Si ndikoi 11 shtatori në konceptin e botës për Shtetet e Bashkuara?

schedule09:59 - 2 Tetor, 2021

schedule 09:59 - 2 Tetor, 2021

History Today

Një mëngjes pas sulmeve terroriste në SHBA, gazeta franceze Le Monde botoi një titull në të cilin përmblodhi mendimet e shumë qytetarëve në Europë dhe në botë në përgjithësi: ‘Ne të gjithë jemi amerikanë’.

Pati një ndjenjë simpatie dhe solidariteti me SHBA-në në të gjithë botën, përfshirë Lindjen e Mesme. Edhe në Iran, i cili ishte nën “psuhtimin” ekonomik nga SHBA-ja për dy dekada, 60,000 persona mbajtën një minutë heshtje gjatë një ndeshje futbolli në Stadiumin Azadi dhe qindra të rinj iranianë mbajtën vigjilje me qirinj në Teheran.

Udhëheqësit iranianë u dërguan mesazhe  homologëve të tyre amerikanë, kontakti i parë zyrtar midis dy vendeve që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979. Në vend që të ndërtohej mbi këtë vullnet të mirë dhe solidariteti, SHBA filloi një Luftë kundër Terrorit, katastrofa më e madhe strategjike në historinë e saj.

Kështu, SHBA-ja humbi një mundësi historike për të zhbërë dëmet e politikave të saj të Luftës së Ftohtë, të cilat kishin çuar në shfaqjen e al-Kaedës, grupit përgjegjës për sulmet e 11 shtatorit. Lufta kundër terrorit ishte e kushtueshme në gjak dhe reputacion. I ashtuquajturi udhëheqës i botës së lirë pushtoi ilegalisht Irakun, duke shkatërruar një shtet dhe duke krijuar një vakum që lejoi ngritjen e al-Kaedës në Irak dhe ISIS, raporton abcnews.al

Tani, ndërsa SHBA ka përfunduar  papritur luftën e saj në Afganistan, talebanët janë rikthyer. Afganët ndihen të tradhtuar. SHBA premtoi siguri dhe liri, por la pas një komb në prag të luftës civile dhe kolapsit.

Lufta kundër terrorit ishte një luftë e zgjedhur.

Po sikur SHBA të kishte përdorur 11 shtatorin si një katalizator për të sjellë ndryshime transformuese në marrëdhëniet e saj me botën arabe dhe myslimane, në vend që të pushtonte Afganistanin dhe Irakun?

Mund të kishte përdorur fuqinë e tij të butë dhe të fortë për të ndihmuar në zgjidhjen e konflikteve rajonale dhe për të investuar në zhvillimin njerëzor, duke e bërë botën më të sigurt dhe më të begatë. Në vend që të shpallte luftë të gjithanshme kundër armiqve të vërtetë pas 11 Shtatorit, SHBA-ja mund të kishte fituar zemrat dhe mendjet në mbarë botën dhe të kishte goditur ekstremizmin.

Pas 11 Shtatorit, Shtetet e Bashkuara – fituese të Luftës së Ftohtë dhe superfuqia e fundit që qëndroi në këmbë papritmas ishte e prekshme. Të huajt ndienin keqardhje por edhe një shpresë dinakë që, pas dekadash të tëra që drejtonin botën, amerikanët mund të kalibrojnë dhe të bëhen një komb i prekshëm.

Por u perceptua e kundërta: Amerika u bë më shumë, krenare dhe e njëanshme. Pushtimi në Afganistan dhe Irak dukej si përsëritje e luftës së  Vietnamit. Zgjedhja e Barak Obamës në vitin 2008 dukej si një hap përpara; Fitorja e Donald Trump në 2016, një hap prapa. SHBA-ja ishte midis konservatorëve dhe liberalëve.

Gjatë zgjedhjeve të vitit 2000, për shembull Bush u cilësua si një kritik i ushtrisë mbi zgjerimin dhe ndërtimin e kombit. Paraardhësi i tij, Bill Clinton, kishte ndërhyrë në Ballkan dhe Irak dhe kishte hedhur në erë një fabrikë në Sudan, në vitin 1998, në shenjë hakmarrje për sulmet e al-Kaedës në ambasadat amerikane.

Kishte elementë të vazhdimësisë midis politikave para dhe pas 11 Shtatorit. Në vitin 2016, Trump jo vetëm që hodhi poshtë luftën në Irak, por fajësoi Bushin për Kullat Binjake. Kur ai  foli për diçka të tillë në Karolinën e Jugut, Trump  tha: ‘Më falni, por unë kam humbur qindra miq!’

Shumë të huaj ranë dakord me kritikat e Trump, por, çuditërisht, supozuan se ai do të hynte në luftë brenda pak ditësh që nga marrja e detyrës. Ai në fakt rezultoi të ishte presidenti më pak luftarak që nga Jimmy Carter.

Bota vazhdon ta keqkuptojë Amerikën.

Minh Bui Jones, Redaktor i Mekong Review

Në dhjetë vjetorin e 11 Shtatorit, e gjeta veten në Uashington DC duke biseduar me një autor të njohur mbi trashëgiminë e sulmeve terroriste. Në një moment ai më pyeti për terrorizmin islamik në Kamboxhi, ku unë jetoja në atë kohë.

Pyetja më shokoi. Në shtatë vitet që kam jetuar atje, kurrë nuk kam menduar për Islamin dhe terrorizmin së bashku. Pyetja e atij autori  tregon një gjë për 11 Shtatorin në lidhje me Azinë Juglindore. Kryesisht, është paranojë e mbështjellë me injorancë. Në Kamboxhia jetojnë sot rreth 300,000 myslimanë, pak më shumë se një përqind e popullsisë.

Chroy Changvar, një periferi buzë lumit në Phnom Penh, është shtëpia e tyre (ishte shtëpia ime, gjithashtu). Ka xhami me ngjyra të ndezura, njerëz që jetojnë në varka prej druri në lumin Mekong, djem që luajnë futboll në bregun e lumit.

Kjo është shumë larg imazhit të Islamit që autori amerikan kishte në mendje: burra me mjekër me kallashnikov dhe gra të mbuluara. Paqja mbizotëronte në lagjen time Phnom Penh dhe mund të shihej në të gjitha qytetet ; por 11 shtatori e shtrembëroi këtë realitet të pakëndshëm.

Pasi ky rajon u bë “fronti i dytë” në “Luftën kundër Terrorit”  të George W. Bush-administrata e tij dërgoi 660 trupa në Filipine në janar 2002, pas kapjes së operatorëve të al-Kaedës në Singapor dhe Malajzi.

Sigurisht, kamboxhianët dhe fqinjët e tyre vietnamezë e dinë shumë mirë se ku mund të çojnë ato lloj gabimesh.  Disa nga udhëheqësit e tyre madje ishin në panik dhe filluan të ndërtojnë një marrëdhënie më të ngushtë me rivalin e Amerikës, Kinën, siç ishte rasti me kryeministrin kamboxhian Hun Sen.

Në fund, Lufta kundër Terrorizimit përfundoi. Por çfarë ndodhi në të vërtet? Duke u rritur në Vietnam në vitet 1970, unë  e cilësoja SHBA-në si të padepërtueshme dhe nuk isha i vetëm. Pas 11 Shtatorit,  SHBA-ja dukej e  pambrojtur.

Pas 11 Shtatorit, SHBA-ja udhëhoqi një  luftë të të dështuar të Afganistanit. Planifikuesit dhe oficerët ushtarakë të politikave amerikane dukej se ishin të destinuar të përsëritnin gabimet e bëra nga fuqitë e tjera të huaja në dekadat para tyre, raporton abcnews.al

Ekspertët amerikanë dhe politikëbërësit u përqendruan në Afganistan dhe Pashtunët që jetojnë në të dyja anët e kufirit Afganistan-Pakistan, me idenë se shoqëria afgane ishte e egër, luftarake dhe e prapambetur.

Kjo mbështeti politikat si “Sistemi Njerëzor”, në të cilin shkencëtarët socialë mbështetën personelin ushtarak. Këto politika anashkaluan rrënjësisht marrëdhëniet komplekse sociale dhe politike të Afganistanit dhe mënyrat dinamike që elitat dhe intelektualët afganë ishin angazhuar me arenën ndërkombëtare për dekada të tëra.

Vetë SHBA-ja kishte nxitur një pjesë të këtij modernizimi në epokën e konkurrencës së Luftës së Ftohtë, megjithatë narracionet e shekullit 21 zëvendësuan një histori internacionalizmi me një histori parokializmi.

Shenjat e hershme të kësaj miopie u shfaqën në vitet 1980 gjatë pushtimit Sovjetik. Analiza e CIA -s u përqendrua në luftëtarët afganë, duke injoruar partitë, elitat dhe intelektualët që aspironin të krijonin një shtet kombëtar modern.

Pas vitit 1989, SHBA-ja  refuzoi kryesisht të ishte aktive në rindërtimin e Afganistanit (ose ndalimin e një lufte civile) dhe nuk këmbënguli që përfaqësuesit e rezistencës të merrnin pjesë në negociatat për tërheqjen e sovjetikëve.

Historia kërcënon të përsëritet në 2021, pasi trupat amerikane u tërhiqen në një moment kur jo të gjithë afganët janë të përfshirë në negociatat politike dhe janë në prag të një lufte civile. Në vend të kësaj do të kemi një krizë humanitare dhe një pasiguri të madhe për të ardhmen e Afganistanit.

/abcnews.al