Si një operacion sekret i SHBA-ve në Jemen ndihmoi në sjelljen e paqes në Lindjen e Mesme

schedule10:15 - 29 Tetor, 2020

schedule 10:15 - 29 Tetor, 2020

Më 11 gusht 2017, një helikopter me ushtarë i Emirateve të Bashkuara Arabe që morën pjesë në një sulm kundër militantëve të Al Kaedës u rrëzua në Jemen, duke shkaktuar 3 viktima dhe duke plagosur shtatë të tjerë,  përfshirë një anëtar  të familjes mbretërore, raporton The Wall Street Journal.

Ndërsa Emiratet nxituan të shpëtonin ushtarët e tyre, ata u kthyen në Shtetet e Bashkuara dhe i bënë thirrje Amerikës të organizonte një mision emergjent shpëtimi.

Brenda disa orësh, sipas zyrtarëve ushtarakë amerikanë, forcat e operacioneve speciale amerikane nxituan të shpëtonin anëtarët e familjes mbretërore dhe ushtarëve të tjerë.

Misioni i pazakontë ushtarak ndihmoi në hapjen e rrugës, tre vite më vonë për marrëveshjen e paqes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Deri tani, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ushtria amerikane nuk e kanë pranuar kurrë që forcat amerikane shpëtuan një anëtar nga familja mbretërore atë ditë.

Në qendër të misionit të shpëtimit ishte gjeneral  Miguel Correa, nga Porto Riko, i cili tani shërben si këshilltar special i Shtëpisë së Bardhë dhe një zyrtar i lartë i Këshillit të Sigurimit Kombëtar për politikën e Gjirit në SHBA.

Gjeneral Correa, atëherë diplomat në Ambasadën e SHBA-së në Abu Dhabi, koordinoi misionin e rrezikshëm në vitin 2017, në të cilin u rikthye shëndoshë e mirë  anëtari i familjes mbretërore gjashtë muaj më vonë.

Correa, u cilësua një hero midis udhëheqësve të Emirateve, duke përfshirë Princin e Kurorës Mohammed bin Zayed al Nahyan, sundimtarin e vendit, i cili është gjithashtu xhaxhai dhe njerku i ushtarit  të shpëtuar nga amerikanët atë ditë, transmeton abcnews.al

Marrëdhënia e ngushtë e gjeneral Correa me udhëheqësin  e Emirateve u bë një pikë kyçe në bisedimet sekrete të administratës Trump midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe që çuan më pas në marrëveshjen historike të paqes – të njohura si Marrëveshjet Abrahamike, e cila u nënshkrua muajin e kaluar në Shtëpinë e Bardhë.

Marrëveshja shënoi suksesin më të madh të përpjekjeve të administratës Trump për të forcuar lidhjet midis Izraelit dhe fqinjëve të tij të Gjirit, bazuar në interesa të përbashkët për t’iu kundërvënë Iranit që ka ndryshuar marrëdhëniet e Lindjes së Mesme në vitet e fundit.

Zyrtarë nga vende të ndryshme e kanë njohur rolin e luajtur në prapaskenë nga gjeneral Correa. Në Shtëpinë e Bardhë, përpara ceremonisë së nënshkrimit të 15 shtatorit, sipas të pranishmëve, ministri i jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe – i cili është vëllai i vogël i princit të kurorës dhe xhaxhai i ushtarit  amerikan të shpëtuar në 2017 , i tha Presidentit Trump për gjeneralin Correa, “Ky gjeneral është pjesë e familjes time. ”

“Nuk do të kishte ndodhur asgjë pa ndihmën e tij ,” tha Abdullah bin Zayed al Nahyan.

Ishte diçka e përbashkët nga ekipi i Shtëpisë së Bardhë i udhëhequr nga Jared Kushner, dhëndri i presidentit dhe referencat e një anëtari të Shtëpisë së Bardhë mbi politikën e Lindjes së Mesme. Ndërsa  edhe Kushner dhe zëvendësi i tij Avi Berkowitz u përpoqën shumë për arritjen e një marrëveshje diplomatike, të dy thanë se gjeneral Correa luajti një rol kryesor në arritjen e marrëveshjes.

Yousef Otaiba, ambasador i Emirateve të Bashkuara Arabe në Shtetet e Bashkuara i cili luajti një rol qendror në bisedimet, tha se suksesi i tyre u bazua në besimin që Emiratet e Bashkuara Arabe kishin tek gjeneral Correa dhe pjesa tjetër e ekipit të Shtëpisë së Bardhë. .

Presidenti Trump kryesoi të martën nënshkrimin e një marrëveshje paqeje në Lindjen e Mesme midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit.

“Në mënyrë që të realizohen Marrëveshjet e Abrahamit, ekziston një element i nevojshëm i besimit dhe ne e kishim atë besim me Miguel Correa dhe Shtëpinë e Bardhë,” tha ai. “Një hap shumë i madh i besimit ishte i nevojshëm nga të gjitha palët për të realizuar këtë marrëveshje.”

Misioni i shpëtimit në vitin 2017 ndodhi disa ditë pasi forcat e Jemenit, të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, filluan një operacion ushtarak për të dëbuar militantët e Al Kaedës nga një prej bastioneve të tyre më të mëdha.

Për vite me radhë, Shtetet e Bashkuara kishin kryer sulme ajrore kundër militantëve të Al Kaidës në Jemen, të cilët konsideroheshin disa nga udhëheqësit më të rrezikshëm të grupit ekstremist.

Gjeneral Correa ishte në shtëpi në Abu Dhabi në vitin 2017 kur mori një telefonatë se helikopteri i Emirateve të Bashkuara Arabe ishte rrëzuar në Jemen ndërsa ishte në një mision kundër terrorizmit.

Zyrtarët e Emirateve thanë helikopteri u rrëzua nga defekte teknike. Por zyrtarët amerikanë thanë se shkaku ishte i paqartë, duke lënë të hapur mundësinë që ata u vranë nga militantët në Jemen.

Tre ushtarë të Emirateve të Bashkuara u vranë. Zayed bin Hamdan al Nahyan, nipi 27-vjeçar dhe dhëndër i princit të kurorës së vendit, ishte një nga shtatë  të plagosurit rëndë. Zyrtarët amerikanë mësuan se mbreti i ri i Emirateve ishte midis të shpëtuarve, transmeton abcnews.al

Ekipi mjekësor i SHBA-së transportoi shtatë ushtarët e plagosur në USS Bataan, një anije e marinës amerikane në Gjirin e Adenit, tha zëdhënësi i Komandës Qendrore të SHBA-së.

Një ushtar vdiq gjatë rrugës për në anije ndërsa një kirurg arriti të shpëtonte një nga qytetarët e Emirateve, zemra e të cilit u ndal për pak çaste, tha kapiteni Urban.

Mjekët e Bataan punuan pa pushim për 48 orë, tha kapiteni Urban, ndërsa forcat amerikane në bord u rreshtuan për të dhuruar gjak për ushtarët e Emirateve të Bashkuara. Ekipi mjekësor përdori 54 nga 66 njësi gjaku, më e madhja që marina ka përdorur që nga Lufta e Dytë Botërore, tha Urban.

Ndërkohë, udhëheqësit e Emirateve të Bashkuara Arabe u kanë kërkuar amerikanëve leje të posaçme për të transportuar gjashtë ushtarët, duke përfshirë anëtarin e familjes mbretërore, në Landstuhl, Gjermani, ku ushtria amerikane ka një spital mjekësor që është i specializuar në trajtimin e lëndimeve nga lufta.

Gjeneral Joseph Votel, dikur shef i komandës qendrore, thirri Sekretarin e Mbrojtjes Jim Mattis, i cili miratoi planin ndërsa gjeneral Correa nga ana tjetër mbante të informuar qytetarët e vendit.

Shtetet e Bashkuara i dërguan ushtarët e Emirateve nga anija në një aeroport në Jemen, ku një aeroplan i forcave ajrore C-17 i pajisur me një njësi të posaçme mjekësore po priste që ata të fluturonin për në Gjermani.

Fluturimi me këtë aeroplan në Jemen përbënte një rrezik.  Ata mbërritën natën vonë dhe fluturuan para lindjes së diellit për t’u siguruar që të gjithë të ishin të sigurt.

Vitin e kaluar karriera e gjeneralit Correa u ndërpre nga ankesat, që si një diplomat në Abu Dhabi, mbajti kontakte me udhëheqësit e Emirateve pa e informuar shefin e tij civil, sipas zyrtarëve .

Ai u shkarkua nga posti i tij në prill të 2019 nga diplomati i lartë i Amerikës në Abu Dhabi.

Një hetim zyrtar nga Inspektori i Përgjithshëm i Pentagonit arriti në përfundimin se gjeneral Correa nuk kishte bërë asgjë të gabuar. Gjenerali filloi një punë të re në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë si drejtor i Lartë i çështjeve të Gjirit. Departamenti i Shtetit nuk pranoi të japë komente rreth kësaj çështjeje.

Në Shtëpinë e Bardhë, statusi i nderuar i gjeneralit Correa në Abu Dhabi  u vlerësua si një pasuri.

Deri në çfarë mase marrëdhëniet personale luajnë një rol në politikën botërore?

Në mes të qershorit, Otaiba shkroi një artikull në një gazetë të madhe izraelite duke paralajmëruar vendin se planet e tij të afërta për të aneksuar tokat e Bregut Perëndimor që duhet të ishin pjesë e një shteti palestinez do të rrezikonin shpresat e Izraelit për bashkëpunime midis Emirateve dhe vendeve të tjera arabe.

Redaksia shkaktoi diskutime me javë të tëra midis  Otaiba, ambasadorit izraelit Ron Dermer dhe ekipit të Shtëpisë së Bardhë. Të dy ambasadorët nuk folën kurrë në mënyrë të drejtpërdrejtë sipas zyrtarëve të SHBA-së, Emirateve dhe Izraelit që ishin të përfshirë në bisedime. Në vend të kësaj, ata kërkuan që negociatat të zhvilloheshin përmes Shtëpisë së Bardhë.

Në fund të korrikut, gjeneral Correa, udhëtoi për në Abu Dhabi për t’u takuar me Princin Muhamed. Ata diskutuan detajet e marrëveshjes dhe gjeneral Correa siguroi udhëheqësin e Emirateve se Shtetet e Bashkuara do të plotësonin kushtet, sipas zyrtarëve amerikanë.

Para fillimit të takimit, princi Mohammed ftoi dhëndrin e tij – atë që u shpëtua në Jemen në 2017  për të takuar gjeneralin Correa.

“Shtetet e Bashkuara nuk kishin nevojë për një falënderim,” tha gjenerali Correa.

Trump zbuloi marrëveshjen e Lindjes së Mesme me 13 gusht .

Gjeneral Correa përmendi një kompleks ndërfetar që Emiratet e Bashkuara Arabe po ndërtojnë në Abu Dhabi, i njohur si Shtëpia e Familjes Abrahamike, pasi Islami, Krishterimi dhe Judaizmi janë të gjitha degë fetare të profetit Abraham. Correa sugjeroi që marrëveshja të quhej Marrëveshjet Abrahamike.

“Duaje atë,” i tha Trump gjeneral Correa dhe ekipit të Zyrës Ovale. Më 13 shtator, zyrtarë nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Izraeli, Bahreini dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruan Marrëveshjet e Abrahamit në Shtëpinë e Bardhë. s.ba/abcnews.al