëbore.

Në zonat malore pritet të kemi reshje dëbore. Mëngjesin e ditës së nesërme Shkodra dhe Lezha mund të rrezikohen nga reshje dëbore. -3 gradë celsius pritet të shkojnë temperaturat në zonat malore.

Presim rënie termike edhe në ditët në vazhdim ndërsa në zonat e ulëta presim të shkojmë në 14 gradë celsius.

Pritet që ky 10 ditësh i fundit të mbyllet me mot të freskët. Por pavarësisht kësaj nga e mërkura se pritet rritje graduale sërish temperaturat do të jenë më ulëta.

Në orët në vijim intensiteti i erës pritet të ulët, e premtja pasdite sjell përmirësim të parametrit të erës duke mos shkaktuar probleme me trafikun detar”, tha Osmani./abcnews.al

Capture-64.jpg
in a07:19 | 12/03/2020

Gjatë ditës së sotme vendi ynë do të përfshihet nga kthjellime dhe vranësira të pakta në zonat Lindore në pjesën e parë te ditës.

Sipas Meteoalb parashikohet që pasdites dhe në vijim të ketë prezencë më të dukshme të vranësirave në zonat malore duke e lënë zonën e ulët me kthjellime.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat nga 1°C deri në 23°C.

Era do fryjë e lehte ne tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verior – Veriperendimor duke krijuar dallgëzimi 3 ballë.

winter.jpg
Sid Orela15:26 | 06/03/2020

Evropa ka kaluar dimrin më të ngrohtë në histori, që nga dita që kanë nisur të mbahen regjistrime. Të paktën kështu kanë deklaruar shkencëtarët së fundmi.

Që nga fillimi i dhjetorit dhe deri në fund të shkurtit, temperaturat mesatare kanë qenë jo pak, por 3.4 gradë Celsiues sipër normales që është regjistruar nga vitet 1981-2010 dhe 1.4 gradë më e lartë se regjistrimet e marra nga vitet 2015-16.

 

Carlo Buontempo, drejtor i Copernicus është shprehur se krahasuar me vitet e shkuara, ky dimër ka qenë i ngrohtë në një mënyrë aspak të zakontë.

Buontempo u shpreh:

“Këtë variacion e kemi vënë re nga viti në vit, sidomos në vendet e tropikut, por ky dimër dallon nga të tjerët si shumë i ngrohtë.”

Gjithsesi, si duket, ngritja e temperaturave nuk ka ardhur vetëm si pasojë e ndryshimeve klimaterike. Sipas studiuesve, kjo situatë mund të përsëritet një herë në 50-100 vite. /abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono