Pfizer kërkon miratimin e BE që fëmijët të bëjnë vaksinën e saj

schedule09:36 - 1 Maj, 2021

schedule 09:36 - 1 Maj, 2021

Pfizer po aplikon te rregullatorët e BE për të aprovuar vaksinën e saj për përdorim në fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç, një veprim që mund të ndihmojë vendet europiane për të arritur imunitetin e tufave.

Kompania amerikane dhe partneri i saj gjerman BioNTech thonë se paraqitja e tyre në Agjencinë Europiane të Barnave bazohet në një studim të më shumë se 2,000 adoleshentëve që tregoi se vaksina ishte e sigurt dhe efektive.

Fëmijët do të vazhdojnë të monitorohen për mbrojtje dhe siguri më afatgjatë për dy vjet.

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn mirëpriti lajmin se vaksina së shpejti mund të përdoret në fëmijët.

“Kjo mund të sjellë një ndryshim të mëtejshëm real në fushatën tonë të vaksinave, nëse jepet miratimi,” tha ai gjatë një vizite në një fabrikë të prodhimit të vaksinave në qytetin gjerman të Reinbek.

Ugur Sahin, bashkëthemelues dhe shefi ekzekutiv i BioNTech, tha se qëllimi mund të bëhet i disponueshëm për ato grupmosha nga qershori nëse jepet miratimi i BE.

Pfizer po u kërkon gjithashtu rregullatorëve të SH.B.A-së që të shtrijnë autorizimin e vaksinës tek fëmijët.

Shumica e vaksinave Covid-19 që shpërndahen në të gjithë botën janë për të rriturit, të cilët janë në rrezik më të lartë nga koronavirusi.

Por vaksinimi i njerëzve të të gjitha moshave do të jetë thelbësor për ndalimin e pandemisë, veçanërisht pasi hulumtimet tregojnë se veçanërisht fëmijët e moshuar mund të luajnë një rol në përhapjen e virusit.

Imunizimi i fëmijëve kundër Covid-19 gjithashtu mund t’u japë autoriteteve më shumë besim për të rihapur shkollat.

Prodhues të tjerë të vaksinave Covid-19 përfshirë AstraZeneca, Moderna dhe Johnson & Johnson po studiojnë nëse ilaçet e tyre mund të përdoren në mënyrë të sigurt tek fëmijët.

Vaksina Pfizer ishte e para që dha dritën jeshile nga rregullatorët e BE dhjetorin e kaluar, kur u aprovua për njerëzit e moshës 16 vjeç e lart.

Kombet e BE-së bënë një fillim të ngadaltë të fushatës së vaksinimit, duke zhgënjyer përpjekjet për të arritur imunitetin e tufës.

Por vendet, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, tani po marrin ritmin. Gjermania vendosi një rekord të ri Evropian të Mërkurën me më shumë se një milion doza të shpërndara në ditë.

“Kjo tregon se sa shpejtësi kemi fituar”, tha Spahn.

Në Francë, Presidenti Emmanuel Macron tha se të gjithë të rriturit do të kishin të drejtë për vaksina nga 15 qershori.

Programi i vaksinimit i Francës tani ka arritur 99 përqind të banorëve të shtëpive të kujdesit dhe 69 përqind të moshave mbi 70 vjeç, sipas shifrave të përmendura nga Macron.

Blloku po kërkon të blejë edhe 1.8 miliardë doza vaksine nga Pfizer dhe BioNtech deri në vitin 2023, disa prej të cilave janë destinuar për t’u përdorur tek fëmijët./abcnews.al