rruge

erion-brace.jpg
eri Ida15:14 | 23/03/2020

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar në lidhje me masat e marra nga bashkitë për dizinfektimin e rrugëve të qyteteve.

Braçe përmes një postimi në rrjetet sociale ka kritikuar kryebashkiakët duke theksuar se nuk po ndjekin siç duhet rregullat për dizinfektimin e qyteteve.

Zv.kryeministri në reagimin e tij shkruan se pasi mësuar se si lahen duart nga Evropa tashmë do të na duhet të mësojmë se si lahen rrugët dhe sheshet e qytetave.

Postimi i Plotë:

RRUGET E TROTUARET

LAHEN KESHTU!

Pasi mesuam me shume se kurre nga Evropa e jo vetem se si lahen duart, tani duhet te mesojme se si lahen rruget, trotuaret, stolat!

Shiko, e cmoj pafund perpjekjen,  punen e kryetareve te bashkive per dizinfektimin e cdo ambjenti publik;

Por duhet edhe me shume!

RRUGET E TROTUARET DUHEN LARE KESHTU!

Ndalim qarkullimi e izolimi, duhet te sherbeje pikerisht per kete.

KOMPANITE E KONTRAKTUARA PER PASTRIMIN E MBETJEVE TE LAJNE RRUGE E TROTUARE KESHTU!

Ti pergjigjen kesaj situate, te bejne dhe ata dicka me shume!/abcnews.al

rrugeee.jpg
eri Ida21:45 | 21/03/2020

Këtë fundjave e gjithë shqipëria që prej orës 13:00 të kësaj të shtune deri të hënën në orën 05:00 të mëngjesit janë të pezulluar dhe nuk lejohet asnjë lëvizje.

Në qytetin e Elbasanit duket se urdhëri është zbatuar në kohë rekord dhe rrugët janë boshadisur nga qytetarët dhe nga automjetet.

Në rrugët dhe sheshet e këtij qyteti prej mesditës nuk lëviz më asnjë person duke respektuar kështu urdhrin  që do të jetë në fuqi deri të hënën në orën 05:00.

Qytetarët elbasanas i janë bindur urdhrit të Qeverisë Rama për të qëndruar në shtëpi për shkak të masave drastike që janë marrë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit . Nga një vëzhgim i imtësishëm i bërë në këtë qytet rezultoi se të gjitha rrugët janë   të boshatisura dhe të gjithë janë mbyllur brenda si kurrë herë tjetër. /abcnews.al

 

orariiiii.jpg
eri Ida13:17 | 19/03/2020

Banorët e Fierit kanë shkelur orarin zyrtar të izolimit. Pas orës 10 edhe pse ata nxitojnë për në banesa thonë se nuk kanë përfunduar dot në kohë aktivitetin e përditshëm.

Gazetarja Valbona Davidhi raporton për ABC News se policia ju ka kërkuar të shkojnë në shtëpi.

Ndërkohë banorët shpehen të kënaqur në lidhje me masat e marra pasisipas tyre është në të mirë të të gjithëve.

“E di që mbaroi orari pr dola për një problem, jam shumë i kënaqur me këto vendime që janë marrë në interes të piopullit. Deri sa të arrij në shtëpi më duhet të gjej patjetër një noter pasi doja me i dërguar një letër kryeministrit. Kam një ankesë dhe dua tja dërgoj patjetër, por nuk po di se ku të mbështetem”, tha një qytetar.

Ndërkohë një tjetër është shprehur se masat janë korrekte pasi është një situatë që nuk dihet se nga vjen virusi./ abcnews.al

vloraaa.jpg
eri Ida12:53 | 16/03/2020

Në Vlorë këtë fillim jave sërish të moshuarit duken të pabindur. Ata kanë dalë nëpër rrugë dhe janë grumbulluar në lulishte. U desh ndërhyrja e policisë që ti shpërndajë.

Gazetari Elton Nika raporton për ABC News se punonjësit policisë kanë ndërhyrë në grumbujt e personave që nddheshin në lulishte duke i këshilluar që të largoheshin dhe të qëndronin në shtëpi në të mirë të shëndetit të tyre dhe të të tjerëve.

Ndër të tjera gazetari i abcnews.al bën me dije se mbrëmjen e së dielës numri i personave ka qenë një natë e qetë në urgjencë. Sipas tij kanë qenë 10 monstra që janë dërguar në Tiranë ku fatmirësisht kanë rezultuar negativë. Deri më tani asnjë rast nuk është shënuar asnjë rast me koronavirus. /abcnews.al

Capture25-1.jpg
eri Ida20:28 | 13/03/2020

Koronavirusi është kthyer në një makth në vendin tonë, deri më tani ka humbur jetën një person dhe 33 persona të tjerë janë konfirmuar të infektuar nga virusi.

ndërkohë këtë të premte ministria e shëndetsisë përmes një urdhri të shpërndarë bën me dije se do të mbyllen të gjithë baret, restorantet, fast food në vend.

Operatorët  e ABC Neës marko mersinaj dhe ndriçim maku , sjellin  pamje të  tiranës  në karantinë në rrugët kryesore dhe periferi.

Rruge,  pa makina,  njerez me rrgulla dhe ato te që i thyejne , ju ftojme të ndiqni në këtë vëzhgim./abcnews.al

WhatsApp-Image-2020-03-13-at-16.57.07.jpeg
eri Ida17:13 | 13/03/2020

Të moshurit në Tiranë vijojnë të mos jenë zbatues të këshillave për të qëndruar në shtëpi në kuadër të masave parandaluese të përhapjes së koronavirusit që deri më tani në vendin tonë është shënuar 1 viktime dhe 33 persona janë konfirmuar të prekur.

Pasditen e kësaj të premteje policia bashkiake është detyruar që në Sheshin e Shtraus në Tiranë, të kontaktojë të moshuarit dhe ti këshillojë ato se pse është e rëndësishme që të zbatohen masat.

 

“Ruan veten tate ruan mua dhe ruan të gjithë. Jeni pa maskë më mirë shkoni dhe rrini në shtëpi që të ruani vete. Dueht të kujdeseni që të mos ju zërë koronavirusi.”, thotë punonjësi i bashkisë. /abcnews.al

iran-koronavirusi.jpg
nev ila22:27 | 29/02/2020

Koronavirusi tashmë është kryefjala e të gjithë mediave botërore. Virusi kinez ka marrë jetën e mijëra njerëzve në të gjithë botën e ndërsa frika e madhe se mund të jetë shfaqur edhe në Shqipëri mbetet e madhe.

Siç shihet në këtë video një djalë i vogël në Iran shfaq probleme me frymëmarrjen teksa është duke ecur rrugës.

Video është postuar një gazetare Iraniane.

“Koronavirusi në Iran, në këtë video tmerruese shfaqet një fëmijë duke u shembur në tokë nga problemet me frymëmarrjen”, shkruan gazetarja.

Sipas autoriteteve në Teheran, orët e fundit janë regjistruar 43 vdekje të tjera duke e rritur numrin e viktimave rreth 300 kurse numri i të infektuarve ka shkuar në 600.

Mes viktimave është edhe një deputet i Parlamentit në Teheran./abcnews.al

rama-2.png
eri Ida15:30 | 22/02/2020

Kryeministri Edi Ramakëtë të shtunë ka zhvilluar një inspektim në Elbasan, rrugën bujqësore Kuqan-Bujqës-Jagodinë-Murriqan-Thanë.

Rruga e amortizuar dhe pa asnjë standard sigurie për lëvizjen e banorëve dhe mjeteve, ishte kthyer në një pengesë serioze në transportin e produkteve bujqësore të fermerëve të zonës.

Në fjalën e tij kryeministri Rama është shprehur se orientimi i duhur për të zhvilluar ekonominë e tyre personale dhe të zonës në tërësi është organizimi i fermerëve.

Kryeministri Rama u thotë të qyetarëve në Elbasan dhe të rinjve se tashmë duhet me vra mendjen dhe sduhet me nejt kafe dhe me thënë se do rrim të na gjejë punë shteti. Tashmë ktu ka shumë gjëra dhe duhet të gjesh punën.

Në vizitën e tij në Elbasan, shefi i qeverisë ka shkëmbyer dhe batuta me një qytetar i cvili i ankohet se ska ku të punojë.

Qytetari: Po ku do punojmë

Kryeministri Rama : Do punosh tokat

Qytetari: Çfarë ke subvecionuar ti?

Kryeministri Rama: Shko e fol me ato që e dinë atë punë dhe shihe se si e bëjnë çafër eksportesh bëjnë dhe se sa fitojnë./abcnews.al

panikkk.jpg
nev ila22:42 | 28/01/2020

Tërmeti i kësaj të marteme magnitudë 4.9 i shkallës rihter që ka goditur mbrëmjen e kësaj të marte vendin tonë ka rikthyer panikun tek qyetarët.

Epiqendra e tërmetit sipas Igjeum ka qenë me thellesi 7 km, me epiqender ne fshatin Bubq. Goditja eshte shoqeruar nga pasgoditje me te vogla, te cilat shoqerojne aktivitetin sizmik te 26 Nentorit.

Nga lëkundjet e tërmetit paniku është kthyer në Tiarën, Durrës dhe Krujë ku qytetarët kanë dalë në rrugë duke u drejtuar vendeve larg ndërtesave.

Nga Durrësi gazetari Leonidha Musaj ka raportuar për abcneës.al se qytetarët e Durrësit kanë lënë banesat e tyre dhe kanë dalë në rrugë.

“Kjo situatë ka krijuar panik te banorët e qytetit pasi kanë qenë ndër më të prekurit në 26 nëntor dhe epiqendra ka qenë serish afër pasi epiqendra ka qenë në Bubq. Lëkundjet kanë qenë të forta dhe janë ndjerë dhe në durrës shumë dhe dhjetra qytetarë kanë dalë nëpër makina dhe janë larguar jashtë vijës së verdhë për të qendruar. Është një situatë alarmante, pasi qytetarëve ju është rikthyer paniku i tërmetit shkatërrues me 26 nëntor. Shumë qytetarë që banojnë nëpër pallate kanë braktisur shtëpite e tyre ndërsa ato që kanë shtëpi private janë në banesat e tyre. Banorët kanë frikë nga një tjetër lëkundje ndaj dhe i kanë braktisur shtëpitë e tyre”, ka thënë gazetari Musaj nga Durrësi.

Ndërkohë nga lëkundjet e tërmetit fatmirësisht nuk është lënduar asnjë person dhe deri më tani nuk ka asnjë informacion në lidhje me dëmet materiale./abcnews.al

ngrica.jpg
Autor E11:51 | 06/01/2020

ARRSH ka informuar lidhur me gjendjen e akseve rrugore ku problem mbetet Rajonin Verior. Në aksin rrugor ‘’Kuven- Vasije’’ thuhet se ka pasur rreshje bore deri në 4-5 centimetër të shoqëruar edhe me erë të fortë në formë cikloni.

Në Rajonin Qendror nuk ka probleme me akset rrugore ku disa prej tyre po spërkaten në vendet ku ka akull e ngrica. Në Jug ajo informon se nuk ka pasur rreshje bore por në Dardhe të Korçës dhe Qafë Qarr të Kolonjës pas pasur erë të fortë. Theksohet se problemi kryesor gjatë natës kanë qenë temperaturat e ulëta me minus si dhe era e fortë.

NJOFTIMI I ARRSH 

📍Njoftim për median dhe opinionin publik mbi gjendjen e akseve kryesore në vend

Rajoni Verior

👉Gjatë natës problem kanë qenë temperaturat e ulëta dhe era e fortë 🌨

⚠️Ne segmentin “Kuben-Vasije” ka pasur reshje bore 4-5 cm, shoqëruar me erë të fortë në formë cikloni.

Qarkullimi realizohet normalisht dhe pa zinxhirë në të gjitha akset e e rajonit verior.

Rajoni Qendror

👉Në të gjitha akset e Rajonit Qendror qarkullimi kryhet normalisht.

Vazhdon puna për spërkatjen me kripë në vendet ku ka akull e ngrica.

Rajoni Jugor

👉Në akset rrugore të Rajonit Jugor qarkullimi kryhet normalisht.

🚧Nuk ka pasur reshje gjatë natës. Temperatura deri në -7 ° në disa zona, si: Dardha dhe Qafa e Qarrit ku ka pasur dhe erë të fortë.

Është punuar me kriposjen e akseve.

👨‍🌾Të gjithë kontraktorët janë në gatishmëri për përballimin e çdo situate.

Vijon puna për pastrimin e akseve dhe kriposjen 🚜 në vendet ku ka ngrica dhe akull nga temperaturat e ulëta.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono