Rama: Po kërcënohet çelja e negociatave me  BE

schedule11:20 - 6 Janar, 2018

schedule 11:20 - 6 Janar, 2018

Në fjalën e tij para Asamblesë së Partisë Socialiste Kryeministri dhe kreu i PS Edi Rama tha se po kërcënohet çelja e negociatave me BE, dhe sipas tij kjo po kërcënohet nga brenda Shqipërisë, nga frika prej reformës në drejtësi.

Rama tha se procesi i vetingut ka nisur dhe dy-tre muajt e parë të vitit do kemi rezultate konkrete.

“Pavarësisht gjithë dinamikës së brendshme jemi në kushtet kur por kërcënohet një arrritje historike çelja e negociatave në BE po kërcënohet nga brenda Shqipërisë nga frika prej reformës në drejtësi e kthyer në poltikë të dëshpëruar destruktive që ne si qeveri nuk ka çfarë na bën, por Shqipërisë mund t’i sjellë në dëm të jashtëzakonshëm. Ky 6 mujor është optimal për të pozicionuar Shqipërinë aty ku prej vitesh ne aspirojmë përmes këtyre proceseve në tryezën e fanmiljes evropiane”- theksoi Rama.

Duke e cilësuar si një vit të rëndësishëm për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE, Kryeministri Rama i bëri thirrje liderit të opozitës Lulzim Basha të mos pengojë procesin e çeljes së negociatave me BE pasi 6 muajt e parë të këtij viti janë vendimtare. Ndërsa sqaroi dhe njëherë tjetër pozicionin e partisë së tij kundrejt ish-aletaes së saj LSI. Sipas tij, reforma ne drejtësi ndau përfundimisht rrugët e PS dhe LSI dhe nuk u shkua në zgjedhje nënjë koalicion.

Duke folur për 100 ditët e qeverisjes kreu i qeverisë tha se:

“Në këto 100 ditë të para ne kemi arritur të bëjmë çfarë kemi vendosur si objektiva, po ashtu koha vrapon dhe volume i punëve që duhet të kryejmë është i jashtëzakonshëm.

Viti ishte një vazhdim i betejës së hapur qysh në vitin paraardhës dhe e përcaktoi qartë PSsi udhëheqëse të reformës në drejtësi.

Kjo reformë është e vetmja drejtësi.

Dhe kampi i të tremburve nga reforma i cili është zgjedhura me perfshirjen haptas kundër reformës në drejtësi.

Të gjithë jemi dëshmitarë se ne rrezikum qeverinë por nuk lejuam që të rrezikohet reforma në drejtësi dhe u përpoqëm ta mbajmë gjallë aleancën për Shqipërinë Europiane si projekt startegjik të së majtës, po pa kompromentuar reformën dhe në fund qëndrimi ynë i qartë dhe i prerë, pati si kulminacion vetingun, i cili u pa si i dukshëm dhe me ata që u ngujuan në çadër për të mos lejuar vetingun.

U arrit marrëveshja që kusht kryesor ishte çadra të mbyllej dhe ata të votonin vetingun dhe pastaj me radhë dhe ne ia dolëm duke pasur mbështëetje popullore, jo vetëm nga ta që na votojnë, por edhe nga ta që nuk na votojnë dhe me mbështetjen e palëkundur të partnerëve ndërkombëtarë.

Nënvizoj me keqardhje se pas kalimit me sukses të një mali të lartë të ngritur articifialisht, u gjendëm përballë akuzës se ne kemi shkelur marrëveshjen dhe jemi në kushtet që opozita tanimë e konsoliduar, jo vetëm Partia Demokratike, por edhe partia tjetër me të cilën ne ndamë 4 vjet qeverisje janë ktheyr në çadër me të njëtën pllakë gramafoni me të njëjtin qëllim mos çuarjen përpara të reformës në drejtësi.

Partia Socialiste mblodhi Asamblenë e saj Kombëtare ku bëri analizën e 100 ditëve të para të qeverisjes si dhe u parashtruan prioritet për vitin që sapo kemi hyrë. Kjo është analiza e parë që qeveria bëri për qeverisjen e saj e vetme, pa aleatë, në tremujorin e parë të saj, ndërsa peshën ia ka vënë dhe bashkëqeverisjes me qytetarët./abcnews.al