Situata në Ukrainë, Europa e përçarë përballë kërcënimit rus

schedule09:46 - 25 Janar, 2022

schedule 09:46 - 25 Janar, 2022

The Washington Post

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

Frika e Europës për krizën në Ukrainë vazhdon të rritet por përçarjet e thella midis kombeve europiane po pengojnë një përgjigje të përbashkët ndaj kërcënimit rus nga fuqitë perëndimore. Dhe kjo përçarje funksionon në favor të planeve të Putinit, për të cilat analistët thonë se nuk është koha e përshtatshme për të sfiduar Europën.

NATO-ja dhe BE-ja po përpiqen të parandalojnë  një sulm rus në Ukrainë duke synuar të vendosin sanksione ndaj Rusisë në rast të një pushtimi. Megjithatë, deri më tani nuk është arritur asnjë konsensus për të frenuar kërcënimin rus ose për masat që duhen marrë në rast të një sulmi ndaj Ukrainës.

Hendeku mes Gjermanisë – Francës -Britanisë

Tre fuqitë më të mëdha europiane, Gjermania, Franca dhe Britania, po ndjekin qasje të ndryshme, ndërsa në të njëjtën kohë po përballen me polemikat e tyre të brendshme. Vende të tjera përputhen në anë të ndryshme, një qëndrim që varet nga afërsia e tyre gjeografike me Rusinë, varësia e tyre prej Rusisë për furnizimet me energji dhe arsye të tjera historike.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ishte i zemëruar kur foli për përçarje të tilla javën e kaluar, duke thënë se përgjigja ndaj agresionit rus mund të jetë e ndërlikuar për shkak të “ndryshimeve” midis aleatëve të NATO-s. Por këto dallime janë tashmë të dukshme, edhe pse vendosja e vazhdueshme e trupave ruse në kufijtë e Ukrainës ka rritur frikën se presidenti Vladimir Putin me të vërtetë po planifikon të nisë një sulm ndaj Ukrainës, raporton abcnews.al

Bypass-i RAF po thekson edhe më shumë boshllëqet

Washington Post i përshkruan dallimet midis fuqive europiane si një “reflektim të qartë” të faktit se avionët e Forcave Ajrore Mbretërore Britanike u detyruan të bënin një devijim për të transportuar antitank në Ukrainë pa kaluar përmes Gjermanisë, duke fluturuar mbi Danimarkë dhe Detin e  Veriut.

Zyrtarët britanikë dhe gjermanë  i kanë mohuar akuzat, duke thënë se Gjermania nuk kishte lejuar  Britaninë të fluturonte në hapësirën e saj ajrore.

Refuzimi i Gjermanisë

Megjithatë,  Gjermanisa refuzoi për të lëshuar leje eksporti për armët me rreze të gjatë nga Estonia në Ukrainë ndërkohë më pas theksoi një mosmarrëveshje të madhe brenda Europës mbi dërgesat e armëve në Ukrainë. Megjithatë, Gjermania i ka rezistuar  thirrjeve të SHBA-së që gazsjellësi Nord Stream 2 të përfshihet në paketën e sanksioneve që do të vendosen ndaj Rusisë në rast të një pushtimi.

Tubacioni do të transportojë gazin rus në Europën Perëndimore, duke forcuar më tej varësinë e rajonit nga burimet energjetike ruse. Qëndrimi i Gjermanisë është vënë nën kritika nga Britania, Estonia dhe vetë Ukraina, ministri i jashtëm i së cilës, Dmitry Kuleba, e cilësoi pozicionin e Gjermanisë si “zhgënjyes” në një postim në Twitter.

Britania dëshiron një qëndrim dinamik

Britania, e cila mbështetet në një qëndrim më dinamik që përfshin pajisjet ushtarake ukrainase, është e pakënaqur që planet e saj duhet të anashkalojnë Gjermaninë, sipas Tobias Elwood, i cili kryeson komitetin e mbrojtjes të parlamentit britanik.

“Për të shmangur konfliktin dhe për të mos vënë në siklet Gjermaninë, ne kemi shmangur fluturimet,” tha ai. Ngjarja simbolizon “mungesën e një përpjekjeje të koordinuar të NATO-s për të ndihmuar një aleat të NATO-s dhe një aleat të Europës”.

Franca dëshiron të gjejë rrugën e saj

Në të njëjtën kohë, Franca po përpiqet të shfrytëzojë krizën ukrainase për të çuar përpara ambiciet e saj për autonomi strategjike europiane. Duke iu drejtuar Parlamentit Europian, presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi BE-së të fillojë dialogun e saj me Moskën, duke krijuar potencialisht një rival për diplomacinë amerikane që deri tani dominon dialogun Rusi-Perëndim.

“Kërcënimi më i madh për Europën që nga Lufta e Dytë Botërore”

Ndërsa Franca po përgatitet për zgjedhjet presidenciale të prillit të ardhshëm, Macron mund të marrë stimuj nga skena e brendshme politike e Francës për të avancuar rolin e saj si një lojtar qendror në negociatat Rusi-Europë, tha Evelyn Farkas, e cila ka shërbyer si nënsekretare e mbrojtjes për rajonet e Rusisë, Ukrainës dhe Euroazisë në administratën e Obamës.

Por fjalimi i tij përforcoi më tej ndjenjën se Europa është e fragmentuar përballë një kërcënimi për sigurinë e saj që mund të rezultojë të jetë më kritiku që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Nëse Rusia vazhdon të mos ndëshkohet  për atë që bën në Ukrainë dhe për përpjekjet për të zgjeruar kufijtë e saj, i gjithë rendi botëror do të jetë në rrezik”, tha ajo në një intervistë.

Motoja e Putin-it: “Përça dhe sundo”

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se një përçarje brenda bllokut perëndimor është në favor të Putin-it.

“Unë besoj se një nga qëllimet afatgjata të Moskës është përpjekja për të krijuar përçarje brenda dhe midis shteteve tona, dhe ne thjesht nuk mund dhe nuk do ta lejojmë ta bëjnë diçka të tillë,” tha para gazetarëve Anthony Blinken, gjatë vizitës së tyre në Kiev.

Rreziqet gjeografike dhe energjetike

Por, interesat konfliktuale të Europës kanë bërë që disa vende  të jenë në kundërshtim me Shtetet e Bashkuara. Vendet e Europës Lindore dhe shtetet baltike ndihen të kërcënuar nga politika ekspansioniste e Rusisë dhe duan një përgjigje dinamike nën udhëheqjen e SHBA-së. Ata kanë shprehur shqetësimin se aleatët e Europës mund të duan të ndjekin rrugën e tyre, duke dobësuar angazhimet e SHBA-së për sigurinë, raporton abcnews.al

Diku tjetër, faktorë të tillë si varësia e Europës nga gazi rus për 40%  të nevojave energjetike të kontinentit po hezitojnë drejt një strategjie më dinamike. Problemet globale të furnizimit me gaz kanë rritur çmimet në të gjithë Europën dhe shumë qeveri janë të shqetësuar se rritjet e mëtejshme gjatë dimrit do të efekte negative.

Përçarja midis Perëndimit dhe Lindjes “është sigurisht evidente, me shumë shtete perëndimore që e minimizojnë kërcënimin rus për disa kohë,” tha për Washington Post Kathryn Kluver Aspbruck, drejtore e Këshillit Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë.

Qeveria gjermane është e përçarë

Më e habitshme, është ndarja që përshkon thelbin e qeverisë gjermane të sapozgjedhur dhe të papërvojë, me partnerët e aleancës që kanë rezultuar të paaftë për të rënë dakord publikisht për një vizion të përbashkët për krizën ukrainase. Socialdemokratët e kancelarit, Olaf Soltz, kanë një histori të gjatë marrëdhëniesh të ngrohta me Rusinë dhe Sekretarja e Jashtme e të Gjelbërve, Alena Berbok është në favor të një qëndrimi më vendimtar.

Putin nuk mund të kishte zgjedhur një kohë më të mirë për të sfiduar Europën, thekson Elwood. Britania është zhytur në një krizë lidershipi për shkak të zbulimeve se qeveria e Boris Johnson ka shkelur në mënyrë të përsëritur masat e bllokimit gjatë vitit të kaluar.

Franca po shkon drejt zgjedhjeve. Dhe qeveria e re gjermane nuk i ka gjetur ende bazat e saj, pas përfundimit të mandatit 16-vjeçar të Angela Merkel.

“Ai thekson se shumica e fuqisë europiane është e bazuar në Francë, Gjermani dhe Britani,” tha Elwood për Putinin. “Nëse këto vende janë të bashkuara, pjesa tjetër e Europës do ta ndjekë. “Nëse mund të ushqeni përçarjen midis këtyre vendeve,  atëherë nuk ka udhëheqje, nuk ka koordinim dhe nuk ka unitet.”

/abcnews.al