Kryebashkiaku i Hamburgut Olaf Scholz, lideri i ri i socialdemokratëve gjermanë

schedule12:18 - 14 Shkurt, 2018

schedule 12:18 - 14 Shkurt, 2018

Kryetari i ri i socialdemokratëve gjermanë është Olaf Scholz, kryebashkiaku i Hmaburgut. Në kongresin e partisë në muajin prill pritet që ai të garojë ndaj kryetares së grupti parlamentar të socialdemokratëve Andrea Nahles.

Ende kaos në radhët e socialdemokratëve gjermanë, ku surprizat vijojnë. Pas dorëheqjes së ish liderit të partisë Martin Shulz, posti i tij i është caktuar kryebashkiakut të Hamburgut Olaf Scholz, ministri i ardhshëm i financave në koalicionin e madh qeverisës.

Një surprizë për pjesën më të madhe të socialdemokratëve të cilët mendonin se do të ishte Andrea Nahles, kryetarja aktuale e grupit parlamentar socialdemokrat, pasardhëse i Martin Shculz. Me këtë të fundit që propozoi pikërish emrin e saj.

Por bordi i partisë mbrëmjen së martës votoi në mënyrë unanime, që minsitraja e punës në largim, të propozohet për postin e kryetares së partisë në kongresin e ardhshëm të socialdemokratëve në 22 prill. Por në këtë pikë zgjedhja e saj nuk duket më aq e sigurtë sa në fillim.

Analistët politikë në Gjermani mendojnë se situate kaotike aktuale në rradhët e socialdemokratëve është shkaktuar nga një përplasje e bazës me drejtuesit e lartë. Plani ishte I thjeshtë, Schulz duhej t’i kalonte drejtimin e partisë Nahles në mënyrë të drejtpërdrejtë në kongresin e partisë në muajin prill. Më pas u hodh ideja që në transferimin e postit të kreut të partisë, mund të ndikojë referendum i brendshëm ku anëtarët do të vendosin nëse e pranojnë krijimin e koalicionit të madh qeverisës.

Kundër zgjedhjes së Nahles në krye të partisë, ishte dhe kryebashkiaku I Berlinit Majkëll Muller, por dhe grupimet kundër koalicionit të madh qeverisës të shpërndarë në të gjithë vendin. Siupas tyre drejtimi I partisë nuk duhet të vendoset, as për një kohë të kufizuar, nga një grup I caktuar personash dhe statuti I partisë parashikon që pas tërheqjes së kryetarit, duhen zgjedhje të reja Brenda tre muajsh.

Vendimi i kryesisë së partisë socialdemokrate zgjodhi të shmangte kaosin, i cili do të shpërbënte një nga partitë më antike në eurpë. Por mbi të gjitha analistët e komentojnë dhe si një përpjekje për të shpëtuar koalicionin e madh qeverisës të drejtuar nga Merkel. Të paktën për momentin./abcnews.al