Kriza në Ukrainë/ Ndihet erë “baruti” në kufirin me Rusinë, përpjekje për të shmangur konfliktin përmes diplomacisë

schedule13:00 - 23 Janar, 2022

schedule 13:00 - 23 Janar, 2022

Situata në kufirin ruso-ukrainas tani mban erë baruti . Në një deklaratë, ambasada amerikane në Kiev njoftoi se po koordinonte furnizimin me armë dhe municione ” për mbrojtësit e vijës së parë të Ukrainës”.

Përveç kësaj, janë publikuar video që tregojnë ushtarë amerikanë me pajisje luftarake duke inspektuar fushat e betejës së ushtrisë ukrainase, duke përfshirë llogore.

Estonia, Letonia dhe Lituania gjithashtu qëndrojnë pranë Ukrainës në një deklaratë të përbashkët . Ata thanë se do të përforconin Ukrainën duke dërguar raketa amerikane me bekimin e vetë Shteteve të Bashkuara.

Në të njëjtën kohë, u konfirmua se familjet e punonjësve të ambasadës gjermane në Ukrainë ishin planifikuar të largoheshin. Ky plan po realizohet nën hijen e largimit të liderit të Marinës Gjermane Kai-Achim Schμnbach .

Ai u shkarkua pas deklaratave të tij, sipas të cilave presidenti rus Vladimir Putin “meriton respekt”. Ai tha gjithashtu se Kievi “nuk do ta rimarrë kurrë gadishullin e Krimesë ” dhe se ” Putin dëshiron të trajtohet si i barabartë nga Perëndimi”. Vërejtjet shkaktuan zemërim në Ukrainë, e cila akuzoi Gjermaninë për “inkurajimin” e presidentit rus. Ajo u parapri nga refuzimi i Berlinit për të dërguar armë në Kiev.

Frika nga konflikti pasqyrohet edhe në dokumentin që doli në dritë dhe zbulon sesi forcat e armatosura rumune po përgatiten për një “gjendje lufte” nga frika e një pushtimi të mundshëm rus në Ukrainën lindore.

Megjithatë , po bëhen përpjekje për të shmangur një konfrontim ushtarak përmes diplomacisë : Rusia, Franca, Gjermania dhe Ukraina kanë rënë dakord të mbajnë bisedime në Paris javën e ardhshme.

Konkretisht, kontaktet do të zhvillohen më datë 25 janar , e martë, në nivel konsulentësh. Këshilltari i negociatorit ukrainas Mikhail Pontoliak konfirmoi takimin, por caktoi 26 janarin si datë..

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu duket se është përfshirë në këtë lojë të tmerrshme gjeopolitike, duke akuzuar Rusinë se kërkon të vendosë një udhëheqës prorus në Kiev dhe të “pushtojë” Ukrainën.
Sekretarja e Jashtme britanike Liz Tras denoncoi “sferën e aktivitetit rus që synon nënshtrimin e Ukrainës”.

Në një kohë kur frika për një pushtim rus në Ukrainën lindore po rritet pasi të paktën 100,000 trupa ruse kanë rrethuar Ukrainën, Moska i ka mohuar akuzat. Madje bën thirrje për garanci ligjërisht të detyrueshme sigurie nga SHBA dhe NATO. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres është në mesin e optimistëve, duke thënë se ai ishte “i bindur” se “nuk do të ketë inkursion apo pushtim të trupave ruse në Ukrainë”. Ai shpresonte se “diplomacia mund të çonte në një zgjidhje të krizës në të cilën Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë përfshirë kohët e fundit.” mes Joe Biden dhe Vladimir Putin ./ abcnews.al/