Moti i keq përfshin Europën, Franca dhe Gjermania nën “pushtetin e stuhisë “Ciara”

11:11 | 10/02/202011:110

Stuhia Kiara që ka përfshirë Veriun e Europës, ka lënë pa energji elektrike më shumë se 130 mijë banesa në Francë duke detyruar autoritetet të mbyllin dhe kullën Eifel. Situatë kritike dhe në Gjermani kus si pasojë e stuhisë Sabin autoritetet kanë pezulluar qarkullimin e trenave përgjatë itenerarit drejt shteteve perëndimore

Por përvec situatave kaotike, mediat nxjerin në pah dhe një fakt të cuditshëm. Stuhia Kiara dhe erërat e forta në Atlantik dhe veriun e Europës, ndihmuan në thyerjen e rekordit të shpejtësisë të fluturimeve mes Nju Jork dhe Londrës, duke bërë që cdo gjë të realizohej në më pak se pesë orë.

Sipas të dhënave të moitorimit ajror, të publikuara nga mediat francezenëj avion i nisur nga aeroporti Kenedi mbërriti në Hithrou të Londrës për 4 orë e 56 minuta, në krahasim me 6 orë dhe 13 minuta sa duhen normalisht.

Rekordi i fundit i kësaj natyre ishte regjistruar në vitin 1996 nga Nju Jork në Londër për 2 orë e 52 minuta, në një kohë që në janar të 2018-ës i njëjti itenerar u përshkrua për 5 orë e 13 minuta. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono