Konflikti mbi të drejtat e njeriut, Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-në se do ta “paguajnë shtrenjtë”

schedule12:54 - 21 Dhjetor, 2019

schedule 12:54 - 21 Dhjetor, 2019

Koreja e Veriut paralojmëroi SHBA-në, duke deklaruar se Uashingtoni do të “paguante shtrenjtë” për kritikimin e të dhënave të vendit për të drejtat e njeriut, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

Paralajmërimi u dha tre ditë pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dënoi shkeljet e të të drejtave të njeriut të Koresë së Veriut gjatë një rezolute vjetore të sponsorizuar nga dhjetëra vende në të gjithë globin. Dënimi i 18 dhjetorit ishte refuzuar nga i dërguari i U.N. i Pyongyang.

Deklarata e KCNA i atribuohej një zëdhënësi të ministrisë së jashtme, i cili paralajmëroi se nëse SH.B.A. vazhdonte të merrej me problemet e të drejtave të njeriut të qeverisë së Koresë së Veriut, ata “do të paguanin shtrenjtë”, sipas Reuters.

Kjo ishte deklarata e parë nga Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut qëkur Stephen Biegun, i dërguari special i SHBA për Korenë e Veriut, i kërkoi publikisht Pyongyang  të rikthenin bisedimin për paqe.

Kjo pasohet nga një rritje e tensionit në lidhje me testet e armëve të kryera rishtas dhe fjalët e Presidentit Trump – i cili “cicëroi” në 8 dhjetor se “[Kim Jong Un] nuk dëshiron të anulojë marrëdhënien e tij të veçantë me presidentin e Shteteve të Bashkuara”.

Koreja e Veriut i dha ​​një paralajmërim të ngjashëm Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në dhjetor, ku vendi tha se çdo diskutim mbi situatën e të të drejtave të njeriut do të merrej si një “provokim serioz” dhe ata “do të përgjigjen fuqishëm deri në fund”, sipas Al Jazeera.

Të Premten, Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A.-së, Mark Esper tha që ai shpreson që të dy vendet të mund të rifillojnë diplomacinë përpara se të arrihet afati i fundvitit për bisedime bërthamore, ndërsa një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha në fillim të këtij muaji se dera mbetet e hapur për bisedime – vetëm nëse vendi vendos për të provuar një raketë balistike plotësisht operacionale.

“Ne kemi, dhe do të mbetemi, gjithmonë të hapur për dialog me KPRK – dera është e hapur për bisedime dhe ne jemi të gatshëm të jemi shumë fleksibël për të gjetur një marrëveshje që funksionon për të gjitha palët,” shpjegoi një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. “Por nëse Koreja e Veriut vendosë të testojë një ICBM plotësisht operacional në një lloj përpjekje për të provuar vendosmërinë tonë, ata nuk do të donin të shihnin reagimin tonë “Koreja e Veriut ka vazhduar të nënkuptojë që të gjitha bisedimet e ardhshme do të vendosen pas nëse SHBA do të heqë “politikën e saj armiqësore”, sipas Reuters./abcnews.al