Kremlini: Kërkohet “vullnet politik” për të rifilluar negociatat me Ukrainën

schedule14:10 - 29 Nëntor, 2022

schedule 14:10 - 29 Nëntor, 2022

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se kërkohet “vullnet politik” për të rifilluar negociatat me Kievin, por se në klimën aktuale, negociatat me Ukrainën janë “të pamundura sepse pala ukrainase i mohon ato”.

I pyetur se çfarë kërkohet për të rifilluar ato, ai tha se kërkohet vullnet politik dhe gatishmëri për të diskutuar ato kërkesa të Rusisë që janë të njohura në Kiev.

Moska e ka akuzuar vazhdimisht Kievin se është tërhequr nga negociatat. Kur u pyet të hënën në lidhje me mundësinë që Vatikani mund të ndërmjetësojë në negociatat Rusi-Ukrainë, Peskov tha se ata i mirëpritën nisma të tilla, por shtoi se platformat për negociata nuk janë kërkuara nga pala ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi një dekret në fillim të tetorit duke përjashtuar zyrtarisht mundësinë e negociatave me presidentin rus Vladimir Putin në përgjigje të aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar.

Por duke folur për CNN në mes të nëntorit, Zelensky tha se nuk përjashtonte negociatat e paqes me presidentin rus në Moskë.

/abcnews.al