Studentët në prag protestash, Qori: Pakti për Universitetin, tentativë për ti hedhur hi syve studentëve

schedule16:32 - 11 Tetor, 2019

schedule 16:32 - 11 Tetor, 2019

Studentët e Universiteteve publikë duket se janë në prag protestash. “Pakti për Universitetin” sipas aktivistit të Lëvizjes për Universitetin Arlind Qori ishte një tentativë për t’u hedhur hi syve studentëve, jo për të zgjidhur kërkesat e tyre. Ndaj sipas tij, studentët do të vijojnë rrugën e lënë në mes.

Protestat e Dhjetorit të vitit të shkuar nuk  i dha zgjidhje shumë prej kërkesave të studentëve. Këtë e thonë disa prej tyre. Ne rastësisht i takuam në fakultetin e Shkencave Sociale në Tiranë.

Sloganet e protestës së fundvitit të shkuar qëndrojnë ende në muret e fakultetit ndërsa pakënaqesitë janë trashëguar dhe këtë vit. Arlind Qori pedagog dhe aktivist i Lëvizjes për Universtitetin, paktit që ofroi qeveria ja ka gjetur një përkufizim.

Qeveria sipas aktivistit të Lëvizjes për Universitetin nuk ka prekur në asnjë pikë atë që pedagogu e cilëson shkaktar kryesor të situatës, ligjin për arsimin e lartë. Kjo sipas pedagogut ka dhe arsye.

Në kontakt të vazhdueshëm me të rinjtë pedagogu Arlind Qori shprehet se kjo nuk i ka shkurajuar studentët, përkundrazi i ka shtyrë ata të vijojnë rrugën e lënë në mes e për t’ju rikthyer protestave e bojkotit të mësimit.

Pakënaqësitë e tyre, studentët ja kanë bërë të ditur dhe qeverisë. Në sondazhin kombëtar të zhvilluar nga Ministria e Arsimit gjysma e të rinjve të pyetur janë përgjigjur se nuk ndjehen të përfshirë në vendimmarrje e projekte kërkimore ndërsa kushtet në infrastrukturë sidomos laboratorët lënëë për të dëshiruar. /ABC News Albania