Rreziku nga Rusia është afër, Estonia forcon mbrojtjen me 200 milionë dollarë

schedule13:15 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 13:15 - 3 Dhjetor, 2022

Estonia po rrit aftësitë e saj mbrojtëse duke blerë një sistem të avancuar artilerie raketore amerikane në projektin më të madh të prokurimit të armëve të vendit baltik, thanë zyrtarët e mbrojtjes.

Anëtari i NATO-s dhe fqinji i Rusisë nënshkruan një marrëveshje me vlerë më shumë se 200 milionë dollarë për Sistemin e Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS), duke përfshirë pajisje të tilla si municione dhe raketa, si dhe trajnime.

“Hedhëset e shumta të raketave HIMARS janë një hap i ri i rëndësishëm në zhvillimin e aftësive mbrojtëse të Estonisë. Kjo bën të mundur ndikimin vendimtar mbi armikun para se të bien në kontakt me njësitë tona të këmbësore”, tha nënkoloneli Kaarel Mäesalu, kreu i departamentit të zhvillimit të aftësive në Forcat e Mbrojtjes së Estonisë.

Dorëzimi i parë pritet të vijë në vitin 2024. Fqinjët baltik të Estonisë, Letonia dhe Lituania, ose kanë ose janë aktualisht në proces të blerjes së HIMARS-it të tyre, duke përmendur shqetësimet mes të luftës së Rusisë në Ukrainë./abcnews.al