Të frikësuar po lënë Izmirin, qeveria thirrje banorëve: Lironi rrugën për ekipet e ndërhyrjes

schedule19:43 - 30 Tetor, 2020

schedule 19:43 - 30 Tetor, 2020

Të frikësuar nga lëkundjet e forta të tokës, banorët e Izmirit kanë marrë makinat dhe si duket po tentojnë të largohen nga qyteti.

Megjithatë, kjo lëvizje në masë ka bërë që të bllokohet rruga drejt qytetit duke ua bërë akoma më të vështirë punën ekipeve me ndihma që vinë në drejt të Izmirit.

Për këtë arsye, ministri i Brendshëm i vendit Süleyman Soylu u bëri thirrje qytetarëve që të mos i përdorin makinat.

Në një postim në Twitter, ai shkruan se ekipet në terren i kanë të gjithë, nga tendat tek batanijet e enët e kuzhinës, e vetmja gjë për të cilën ata kanë nevojë është rruga.

Postimi: “Kërkesa jonë për qytetarët e Izmirit është, ju lutemi, të mos i përdorni makinat. Tenda, batanije, kuzhina të lëvizshme, spitale, ne i kemi të gjitha gjërat e nevojshme. Ekipet tona janë duke punuar. E vetmja gjë për të cilën ne kemi nevojë është rruga. Ju lutemi lirojeni rrugën për ekipet tona të ndërhyrjes.” s.b/abcnews.al/