Starton Botërori i Volejbollit për femra

schedule21:37 - 14 Shtator, 2019

schedule 21:37 - 14 Shtator, 2019

Në Japoni ka startuar kampionati botëror i volejbollit për femra. SHBA, KINA, RUSIA dhe Hollanda kanë fituar lehtësisht takimet e para.

Basketbolli Botëror është thuajse në finish me finalen e së djelës Argjentinë-Spanjë, në një kohë që ka ngritur siparin edhe kampionati botëror i volejbollit të femrave, ndeshjet e të cilave po luhen në Japoni në 5 impiante.

Në takimet e sotme, Kina, SHBA, Hollanda dhe Rusia kanë fituar lehtësisht me rezultatin e thellë 3-0, teksa nuk kanë diskutuar për asnjë moment fitoren e tyre.

Një nga sfidat më pikante të ditës së parë të fazës finale ishte ajo mes Serbisë dhe Brazilit, ku kampionet e Europës janë thyer në një rezultat të ngushtë 2-3.

Një ndeshje e cila dha sinjalet e një tjetër Serbie të fortë, por jo kaq e freskët pasi vinte nga një Europian.

20     25     18     25     12

25     23     25     22     15

Një ekuilibër i plotë në takimin mes kampioneve të Europës dhe volejbollisteve braziliane. Serbët kanë qenë dy herë në disavantazh dhe kanë arritur të cojnë në 2-2 ndeshjen, teksa gjithcka është vendosur në setin e fundit, ku Brazili kalon ne 15-12.

Ndërkaq, një super rivale si Kina nuk e diskutoi në asnjë moment sfidën e saj me Korenë e Jugut, dhe dha sinjalet që kërkon trofeun me cdo kusht. Po kështu edhe Japonia kalon 3-1n Republikën Domenikane.

Dita e dytë e finaleve të Botërorit të femrave, vjen menjëherë me disa sfida jashtëzakonisht të forta, ku SHBA –Serbi,  e Rusi-Japoni janë takimet me pritshmëritë më të larta.

Ndërkaq, edhe Kina me Rusinë shikohen si skuadrat me potenciale të forta për të shkuan në finalen e Botërorit./ABC News Albania 24/7