Pse duhet të përfshini mjaltë në dietën tuaj

schedule11:45 - 29 Prill, 2021

schedule 11:45 - 29 Prill, 2021

Mjalti është një ëmbëlsues natyral i prodhuar nga bletët. Ai njihet për vetitë e tij fitimprurëse për shëndetin, për këtë arsye ne do ju tregojmë se mjalti duhet të jetë pjesë e dietës tuaj.

1. Përbëhet nga sheqerna të thjeshtë

Sheqernat që përmbahen në mjaltë absorbohen menjëherë nga trupi, duke e bërë atë një burim të drejtpërdrejtë të energjisë, të përshtatshëm për këdo që ka nevojë për një shtysë.

2. Përmban minerale

Këto minerale, më saktësisht elementët gjurmë, luajnë një rol shumë të rëndësishëm në metabolizëm dhe ushqim, të cilat janë përbërës strukturorë të skeletit dhe qelizave, si dhe në rregullimin e aciditetit të stomakut.

3. Ka veti antiseptike

Mjalti kontribuon në funksionimin e duhur të trupit të njeriut, duke rritur rrahjet e zemrës dhe duke zvogëluar problemet e stomakut.

4. Përmban hekur

Konsumi i mjaltit ndihmon për të rikuperuar shëndetin më shpejt në rastet e anemisë.

5. “Ilaçi” ideal për hangover

Mjalti është një produkt që ndihmon ndjeshëm në metabolizmin më të shpejtë të alkoolit nga trupi.

6. Përmbajtje e lartë e kolinës

Kjo substancë ndihmon për kapsllëkun.

7. Ka veprim antimikrobik

Është i dobishëm për shërimin, pastrimin dhe dezinfektimin e plagëve, ndërsa në të njëjtën kohë, mjalti parandalon rritjen e baktereve dhe patogjenëve të tjerë.

8. Për diabetikët

Mjalti është një alternativë më e shëndetshme se sheqeri, megjithatë duhet të diskutohet me mjekun tuaj në lidhje me sasitë e lejuara./abcnews.al