Rama prezanton nismën e qeverisë: Nga Marsi oficerë sigurie në gjimnaze

schedule16:03 - 12 Shkurt, 2018

schedule 16:03 - 12 Shkurt, 2018

Siguria në shkolla nuk do të ketë vetëm kangjella mbrojtëse dhe një polic që kujdeset për kalimin e rrugës.

Edi Rama: “Që është oficeri I sigurisë apo oficerja. Do të vendosen fillimisht në 15 shkolla”.

Funksioni i i këtij oficeri nuk është ai i një polici por i një kujdestari tha kryeministri Rama. Për të marrë dhe për të transmetuar informacion në kohë reale për cdo problem të brendshëm apo të jashtëm.

Edi Rama: “Të kenë më tepër informacion lidhur me kërcënëmiet e jashtme ndaj shkollës. Me ngacmimet, me mundësinë, ofrimet dhe të shitjes e blerjes së lëndës narkotike”.

Kushti për të qenë oficer siguri është trajnimi përkatës në akademinë e rendit. Në ambientet e gjimnazit “Qemal Stafa” me të rinjtë mësuesit dhe prindërit në fund të bisedës, kreu i qeverisë preferoi edhe të bërit pak humor.

Edi Rama: “Drejtori ka punë dhe do të shkojë të vazhdojë punën. Unë që jam i papunë kam kohë për muhabet”./abcnews.al