Kriza në Ukrainë, avionët luftëtarët amerikanë F-15 zbarkojnë në Estoni

schedule15:29 - 26 Janar, 2022

schedule 15:29 - 26 Janar, 2022

Avionët luftarakë amerikanë F-15 u ulën këtë të mërkurë në një bazë ajrore të Estonisë.

Ndërsa NATO po forcon forcat e saj ushtarake në Detin Baltik në mes të krizës në përshkallëzim midis Rusisë dhe Ukrainës, ministria e Mbrojtjes së Lituanisë ka konfirmuar praninë e avionëve luftarakë në Estoni.

Ndërkohë Danimarka njoftoi gjithashtu se do të vendosë katër avionë luftarakë F-16, të enjten, në një bazë ajrore lituaneze aty pranë në Siauliai./abcnews.al