Moti i keq përfshin Europën, Franca dhe Gjermania nën “pushtetin e stuhisë “Ciara”

schedule11:11 - 10 Shkurt, 2020

schedule 11:11 - 10 Shkurt, 2020

Stuhia Kiara që ka përfshirë Veriun e Europës, ka lënë pa energji elektrike më shumë se 130 mijë banesa në Francë duke detyruar autoritetet të mbyllin dhe kullën Eifel. Situatë kritike dhe në Gjermani kus si pasojë e stuhisë Sabin autoritetet kanë pezulluar qarkullimin e trenave përgjatë itenerarit drejt shteteve perëndimore

Por përvec situatave kaotike, mediat nxjerin në pah dhe një fakt të cuditshëm. Stuhia Kiara dhe erërat e forta në Atlantik dhe veriun e Europës, ndihmuan në thyerjen e rekordit të shpejtësisë të fluturimeve mes Nju Jork dhe Londrës, duke bërë që cdo gjë të realizohej në më pak se pesë orë.

Sipas të dhënave të moitorimit ajror, të publikuara nga mediat francezenëj avion i nisur nga aeroporti Kenedi mbërriti në Hithrou të Londrës për 4 orë e 56 minuta, në krahasim me 6 orë dhe 13 minuta sa duhen normalisht.

Rekordi i fundit i kësaj natyre ishte regjistruar në vitin 1996 nga Nju Jork në Londër për 2 orë e 52 minuta, në një kohë që në janar të 2018-ës i njëjti itenerar u përshkrua për 5 orë e 13 minuta. /abcnews.al