Provokacija/ Nazarko: Serbisë i intereson bashkimi Kosovë-Shqipëri

schedule21:12 - 20 Nëntor, 2018

schedule 21:12 - 20 Nëntor, 2018

I ftuari i dytë i emisionit Provokacija nga Mustafa Nano ishte gazetari Mentor Nazarko. Një diskutim për situatën në Kosovë. Temë kryesore ishte shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne nuk e dimë se ku qëndron ky shëkmbim dhe kush janë termat e këtij shkëmbimi. Palët në Kosovë, në këtë moment që është i dyti më i rëndësishëm pas pavarësisë, zgjidhja e bashkëjetesës me Serbinë, çfarë forme do të ketë marrëveshja midis këtyre dy subjekteve. Është një moment thelbësor. Për të bërë një marrëveshje të tillë do të duhet një unitet politik i Kosovës dhe i gjithë faktorit shqiptar. Kosova e ka humbur pak atë rëndësinë që kishte, është dobësuar ndërkombëtarisht. Në një situatë të tillë, kjo klasë politike duhet të vendosë për të ardhmen e Kosovës.”

Nazarko tregoi dhe mendimi e tij për këndvështrimin e Thaçit në lidhje me situatën e shkëmbimit të territoreve dhe qëndrimin e këtij në këtë marrëveshje.

“Kurajon vetëm Thaçi mund ta kishte në fund të fundit, sepse është një nga politikanët më jetëgjatë e më i fuqishëm në Kosovë. Është një njeri që ka akumuluar një eksperiencë që ka lidhje të forta ndërkombëtare, një njeri që luan agresivisht e taktikisht në mënyrë të shkëlqyer. Mirëpo për këtë çështje është frymëzuar dhe nga diçka. Kosova është duke përjetuar edhe një moment vështirësie ndërkombëtare. Është vendi më i izoluar në Europë. Në këtë kuptim Thaçi e ka parë se sa e vështrië është integrimi ndërkombëtar i Kosovës. Serbia çdo lëshim që bën e shndërron në pazar të madh. Thaçi i ka shkuar kësaj ideje të shkëmbimit të territoreve sepse çmimi që merr është dalja e Kosovës nga izolimi. Por edhe një skenar tjetër që është shumë interesant. Në qoftë se bëhet shkëmbimi i territoreve me gjasë hiqen pengesat e bashkimit të Shqipërisë me Kosovën.”

Gazetari gjithashtu tha se shtetit serb i intereson bashkimi i Kosovës me Shqipërin për disa arsye të ndryshme.

“Unë imagjinoj që Serbisë i intereson bashkimi i Kosovës me Shqipërinë. Dy subjekte shqiptare në OKB, kanë peshë janë 2 vota. I intereson sepse krijnon precedentë për bashkimin në pjesë të caktuara ku jetojnë serbët, i intereson për të na dominuar ekonomikisht, për të patur një treg të madh. I intereson edhe për të krijuar një tablo të re gjeopolitike. Vuçiçi ka thënë që do bëhet paqe me shqiptarët. Me gjasë ai ëndërron ta luajë këtë kartë të paimagjinueshme dhe ndërpret aksin e dikurshëm serbo-grek.”/abcnews.al