PD: Kryebashkiaku i Vorës subjekt i ligjit të dekriminalizimit, Kajmaku: S’jam dënuar

schedule13:20 - 22 Gusht, 2019

schedule 13:20 - 22 Gusht, 2019

PD i kërkon organit të akuzës të nisë verifikimet për një tjetër kryebashkiak socialist, atë të Vorës, për të cilin thotë se ka qenë i arrestuar dhe dënuar në Greqi. Por vetë Agim Kajmaku, i pyetur nga ABC News, i mohon këto akuza

Partia Demokratike pretendon se në rrjeten e Dekriminalizimit ka rënë një tjetër kryebashkiak socialist. Në sektorin e Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme mbërriti të martën shkresa e firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ku kërkohej hetim i thelluar për kryebashkiakun socialist të Vorës, Agim Kajmaku.

Nga të dhëna të bëra publike më parë, ekziston dyshimi i arsyeshëm se subjekti Agim Kajmaku, ndodhet në kushtet e ndalimit për të kandiduar dhe për t’u zgjedhur në një funksion të lartë publik, në kuptim të nenit 2 të ligjit nr.138/2015. Ai dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe më pas ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke. Në formularin e Vetëdeklarimit shtetasi Jorgo Toro ka deklaruar se ka jetuar ëpr 5 vite në Greqi. Nga verifikimi i të dhënave të sistemit TIMS rezulton se shtetasi Agim Kajamaku alias Jorgo Toro nga periudha 2004-2016 nuk ka udhëtuar në asnjë rast në drejtim të Greqisë, çka përbën një indicia për saktësinë e të dhënave të bëra publike më parë.

I pyetur nga  ABC News Kajmaku është shprehur se në formularin e dekriminalizimit ka deklaruar se ka ndryshuar identitetin dhe ka jetuar në Greqi në vitet 1991-1996. Kryebashkiaku i Vorës shprehet me bindje se nuk ka qenë i dënuar dhe as nuk është dëbuar asnjëhere nga ndonjë shtet i BE-së.

Me përgjegjësi ligjore dhe bindje morale deklaroj se nuk jam dënuar dhe as jam dëbuar asnjëherë nga ndonjë shtet i BE, as nga Greqia. Ndërkohë që për vite të tëra kam qenë udhëtues i shpeshtë dhe korrekt në shumë vende të BE-së, për llogari të biznesit tim familjar. Autorët dhe akuzuesit publike që shpifin ndaj personit tim, për një qëllim të vetëm, atë të ndotjes politike të kundërshtarit, do të vihen përballë drejtësisë dhe detyrimit të gjetjes së provave të pretenduara.

Kryebashkiaku i Vorës ishte i  bindur se ndryshimi i identitetit prej tij do të ishte një motiv për t’u sulmuar politikisht nga opozita. Për këtë arsye përpara se të merrte mandatin e krytarit të Bashkisë, Kajmaku udhëtoi drejt shtetit grek nga pika kufitare e Kakavijës duke publikuar në rrjetet sociale edhe dokumentat, ku pranon se ka ndryshur identitetin por duke mohuar në mënyrë kategorike një dënim në shtetin grek.

Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, Agim Kajmaku është kryebashkiaku i dytë socialist që akuzohet nga Partia Demokratike për të shkuar kriminale. Më herët PD publikoi të dhëna për një dënim të kandidatit fitues per bashkine e Shkodrës, Valdrin Pjetri duke e detyruar atë të tërhiqet nga marrja e detyrës së krybashkiakut.

/ABC News Albania 24/7