Shënohet goli më i shpejtë në Premier Ligë

schedule13:15 - 24 Prill, 2019

schedule 13:15 - 24 Prill, 2019

Futbollisti Shejn Long shënoi golin më të shpejtë për të gjitha kohët në Premier Ligë. Ai realizoi pas 7 sekondash, aq sa është edhe goli më i shpejtë në Superligën shqiptare, shënuar nga Migen Memelli i Tiranës.

Futbolli anglez ka një rekord të ri.

Futbollisti i Sauthemptonit, Shejn Long, realizoi golin më të shpejtë në historinë e Premier Ligës, në ndeshjen e luajtur në fushën e Uatfordit.

Longut iu deshën vetëm 7 sekonda për ta dërguar topin në rrjetë, e për t’i dhënë epërsinë skuadrës së tij, që lufton për të mos rënë nga kategoria, ndërsa ndeshja përfundoi 1-1.

Rekordi i mëparshëm i Premier Ligës mbahej nga ish-lojtari i Totenhemit, Ledli King, vendosur në vitin 2000.

Mbrojtësi shënoi pas 10 sekondash në përballjen kundër Bredfordit, dhe kjo kohë mbeti në fuqi për 19 vjet.

Vlen të theksohet se me këtë rekord, Premier Liga angleze u barazua me një kampionat shumë më pak të vlerësuar, si Superliga e Shqipërisë.

Në prill të vitit 2009, sulmuesi i Tiranës, Migen Memelli, shënoi në portën e Flamurtarit vetëm pas 7 sekondash, dhe kjo arritje mbetet në fuqi edhe sot e kësaj dite.

Ishte edhe sezoni i fundit, në të cilin Tirana doli kampione e vendit.

Rekordi botëror është shumë më i shpejtë, dhe mbahet nga dy lojtarë.

Në vitin 2009, Nauaf Al Abed shënoi për 2 sekonda në ndeshjen Al Hilal-Al Shoalah në Arabinë Saudite, ndonëse ndeshja nuk u quajt e rregullt sepse u aktivizua një lojtar I palicencuar.

Në vitin 2017, Endrju Alston shënoi po pas dy sekondash në ndeshjen Hempsted-Renegejds, në një ligë të rinjsh në Skoci./abcnews.al