partia socialiste

rama8.jpg
nev ila09:35 | 10/02/2020

Menjëherë i sapo kthyer nga vizita në SHBA kryeministri Rama ka thirrur sot në mëngjes një mbledhje të kryesisë së PS.

Mësohet se kryeministri Edi Rama ka mbledhur kryesinë për të diskutuar në lidhje me axhendën e Kongresit të PS-së që pritet të zhvillohet më 29 shkurt.

Esiona Konomi ka raportuar për abcnews.al se në mbledhje do të diskutohen 3 çështje me rëndësi.

-Se pari do të hartohet axhenda mbi të cilën do të punojë kongresi i PS, i cili është parashikuar se do të mblidhet në 29 Shkurt.

-E dyta do të diskutohet mbi raportimin mbi procesin zgjedhor të Partisë Socialiste, një proces që përveç zgjedhjes së kryetarëve të degëve për çdo bashki të vendit, është shoqëruar po ashtu edhe me propozime të kandidaturave për asamblenë e re.

Asambleja e re do të zgjedhë kryesinë e re, procedurë e cila që rifreskohet 1 herë në 4 vjet.

Kryesia e sotme do të ketë edhe një çështje të rëndësishme.

-Burime për ABC News njoftojnë se PS në mënyrë të befasishme ka vendosur të ndryshojë “Kushtetutën” e saj.

Akti themelor i Partisë ndryshohet shumë rrallë ose për çështje të rëndësishme, por kësaj radhe siç raporton Esiona Konomi për ABC Neës burime tregohen të rezervuara për shkakun se cili ka qenë motivi që të ndryshohet Statuti i PS.

ABC News ka mësuar se statuti i partisë socialiste do të rishkruhet i gjithë nga e para që statuti të jetë shumë më i thjeshtë, shumë më i paktë në faqe dhe shumë më i paktë në nene.

Më pas aktet do tu lihen propozimeve të kryesisë.

Në këtë mënyrë, statuti, që miratohet nga kongresi do të thjeshtohet dhe duke zbehur rolin dhe duke lënë që detajet dhe specifikimet të diskutohen jashtë statutit duke bërë që asambleja apo kryesia e partisë dhe grupimet që janë më të lehta nga kontrolli i kryetarit të PS të mund të vendosin për detajet e PS.

Mbetet i paqartë motivi që con në këto ndryshime në PS për sa kohë nuk ka ndonjë lobim kundërshtar apo oponent të dukshëm ndaj drejtimit të PS nga Edi Rama.

Partia Socialiste duket se i ka paraprirë këtij momenti duke miratuar sot në kryesinë një grup pune të përbërë nga Blerina Gjylameti dhe Alket Hyseni që do të rishkruajnë Statutin e Partisë Socialiste për ta miratuar në kongresin e 29 Shkurtit.

Pritet që në përfundim të kësaj mbledhjeje të ketë dhe një komunikimi me median se përse është vendosur për këto ndryshime./abcnews.al

 

byro-politike-1-1280x605.jpg
nev ila22:18 | 22/01/2020

I gjashti i PS, Video Droga”! Kjo ka qenë tema në të cilën është zhvilluar emisioni “Byro Politike” me gazetaren Juli Xhokaxhi gjatë mbrëmjes së sotme në ABC News.

Me një panel të ftuarish të cilët kanë qenë: Flamur Noka, Spartak Koka, Mentor Kikia, Rovena Voda dhe Fatos Klosi nën moderimin e gazetares Juli Xhokaxhi, kanë dhënë opinionet e tyre në lidhje me videon e publikuar ditën e sotme, ekskluzivisht për ABC News, nga gazetari investigativ Artan Hoxha.

Në videon e publikuar ditën e sotme, shihej kryebashkiaku i Bulqizës ndërsa thithte lëndë narkotike (kokainë), në ambiente publike.

Gazetari dhe analisti Mentor Kikia tha se diskutimi mbi atë çfarë shihet në video, duhet të fillojë duke u distancuar nga rasti, dhe personazhi që shihet në video, pasi për të kjo gjë është një turp.

“Unë e kam përballë këtë video dhe më vjen turp, ju duhet të kishit mbajtur një qëndrim, dhe duhet të ishit distancuar menjëherë nga ky personazh. Nëse kjo do të kishte ndodhur në çdo qytet të Europës, do ishte bërë lajm edhe tek ne. Gjithçka duhet diskutuar duke u distancuar nga ky rast, nuk ka nevojë për ekspertizë apo gjë tjetër”, tha Kikia.

Pas opinionit që dha gazetari Kikia, zv/ministrja e brendshme Rovena Voda deklaroi se kishte një qëndrim korrekt të cilin e tha që në nisje të emisionit.

Sipas Vodës nëse kjo video është reale, atëherë organet ligjzbatuese të bëjnë detyrën e tyre.

“Unë e dhashë qëndrimin tim, dhe mendoj se ishte shumë korrekt. Nëse kjo video është reale agjencitë ligjzbatuese të bëjnë detyrën”, deklaroi Voda.

Për ish-kreun e SHISH Fatos Klosi, ajo që shihet në këtë video ndodh edhe në vendet e tjera të Europës me zyrtarë të lartë.

“Në vendet e Europës pinë drogë kryeministrat, mos na tregoni përralla”, tha Klosi.

Gjatë diskutimit në studio zv. Ministrja e Brendshme tha se ligji i dekriminalizimit po jep efektet e tij, duke marrë shkas nga rastet e publikuara për zyrtarët e inkriminuar.

Por këtij qëndrimi të zv.ministres, i ka ardhur përkundër përgjigja e ish-deputetit të PD, Flamur Noka.

Ligji i dekriminalizimit erdhi si pasojë e presionit të opozitës, sepse ne konstatuam se në parlament kishte njerëz me të shkuar kriminale, brenda parlamentit u zhvilluan akte banditeske, dhe ndaj ne e propozuam. E keni mbështetur dhe miratuar ju nga halli, sepse keni patur presion nga ndërkombëtarët por ligjin e bëri opozita. E pamë se ku ishte katandisur pushteti”, tha Noka në replikë me Vodën.

Për gazetarin Spartak Koka, nga ajo që shihet në video, ndodhemi përpara konsumimit të 2 veprave penale, atë të “prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike” dhe “përshtatja e ambienteve publike për përdorimin e drogës”.

Koka tha se kjo video do të duhet ti nënshtrohet ekspertizës, pasi kryebashkiaku Alla, ka deklaruar në mënyrë kategorike se është e montuar. Më tej Koka tha se kryebashkiaku i Bulqizës, për të vërtetuar se nuk është përdorues i drogës, do të duhet ti nënshtrohet analizave mjekësore.

“Jemi përpara dy veprave penale, ku akuzën duhet ta ngrejë policia bashkë me prokurorinë, atë të “prodhim shitje e lëndëve narkotike” dhe “përshtatja e ambienteve publike për përdorimin e drogës”.  Ajo që duhet të provohet është video, pasi kryebashkiaku pretendon se video është e montuar, video të dorëzohet, dhe të provohet nëse është autentike në gjithë gjatësinë e saj, dhe nga ana tjetër, normalisht Kryebashkiaku ka një detyrim moral përballë qytetarëve të Bulqizës. Z. Alla të provojë dhe të paraqitet për të bërë testin e drogës, nëse është përdorues i lëndëve narkotike apo jo. Ashtu siç tha edhe zoti Klosi, për arsye personale mund ta përdorë lëndën narkotike, por zoti Alla ka mbajtur qëndrim kategorik mohues. Madje ditën e djeshme i vinte turp të përmendte emrin e kokainës gjatë një prononcimi që kishte dhënë në një portal, ndërkohë ditën e sotme shfaqet kjo video. Kjo video nuk tregon asgjë në thelb procedurialisht, dhe ligjërisht, por sigurisht moralisht tregon shumëçka për zotin Alla, si i zgjedhur nga qytetarët e Bulqizës. Për të dy veprat penale për të cilat fola, duhet që prokurori dhe policia të bëj hetimet e nevojshme, deri tani nuk ka ndonjë reagim për këtë”, tha Koka./abcnews.al

partia-socialiste.jpg
nev ila16:53 | 20/01/2020

Përfundon mbledhja e e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste.

Në këtë mbledhje, është vendosur për kreun e Institucionit të fundit të Drejtësisë, ILD.

Siç raporton Esiona Konomi për ABC News, në lidhje me Kreun e ILD-së, pritet ti jepet drita jeshile, kandidaturës së Artur Metanit.

Ky institucion i rëndësishëm do të procedojë Prokurorë e Gjyqtarë të cilët mund të japin vendime abuzive.

Edhe pse kandidatura e Artur Metanit është përfolur si lidhje politike e Partisë Socialiste, pasi ai është vëllai i ish-ministres Eglantina Gjermeni, përsëri PS nuk është tërhequr nga mbështetja për kandidaturën e Metanit.

Artur Metani ka mbajtur postin e Këshilltarit Ligjor në legjislaturat e tre Presidentëve, Rexhep Meidanit, Alfred Moisiut dhe Bamir Topit.

Aktualisht ai mban postin e Avokatit të Shtetit, post nga i cili duhet të heqë dorë, pas emërimit në ILD.

Votat që duhet të sigurojë kandidatura e Artur Metanit, është marrja një shumice të cilësuar, prej 84 votash.

Gjatë sesioneve të këtij viti, parlamenti duhet të vendosë për çështje tepër sensitive, siç është zgjidhja e krizës politike,  reforma zgjedhore, si dhe ligji i anti-shpifjes.

ardit-kertusha.jpg
nev ila23:17 | 09/01/2020

Tërhiqet nga gara për kreun e PS-së në Durrës Ardit Kërtusha.  Përmes një postimi në facebook, ku njoftonte dorëheqen e tij,  Kërtusha ka renditur argumente, sipas së cilit në këtë proces ka shumë ndërhyrje.  Në letrën e tij ai shkruan se nuk po zbatohet statuti i partisë, një anëtar një votë.

“Ka shume ndërhyrje nga më të paimagjinueshmet që zgjedhjet në Durrës të mos zhvillohen por të emërojnë edhe një herë në krye të degës marionetën e preferuar të Vangjushit. Fushata ime në kryefjalë të saj kishte përfaqësimin e të gjithë socialistëve durrsakë dhe kush më mirë se një anëtar një vote mund ta mundësojë këtë përfaqësim? Lobuam shumë që ta bënim të mundur por e kotë. Sot ndodhemi përballë këtij fakti, ku kryetarin e PS Durrës do duhet ta votojnë njerëz jashtë strukturave tona. Duke demostruar edhe një herë se si e kanë kandadisur Partine Socialiste në Durrës”.

Duke vijuar ne tej, ai thotë se në listë janë shtuar emra me qëllim të që fitoj rivali i tij, Luan Zaza.

“Asambleja përbëhet nga 300 anëtarë (të dhëna të marra nga PS Durrës) se dhe kjo e fundit nuk i ka as vete të sakta ndërsa shpikja e tyre na bëri një listë me 600 vetë, të cilët janë futur aty vetëm për një votë, madje në shumicën e rasteve ato vetë nuk janë të informuar që janë votues”.

Ardit Kërtusha është pjesë e PS që prej shumë vitesh. Përplasja mes tij drejtuesve të lartë socialsitëve në Durrës nisi në tetor të vitit 2019, kur ai  shprehu dëshirën për të kandiduar për kryetar i  PS në zgjedhjet që do të mbahen të shtunën.

Në vazhdimësi, Kërtusha ka akuzuar se është kërcënuar dhe është larguar padrejtësisht nga detyra në OSHEE, në formë hakmarrje pasi po kërkonte të kandidonte pa pëlqimin e gardës së vjetër të PS në Durrës me në krye Vangjush Dakon./abcnews.al

 

 

 

aleatet.jpg
ad min15:24 | 25/10/2019

Në kohën kur mazhoranca dhe opozita janë duke punuar për hartimin e drafteve të tyre për reformën zgjedhore, gjithnjë e më shumë po kërkohet edhe ndryshimi i sistemit zgjedhor. Aleatët e PD, Fatmir Mediu dhe Nard Ndoka flasin për mundësinë e implementimit të sistemit zgjedhor proporcional me lista të hapura. Këtë sistem e mbështet edhe ish-deputeti demokrat Ervin Salianji, i cili shpjegon edhe arsyet përse shumë prej funksionarëve i tremben implementimit të një sistemi të tillë.

Miratimi i Reformës Zgjedhore është kthyer në kryefjalë të debatit politik në Shqipëri, kjo edhe për shkak se Kodi i Ri zgjedhor është edhe një nga kushtet e kërkuara nga Bundestagu gjerman për çeljen e negociatave.

Por në kohën kur mazhoranca duket e vendosur për të miratuar brenda dhjetorit ndryshime të reformës zgjedhore të kërkuara edhe nga OSBE, aktorë të rëndësishëm politik po artikulojnë gjithnjë e më shumë kërkesën për ndryshimin e sistemit zgjedhor, madje duke kërkuar edhe sistemin me lista të hapura.

Por krahas aleatëve të PD, kërkesa për lista të hapura shihet si një zgjidhje edhe brenda vetë radhëve të demokratëve. Ervin Salianji flet për një rezistencë të fortë që po i bëhet ndryshimeve të sistemit zgjedhor dhe përse listat e hapura sjellin frikë tek ata që kanë humbur kontaktet me zgjedhësit.

Por a mund të zbatojë Shqipëria një sistem proporcional me lista të hapura? Ish-kryetari i KQZ, Kristaq Kume shpjegon edhe mënyrën e implementimit të një sistemi  të tillë. Kume e sheh tërësisht të zbatueshëm një sistem proporcional me lista të hapura, duke kujtuar se përmes tij i kthehet vota sovranit.

Funksionarë të lartë të Partisë Socialiste kanë qenë gjithmonë të rezervuar për të folur për ndryshime  të sistemit zgjedhor, pavarësisht se nuk e kanë përjashtuar mundësinë, ndërkohë që demokratët kanë filluar të reflektojnë gjithnjë e më shumë për ndryshimet kushtetuese të 2008 ku u hoq dorë nga sistemi mazhoritar./ABC News Albania

edi-rama-3.jpg
ad min23:10 | 22/10/2019

Ka gjithmonë një mesazh për gratë. Këtë vit ka bërë bilancin e duket se nuk e kanë zhgënjyer kryeministrin Rama.

“PS është partia më e votuar nga gratë dhe vajzat e këtë e tregojnë të gjitha anketimet që ne kemi bërë. Në rast se në Shqipëri do të votonin vetëm gra e vajza, Partia Socialiste do të ishte me 85 deputetë. Po të votonin vetëm burrat, do të ishim rrotë më rrotë ose pak nën rrotë”.

Ka ardhur koha që gratë socialiste të drejtojnë organizatat e partisë  e kjo nuk duhet të mbetet një nismë tha kreu i qeverisë në takimin që zhvilloi me këshilltarët bashkiakë në kuadër të rrjetit “Edhe një” të sekretaritarit të burimeve njerëzore në Partinë Socialiste.

“Të mos lejoni që materializimi i kësaj nisme të jetë fiktiv, të mos lejojmë që gratë dhe vajzat të përdoren si dekor”.

Ndryshe nga zakonisht, mesazhin e ia dedikoi burrave./ABC News Albania 

esiona-konomi-11-1280x607.jpg
nev ila09:24 | 21/10/2019

Ka nisur mbledhja e kryesisë së Partisë Socialiste ku kryeministri Edi Rama ka mbërritur herët paraditen e sotme në selinë qendrore.

Burimet thonë se kjo është një mbledhje organizative, që shqyrton dhe vlerëson procesin zgjedhor në partinë socialiste, i cili është një proces që tashmë ka nisur në gjithë vendin.

Gazetarja Esiona Konomi raporton duke iu referuar burimeve nga PS se në tryezën e mbledhjes së sotme është edhe një kërkesë, e të gjitha anëtareve gra të kryesisë së PS, që prej disa javësh kanë kërkuar që për shkak të kontributit të zonjave  socialiste në politikë dhe në parti, të bëhet e detyrueshme që çdo institucion socialist të bashkë drejtohet nga një burrë dhe një grua. Pra të ketë një barazi gjinore.

Sipas gazetares Esiona Konomi, kjo mbledhje vjen pak ditë pasi Komisioni Evropian vendosë të thotë JO, Shqipërisë dhe Maqedonisë për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Për Maqedoninë ky vendim, reflektoi duke kërkuar zgjedhje të parakohshme atje, ndërsa në Shqipëri mbetet ende për tu parë nëse do të kalojë në heshtje, apo do të ketë reflektime për përgjegjësi politike.

Gjithashtu nga burimet mësohet se pas mbleshjes do të ketë një takim në rreth të ngushtë mes Ramës, kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, kreut të grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla dhe Damian Gjiknurit ku tema do të jetë Reforma Zgjedhore.  /abcnews.al

durres.jpg
ad min18:16 | 11/10/2019

Përplasjet brenda kampit socialist në Durrës sollën shkarkimin e sekretarit të Këshillit Bashkiak Armand Tragaj. Shkak për debatet janë bërë disa emërime në bashkinë e qytetit.

Socialistët e Durrësit nuk po gjejnë qetësi. ABC News transmetoi dy ditë më parë për ndarjen e socialistëve në dy kampe kundërshtarë për shkak të disa emërimeve në Bashkinë e Durrësit.

Pas sherrit me Luan Zazën, kryetarin e PS në Durrës, Armand Tragajn sekretarin e këshillit bashkiak e shkarkuan. Vendimi u miratua nga këshilli bashkiak i Durrësit dhe në këtë post u emërua Dorina Milja.

Shkarkimin e priste, por kishte ca porosi për të vetët. Tragaj u tha se luftën politike e kanë brenda kësaj salle dhe herë tjetër të votojnë për interesat e qytetarëve.

Propozimi për shkarkimin e tij u bë ditë më parë, gjë që më herët nxiti reagimin e ashpër të Tragajt, i cili u përfshi në një konflikt fizik me kreun e PS-së Durrës Luan Zaza në një lokal pranë bashkisë së Durrësit.

Juristi u caktua në këtë post në vitin 2016 dhe vinte nga radhët e LSI-së. Por në mbledhjen e këshillit bashkiak pati edhe përplasje të tjera.

Kryetarja e bashkisë Valbona Sako dhe kryetari Këshillit Bashkiak Ani Dyrmishi kanë debatuar mbi një pikë e cila më herët ishte përfshirë në rendin e ditës, por që u hoq me propozim të këshilltarëve socialist, ajo e miratimit të një fondi për rikonstruksionin e bashkisë.

Sako i ka kërkuar Dyrmishit që të flasin të autorizuarit mbi rëndësinë e fondit, por ai nuk ka pranuar që të diskutohet mbi një pikë e cila u përjashtua nga rendi i ditës.

Heqja nga rendi i ditës së fondit për rikonstruksionin e bashkisë u bë me miratimin e këahilltarëve të cilët kërkuan shtyrje të kësaj ndërhyrje për në 2020 dhe se të tilla fonde duhet të shkojnë per familjet në nevojë strehimi./ABC News Albania

damian-gjiknurii.jpg
ad min20:32 | 10/10/2019

Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore tha këtë të enjte se Partia Socialiste për depolitizim të plotë të zgjedhjeve. Gjatë një interviste në ABC News përballë gazetares Mirela Milori, Gjiknuri deklaroi se ka ardhur momenti që tentohet depolitizomi.

Gjithashtu, selia rozë është e gatshme të rishikojë formulën aktuale të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve edhe pse nuk është se ka pasur ndonjë rekomandim specifik për të.

“Ne jemi që të futet për herë të parë në komisionet zgjedhore elementet e depolitizimit. Personalisht mendoj që ka ardhur momenti të kemi depolitizim të plotë të qendrave të votimit dhe të komisionarëve zonale zgjedhore. Ka trupa nëpunësish dhe njerëzish të caktuara që mund të zgjidheshin. Kjo do bënte që procesi të shkonte shumë më mirë seç ka shkuar tashmë. Megjithatë, këtë do tja lëmë debatit të hapur për të dëgjuar dhe anëtarët e tjerë të Komisionit. Mendoj se ka ardhur momenti që ne të tentojmë drejt elementëve të parë të depolitizimit, pse jo depolitizim të plotë. Ne si parti kemi qëndrimin për depolitizim të plotë. Ne jemi të hapur dhe që formula e KQZ të rishikohet dhe duke parë mundësi të tjera si mund të zgjidhen anëtarët e KQZ. Thashë nuk është se ka rekomandim specifik për KQZ-në, megjithatë nisur nga kushtet aktuale, nisur edhe nga një përmirësim që duhet t’i bëjmë proceseve të administrimeve zgjedhore, megjithëse nuk ka çeduar asgjë në KQZ, ne jemi të hapur të rishikojmë dhe formulën aktuale”, tha Gjiknuri.

Partia Socialiste është e gatshme të diskutojë për sistemin zgjedhor që opozita është e gatshme të dërgojë në Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore. Damian Gjiknuri deklaroi në televizionin ABC News se sistemi zgjedhor është i mirë, por e prish vullneti politik.

“Ne jemi të hapur për të diskutuar mbi sistemin zgjedhor, që nëse biem dakord dhe duhet të analizojmë se çfarë problemesh i ka sjellë Shqipërisë ky sistem. Unë nuk dua të prononcohem për çfarë sistemi jemi. Jemi të hapur të shikojmë sistemin që do sjellin duke shikuar dhe anët pozitive që ata që pretendojnë se do sjellë. Nuk është tabu, unë jam personalisht i mendimit që sistemi që kemi është shumë i mirë. Në jetën politike cilësia prishet nga vullneti politik i lidershipeve ose mënyra se si ne bëjmë politikë. Sistemi nxjerr atë që ka masa e përgjithshme. Është absurditet që të mendosh se sistemi bëhet frenim për nxjerrjen e kualiteteve”, tha Gjiknuri përballë gazetares Mirela Milori.

Intervista e plotë: 

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono