Partizani me mungesa, Lerda: Kujdes Flamurtarin, kanë ekspertë në sulm!

schedule13:23 - 9 Nëntor, 2019

schedule 13:23 - 9 Nëntor, 2019

Franco Lerda, trajneri i Partizanit, ka dalë para ndeshjes me Flamurtarin në konferencë për shtyp dhe ka folur për sfidën e radhës, kundërshtarin, situatën e lojtarëve të tij dhe për kushtet atmosferike në të cilat do të zhvillohet takimi i ditës së nesërm me kuqezinjtë.

IMPENJIMI – “Djemtë e dinë rëndësinë e kësaj ndeshjes, Është e vërtetë se kur përballet skuadra e vendit të parë me vendin e fundit, sigurisht që rrezikohet të ketë nënvlerësim. Duke respektuar kundërshtarin, ne do të arrijmë të marrim maksimumin nga ky takim. Të bëjmë më të mirën që dimë të bëjmë. Për sa i përket rezultatit, do të varet nga episodet e lojës dhe gjërat e tjera brenda fushës.

PIKA E FORTË E FLAMURTARIT – “Në ndeshjen e parë fituam në inferioritet numerik, pasi ishim me 10 lojtarë. I pashë në ndeshjen me Kukësin dhe nuk e meritonin të humbnin. Bënë një ndeshje të mirë. Kanë lojtarë ekspertë në sulm dhe me eksperiencë. Duhet të mos iu lemë hapësira për të na goditur.

MOMENTI I SHKËPUTJES – “Momenti për ne është që të marrim maksimumin në ndeshjen e radhës. Ndeshja e radhës është momenti ynë. Duhet të fokusohemi vetëm që të marrim 3 pikët e radhës, ky është momenti ynë”.

FORMACIONI – “Le të themi se kemi pasur një javë stërvitje, i kam parë lojtarët dhe në bazë të asaj që shoh vendos kush është më gati për të luajtur. Ndryshimet janë në kuptimin e formës së lojtarëve. Stërvitjet janë banka e provës për lojtarët”.

KUSHTET ATMOSFERIKE – “Këtë javë kemi punuar në fushë sintetike dhe nuk kemi pasur probleme. Më kanë thënë që nesër terreni do jetë i mirë. Shpresoj edhe kushtet atmosferike të jenë të mira dhe një fushë e mirë do na mundësonte të bënim një lojë të mirë në aspektin teknik.

FLAMURTARI, SI LUFTËTARI – “Nuk mund ta them, çdo skuadër ka karakteristikat e veta në bazë të lojtarëve dhe trajnerit. Nuk ka skuadra të njëjta, ka situata të ndryshme”.

RËNDDËSIA E GOLIT TË PARË – “E vërtetë që goli i parë e hap ndeshjen. Me të tilla skuadra është shumë e vështirë derisa shënon. Kur shënon bëhet më e lehtë. Duhet ta vlerësojmë maksimalisht. Me Kukësin ata kanë pasur shumë raste për gola, edhe pse pësuan. Nuk është ekip i lehtë që mund ta dominosh. Duhet impenjim maksimal për të zhbllokuar ndeshjen dhe për ta menaxhuar. Janë ndeshje delikate. Ky kampionat është ndryshe nga të tjerët, nëse e krahasojmë me Italinë. Nuk ka diferenca. Duhet të respektojmë veten dhe kështu respektojmë edhe kundërshtarin. Përballjet e vendit të parë me të fundit janë delikate”.

SOLOMON – “Nuk po ndodh asgjë, po kryen terapi. Për momentin nuk e di kur do të rikthehet, pas tre javësh, një, apo dy. Do e shohim hap pas hapi. Kote ka pasur një problem me gjurin, kurse Hakaj ka një ftohje. Do bashkohen me skuadrën kur të jenë gati”. /abcnews.al