Socialistët që u lanë jashtë listës së kandidatëve për deputetë, Rama “riformaton” Shkodrën

schedule09:23 - 9 Mars, 2021

schedule 09:23 - 9 Mars, 2021

Socialistët kanë lënë jashtë listave për kandidatë për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit disa nga emrat e spikatur të saj. Jashtë listës është lënë vetëm një ministre, Elva Margariti por edhe ish-ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Ditmir Bushatit debati me kreun e qeverisë i ka “kushtuar” vendin në listën e socialistëve.

Konkretisht rreth 34 % e grupit parlamentar socialist aktual është jashtë listës

Në sy bie fakti që PS ka larguar nga lista Ditmir Bushatin, Luan Harushën dhe Senida Mesin, tre nga deputetët në qarkun e Shkodrës, “kështjellë” e pamundur për socialistët, si e vetmja bashki që aktualisht drejtohet nga demokratët. Objektivi i 5 emrave të sigurt në Shkodër në radhët e PS, i kryeson Edona Bilali, një e re që vjen nga bota e biznesit për t’u ndjekur nga Paulin Sterkaj, Benet Beci, Ilir Beqaj dhe Frrok Gjini.

Lista e emrave që u lanë jashtë

Elva Margariti

Sandër Lleshaj

Sadri Abazi

Elona Gjerbrea

Ditmir Bushati

Adnor Shameti

Anastas Angjeli

Musa Ulqini

Adriana Jaku

Adnor Shameti

Luan Harusha

Senida Mesi

Andrea Marto

Rolant Xhelilaj

Arben Kamami

Fate Velaj

Almira Xhembulla

Ardiana Jaku

Ardit Konomi

Adelina Rista

Anduel Xhindi

Xhavit Bushaj

Vilma Bello

Edmond Leka

Fatmir Velaj

Largime te shpallura

Besnik Bare

Vasilika Hysi

Sadi Vorpsi

Eglantina Gjermeni

Kandidate në vende të pasigurta:

Alket Hyseni

Elio Hysko

Spartak Braho

Fatmir Xhafaj

Mimi Kodheli

Robert Bitri

/mv.abcnews.al