Korea e Veriut

North-Korea-Trump-trade-barbs_1575773631395.jpg.jpg.jpg_39708805_ver1.0_1280_720.jpg
So Nila11:56 | 23/12/2019

Koreja e Veriut po planifikon të miratojë një politikë të rreptë ndaj Shteteve të Bashkuara duke cituar se Presidenti Donald Trump është i cenueshëm politikisht, tha një burim për CNN.

Kjo politikë e re është si  “dhuratë për Krishtlindje”  tha një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut në fillim të këtij muaji dhe pritet të përfshijë braktisjen e negociatave me Uashingtonin dhe konsolidimin e statusit të Pyongyang si një shtet i armëve bërthamore.

Pyongyang gjithashtu nuk do të ndjekë rrugën për  lehtësimin e sanksioneve si një mjet për arritjen e zhvillimit ekonomik qoftë në një afat të shkurtër ose të gjatë, por përkundrazi do të rrisë përkushtimin e tij ndaj ideologjisë së vetë-mbështetjes së shtetit, i njohur si Juche.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un njoftoi në vitin 2018 se Koreja e Veriut kishte “përfunduar” përpjekjen e saj për të zhvilluar armë bërthamore dhe u zotua të përqendrojë plotësisht përpjekjet e vendit në zhvillimin ekonomik dhe përmirësimin e jetesës së popullit të tij.

Është e paqartë se si do të përgjigjeshin Trump dhe administrata e tij ndaj një vendimi të tillë. Pasi Trump mori detyrën në 2017, ai dhe Kim debatuan gojarisht shkak se Koreja e Veriut provoi një rreze të raketave balistike.

Kjo pasoi një varg diplomacie që përfshinte tre takime, midis Trump dhe Kim, por negociatat në nivelin e punës nuk kanë arritur shumë përparim.

Burimi tha se Kim pritet të marrë një qasje “prisni dhe shikoni”. Kjo bazohet në perceptimin se Trump është politikisht i prekshëm për shkak të akuzave ndaj tij dhe zgjedhjeve të afërta presidenciale të vitit 2020.

Analistët besojnë se Pyongyang është i shqetësuar se nëse e ndërpret  marrëveshjen me Trump dhe ai humbet zgjedhjet, pasardhësi i tij mund të mos e pranojë marrëveshjen.

Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje të mëparshme që nuk i mbijetuan administratave të njëpasnjëshme, dhe së fundmi diplomatët e Kim kanë qenë të shpejtë për të cituar vendimin e administratës Trump për të braktisur një marrëveshje bërthamore me Iranin, si një arsye për të cilën nuk mund t’i besojnë Shteteve të Bashkuara  se ata mund të angazhohen për një marrëveshje afatgjatë.

Nëse Trump fiton një mandat të dytë, Korea e Veriut mund të jetë më e gatshme të rigjenerohet, tha burimi.

Ekspertët dhe analistët kanë spekuluar se paralajmërimi për “dhuratën e Krishtëlindjes” mund të paraqesë një lloj lëshimi të avancuar të raketave ose testit satelitor, veprime që me siguri do të kërkojnë një përgjigje nga SHBA dhe fuqitë e tjera globale.

Të dy vendet kanë lidhje historike me Korenë e Veriut. Në veçanti, Kina besohet se përbën pothuajse 90% të importeve të Koresë së Veriut .

Linjat e furnizimit nga Kina dhe Rusia kanë filluar të rihapen, tha burimi.

Analistët thonë se ndërsa Kina dhe Rusia dëshirojnë që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore dhe raketat balistike, përparësia numër një e tyre është stabiliteti në Gadishullin Korean.

Moska dhe Pekini në të kaluarën kanë qenë të gatshëm të ndëshkojnë Korenë e Veriut për zhvillimin e programit të saj të armëve bërthamore. Të dy vendet miratuan ndëshkimin e sanksioneve ndërkombëtare të vendosura mbi Pyongyang në 2017 në përgjigje të testeve të ndryshme të raketave bërthamore.

Nëse Kim do të shkelte zotimin e tij ndaj Trump, sigurisht që SHBA do të japë një kundërpërgjigje.

“Marrëdhënia ime me Kim Jong është vërtet e mirë, por kjo nuk do të thotë që ai nuk do t’i përmbahet marrëveshjes që kemi nënshkruar,” tha Trump gjatë një takimi të NATO-s në fillim të këtij muaji.

“Shpresoj që ai të mbajë fjalën për marrëveshjen, por kjo është diçka që do të shihet shtoi gjithashtu Trump./abcnews.al

trump-2.jpg
So Nila12:54 | 21/12/2019

Koreja e Veriut paralojmëroi SHBA-në, duke deklaruar se Uashingtoni do të “paguante shtrenjtë” për kritikimin e të dhënave të vendit për të drejtat e njeriut, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

Paralajmërimi u dha tre ditë pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dënoi shkeljet e të të drejtave të njeriut të Koresë së Veriut gjatë një rezolute vjetore të sponsorizuar nga dhjetëra vende në të gjithë globin. Dënimi i 18 dhjetorit ishte refuzuar nga i dërguari i U.N. i Pyongyang.

Deklarata e KCNA i atribuohej një zëdhënësi të ministrisë së jashtme, i cili paralajmëroi se nëse SH.B.A. vazhdonte të merrej me problemet e të drejtave të njeriut të qeverisë së Koresë së Veriut, ata “do të paguanin shtrenjtë”, sipas Reuters.

Kjo ishte deklarata e parë nga Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut qëkur Stephen Biegun, i dërguari special i SHBA për Korenë e Veriut, i kërkoi publikisht Pyongyang  të rikthenin bisedimin për paqe.

Kjo pasohet nga një rritje e tensionit në lidhje me testet e armëve të kryera rishtas dhe fjalët e Presidentit Trump – i cili “cicëroi” në 8 dhjetor se “[Kim Jong Un] nuk dëshiron të anulojë marrëdhënien e tij të veçantë me presidentin e Shteteve të Bashkuara”.

Koreja e Veriut i dha ​​një paralajmërim të ngjashëm Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në dhjetor, ku vendi tha se çdo diskutim mbi situatën e të të drejtave të njeriut do të merrej si një “provokim serioz” dhe ata “do të përgjigjen fuqishëm deri në fund”, sipas Al Jazeera.

Të Premten, Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A.-së, Mark Esper tha që ai shpreson që të dy vendet të mund të rifillojnë diplomacinë përpara se të arrihet afati i fundvitit për bisedime bërthamore, ndërsa një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha në fillim të këtij muaji se dera mbetet e hapur për bisedime – vetëm nëse vendi vendos për të provuar një raketë balistike plotësisht operacionale.

“Ne kemi, dhe do të mbetemi, gjithmonë të hapur për dialog me KPRK – dera është e hapur për bisedime dhe ne jemi të gatshëm të jemi shumë fleksibël për të gjetur një marrëveshje që funksionon për të gjitha palët,” shpjegoi një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. “Por nëse Koreja e Veriut vendosë të testojë një ICBM plotësisht operacional në një lloj përpjekje për të provuar vendosmërinë tonë, ata nuk do të donin të shihnin reagimin tonë “Koreja e Veriut ka vazhduar të nënkuptojë që të gjitha bisedimet e ardhshme do të vendosen pas nëse SHBA do të heqë “politikën e saj armiqësore”, sipas Reuters./abcnews.al

tumpii.jpg
nev ila16:59 | 07/10/2019

Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk ndryshojnë qëndrimin e tyre armiqësor, Koreja e Veriut nuk ka ndërmend të vazhdojë negociatat për sa i përket programit bërthamor.

Një ditë pas dështimit të negociatave në Stockholm, Peniani shpjegon se nuk ka asnjë dëshirë për të vazhduar negociata të kota si këto; të paktën deri sa Shtetet e Bashkuara të Amerikës të ndërmarrin masa praktike dhe t’i japin fund politikave të tyre armiqësore.

Sipas një zëdhënësi, fati i dialogut është në duart e Uashingtonit./ABC News Albania 24/7

raketa-korea-e-veriut-1280x717.jpg
nev ila13:59 | 31/07/2019

Koreja e Veriut ka hedhur të martën dy raketa të reja jo të identifikuara nga bregu i saj lindor. Lajmi është konfirmuar nga autoritetet koreano-jugore.

Kjo ndodh në më pak se një javë nga hedhja e dy raketave me rreze të shkurtër, të projektimeve të reja, të cilat ranë në detin e Japonisë pasi fluturuan në një lartësi prej 50 kilometrash. Ndërsa udhëtuan për rreth 430 e 690 kilometra secila

Nuk është ende e qartë të cilit lloj janë raketat por Shtetet e Bashkuara të Amerikës konfirmuan ngjarjen. Sipas CNN raketat nuk kanë qenë në asnjë moment rrezik për Shtetet e Bashkuara të Amerikës./ABC News Albania 24/7

pompeo-1.jpg
ad min09:55 | 30/07/2019

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të hënën se shpreson që bisedimet në nivel grupesh pune për të rigjallëruar bisedimet e çnuklearizimit me Korenë e Veriut mund të ndodhin “shumë shpejt”, por theksoi se nuk është planifikuar ndonjë një takim tjetër mes udhëheqësve të dy vendeve.

“Shpresojmë se shumë shpejt mund të kemi diskutime në nivel grupesh pune,” i tha zoti Pompeo një audiende në Klubin Ekonomik të Uashingtonit, një ditë para se të nisej për në Azi.

I pyetur për mundësinë e një samiti tjetër midis Presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, ai shtoi: “Nuk ka plane. Nuk ka asgjë të planifikuar”.

Zoti Pompeo dhe Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Yong Ho, pritej të takoheshin në periferitë e një konference të ASEAN-it për sigurinë në Bangkok këtë javë.

Ndërsa një burim diplomatik i tha agjencisë së lajmeve Reuters javën e kaluar se ministri Ri e kishte anuluar udhëtimin e tij në konferencë, sekretari Pompeo shfaqi shpresën për një rrugë diplomatike, pavarësisht se Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi më 25 korrik.

Një takim Trump-Kim në Vietnam në muajin shkurt dështoi, pasi dy palët nuk arritën të sheshojnë dallimet ndërmjet kërkesave të Uashingtonit për një çnuklearizim të plotë dhe kërkesave të Koresë së Veriut për lehtësimin e sanksioneve.

Që nga takimi i tyre historik i 28 qershorit në Zonën e Çmilitarizuar që ndan të dy Koretë, Pheniani ka akuzuar Uashingtonin për shkelje të premtimit, pasi ka planifikuar të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut në muajin gusht.

Koreja e Veriut ka paralajmëruar se do t’i japë fund moratoriumit të provave bërthamore dhe të testimit të raketave me rreze të gjatë veprimi.

DIPLOMACIA DHE PHENIANI

Ministrat e Jashtëm të Shoqatës së Vendeve të Azisë Juglindore (ASEAN) do të takohen në Bangkok më 2 gusht, për një forum rajonal. Krahas çështjeve diplomatike aty pritet të diskutohet edhe rreth programit bërthamor të Koresë së Veriut. Ndërkohë fati i bisedimeve bërthamore mes Uashingtonit dhe Phenianit mbetet i paqartë, në kushtet kur Pheniani këmbëngul për lehtësim të saksioneve përpara çarmatimit të plotë e të verifikueshëm bërthamor.

Koreja e Veriut iu bashkua Traktatit të Mospërhapjes së Armëve Bërthamore në vitin 1985, por për vite të tëra nuk pranoi monitorim nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ndërsa i kërkonte forcave amerikane të tërhiqeshin nga Koreja e Jugut.

Në fund të vitit 2002, Pheniani i largoi inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) dhe njoftoi se në uzinën e tij bërthamore do të riniste puna pasi Organizata e Gadishullit Korean për Zhvillim Energjitik (KEDO) pezulloi furnizimet me naftë, që ishte pjesë e kornizës për të cilin ishte rënë dakort më 1994-n. Në janar të vitit 2003, Koreja e Veriut u largua nga traktati bërthamor i Mospërhapjes së Armëve Bërthamore (NPT).

“Qeveria jonë deklaron se tërheqja nga Traktati, i cili ishte pezulluar në mënyrë të njëanshme dhe të përkohshme, do të hyjë në fuqi automatikisht dhe menjëherë”, njoftoi tranmetuesi i Koresë së Veriut, KRT.

Por pas këtij momenti në Pekin në gusht të vitit 2003, filluan bisedimet mes dy Koreve, Shteteve të Bashkuara, Japonisë, Rusisë dhe Kinës, për shkak të shqetësimeve se Veriu po rriste rezervat me armë me plutonium.

Në përfundim të katër raundeve të bisedimeve në shtator 2005, të 6 vendet ranë dakord për një marrëveshje kuadër sipas së cilës Pheniani do të hiqte dorë nga programi i tij bërthamor në këmbim të një ndihme të madhe ekonomike dhe furnizim me energji elektrike si dhe di t’i jepej fund izolimit të tij diplomatik.

Një vit më vonë në tetor 2006 Koreja e Veriut kryen një provë me një pajisje bërthamore, ç’ka nxiti vendosjen e sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Prej këtij momenti Koreja e Veriut kryen 6 prova me armë bërthamore më e fundit në vitin 2017.

Në prill të 2018, Kim Jong Un dhe Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in premtuan të punojnë për “çarmatimin e plotë të gadishullit Korean”, në takimin e parë ndër-korean pas më shumë se një dekadë.

Më 24 maj 2018 Koreja e Veriut njoftoi se kishte çmontuar tërësisht objektin e saj të provave bërthamore Punggye-ri. Të 6 provat bërthamore të Koresë së Veriut janë kryer aty, në tunelet e gërmuara nën malin Mantap në verilindje të vendit.

Aktualisht bisedimet bërthamore mes SHBA-së dhe Phenianit kanë ngecur.Më dy gusht Ministrat e Jashtëm të Shoqatës së Vendeve të Azisë Juglindore (ASEAN) pritet të takohen në Bangkok, për një forum rajonal. Krahas çështjeve diplomatike pritet të diskutohet edhe rreth programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Mbatja e këtij forumi vjen ndërsa më 23 korrik 2019-s, agjencia shtetërore e lajmeve e Phenianit njoftoi se Kim Jong Un inspektoi një nëndetëse të madhe të ndërtuar rishtazi, duke sinjalizuar çuarjen më tej të një programi raketash balistike (SLBM) që lëshohen prej nëndetëseve.

Njoftimi vjen ndërsa ka sërisht vonesa në rifillimin e bisedimeve mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Uashingtoni vazhdon të kërkojë që Koreja e Veriut të heqë dorë nga programet e saj të armëve bërthamore e të raketave.

Kim Jong Un po zbaton një moratorium për testimin e raketave balistike ndërkontinentale (ICBM) dhe armëve bërthamore, ndërsa është angazhuar në bisedimet për çarmatim bërthamor me Shtetet e Bashkuara. Megjithatë ai ka shprehur pakënaqësinë e tij lidhur me mungesën e lëshimeve nga pala amerikane dhe ka thënë se do të presë deri në fund të vitit që Uashingtoni të tregojë fleksibilitet.

Koreja e Veriut i ka ngrirë provat me armë bërthamore e raketave balistike ndërkontinentale prej vitit 2017. Presidenti Trump e ka përshëndetur vazhdimisht këtë gjë duke e cilësuar si një triumf të përpjekjeve të tij diplomatike, pavarësisht aktivitetit të vazhdueshëm ushtarak në Korenë e Veriut./VOA

KOREA-INTELIGJENCA-1280x720.jpg
ent ela23:43 | 29/01/2019

Pritshmëritë e presidentit Donald Trump nga takimi i dytë me liderin koreano-verior Kim Jong Un janë zbehur nga një raport i inteligjencës kombëtare, që thotë se vendi aziatik nuk do të heqë kurrë dorë nga armatimi bërthamor.

Korea e Veriut nuk ka gjasa të heqë dorë nga i gjithë arsenali i saj bërthamor dhe e ka vazhduar aktivitetin e pasurimit pavarësisht zotimeve për asgjësimin e tij. Deklarata është bërë nga shefi i Inteligjencës Kombëtare amerikane, Den Kots dhe bie ndesh me pretendimet e presidentit Donald Trump për progres në marrëdhëniet me Penianin. Sinjalizimet e zyrtarit të lartë, të bëra gjatë një raportimi në Senat, vijnë pak javë përpara takimit të dytë mes Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong un, nga i cili presidenti amerikan shpreson të shënojë një arritje në politikën e jashtme. Por raporti i publikuar nga Kots vë në dukje se pavarësisht se Peniani nuk ka kryer më teste raketash bërthamore, ai e ka çmontuar vetëm pjesërisht infrastrukturën e tij atomike dhe mund ta riaktivizojë atë në cdo moment.

“Ne besojme se Korea e Veriut nuk do të heqë dorë nga i gjithë armatimi i saj bërthamor dhe kapacitetet prodhuese, edhe pse po përpiqet të negociojë çarmatosjen e pjesshme për të përfituar koncesione nga Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar”, ka deklaruar Kots.

Shefi i inteligjencës ka shtuar se, të dhënat e paraqitura bazohen në vëzhgimet që u janë bërë disa aktiviteteve në vendin e izoluar aziatik, të cilat sugjerojnë të kundërtëtn e pritshmërive amerikane, pasi regjimi vendas e sheh armatimin bërthamor si një mjet për mbijetesë. /abcnews.al

POMPEO-PER-IRANIN-1280x720.jpg
ent ela11:32 | 24/08/2018

Sekretari Amerikan i Shtetit Pompeo ka emëruar të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve në Korenë e Veriut. Gjithashtu ai njoftoi se javën e ardhshme do të udhëtojë për në Phenian, në vizitën e tij të katërt në vendin komunist.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo emëroi Stephen Biegun si përfaqësues special në Korenë e Veriut. Gjithashtu njoftoi se bashkë me të, do të udhëtojnë në Phenian javën e ardhshme. Do të jetë udhëtimi i katërt i Pompeo në regjimin totalitar, por, ndërsa zyrtarët shpresojnë se do të kenë mundësinë të angazhohen drejtpërdrejt me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha se “nuk ka plane për një takim” me Kim gjatë kësaj vizite. Lideri suprem shpërfilli Pompeon gjatë raundit të fundit të takimeve në Korenë e Veriut në fillim të muajit të kaluar, të cilat kanë shkuar shumë keq sipas burimeve të CNN.

Sekretari amerikan i shtetit njoftoi punësimin e Biegun të enjten. Ai është një ish ekzekutiv tek kompania e automjeteve Ford, dhe ish-anëtar i lartë i stafit të këshilltares së sigurisë, Condoleezza Rice, në administratën e Xhorxh W. Bush, i cili thuhej se ishte një kandidat i mundshëm për të zëvendësuar ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare të presidentit Trump, McMaster. Biegun merr rolin e të dërguarit të posaçëm në Korenë e Veriut në një kohë kur bisedimet mes dy vendeve duket se janë ngadalësuar në lidhje me çështjen e çarmatosjes bërthamore.

Burime diplomatike thanë për CNN se SHBA i ka prezantuar Koresë së Veriut propozime specifike për një rrugë dhe afat kohor për denuclearizimin. Por këto janë hedhur poshtë nga Kim Jong-un, i cili thotë se qëndrimi i SHBA-së është prej “gangsteri”. Vlerësimi më i fundit i programit bërthamor të Koresë së Veriut i lëshuar nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore vë në dyshim angazhimin e Phenianit për çarmatosjen bërthamore mes aktiviteteve të vazhdueshme në vende të caktuara në vend dhe pamundësisë për inspektorët ndërkombëtar për të hyrë në ato vende. /abcnews.al

download-6-1280x944.jpg
ad min11:58 | 15/08/2018

Janë të shumta takimet e rëndësishme që pritet të ndodhin këtë vjeshtë në arenën politike ndërkombëtare. Listës sapo i është shtuar një tjetër takim i mundshëm mes presidentit rus Putin dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong un. Lajmi është konfirmuar nga vetë kreu i Kremlinit.

Presidenti rus, Vladimir Putin, është gati të takohet me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un sa më shpejt. Lajmi është publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve në Penian KCNA, në një moment kur gadishulli korean po përgatitet për një sërë takimesh të rëndësishme.

Kreu i Kremlinit ka ftuar më parë Kim Jong Un dhe presidentin koreanojugor, Moon Jae In në Forumin Ekonomik të Lindjes, të parashikuar më 11 dhe 13 shtator në Vladivostok. Ende nuk dihet nëse lideri i Koresë së Veriut i është përgjigjur kësaj ftese.
Në një mesazh që i drejtohet Kim Jong Un, me rastin e ditës kombëtare të çlirimit që përkujton në Korenë e Veriut fundin e pranisë

kolonizatore japoneze në vitin 1945, presidenti rus ripërsëriti sipas KCNA-së, propozimin e tij për një samit.
“Pohoj se jam gati që t’ju takoj në një datë të afërt për të diskutuar për çështjet urgjente të lidhura me marrëdhëniet dyplëshe dhe çështjet e rëndësishme në rajon”, deklaroi Putini në një mesazh të cituar nga agjencia KCNA. Megjithatë, në këto deklarata nuk përmendet asnjë datë./abcnews.al

vlcsnap-error218-1280x720.jpg
ad min22:32 | 10/01/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe ai i Koresë së Jugut, Moon Xhae-in u dakordësuan për konsultime të ngushta lidhur me dialogun me Korenë e Veriut. Ndërkohë, më herët Moon Xhae-in theksoi se rivendosja e bisedimeve mes koreve është meritë e Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump gjatë një bisede telefonike me homologun e tij koreanojugor Mon Xhae-in, ka thënë se vlerëson dialon mes dy Koreve. Sipas tij këto bisedime mund të çojnë në hapjen e negociatave për denuklarizimin e vendit komunist dhe do të sjellë hipoteza për mbledhje mes Uashingtonit dhe Penianit në kohën e duhur dhe kushtet e përcaktuara. “Dy liderët kanë rënë dakord të zhvillojnë konsultime të ngushta rreth drejtimit të bisedimeve Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut”, thuhet në një njoftim të lëshuar nga presidenca e Seulit.

Biseda e tyre telefonike, vjen pas deklaratës së Mon Xhae-in, i cili tha se merita kryesore, për rihapjen e bisedimeve mes dy koreve pas 2 vitesh shkëputje, i takon Trump. Presidenti i Koresë së Jutu paralajmëroi Penianit se do të përballem me sanksione më të ashpëra nëse provokimet vazhdojnë.

“Mendoj se presidenti Trump ka merita të mëdha për rivendosjen e bisedimeve mes dy koreve. Unë dua t’i tregoj atij mirënjohjen time. Ato mund të kenë ardhur si rezultat i funksionimit të presionit dhe sanksioneve të drejtuara nga Shtetet e Bashkuara”, tha Mon Xhae-in në një konferencë për shtyp. Gjithashtu kreu i shtetit tregoi ambicjet e tij lidhur me negociatat. “Raundi i parë i bisedimeve ishte për përmirësimin e marrëdhënieve mes Veriut dhe Koresë së Jugut”, theksoi Mon Xhae-in duke nënvizuar se qëllimi kryesor i bisedimeve është trajtimi i çështjes së denuklarizimit të Penianit./abcnews.al

vlcsnap-error687-1280x720.jpg
ad min19:12 | 09/01/2018

Në mbledhjen e parë pas dy viteve mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut janë arritur disa marrëveshje. Peniani ka pranuar zhvillimin e bisedimeve me Seulin për uljen e tensioneve ndërsa ka përjashtuar negociatat për programin e saj bërthamor. Koreja e Veriut ka pranuar edhe dërgimin e një delegacioni në Lojërat Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut.

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë rënë dakord për mbajtjen e bisedimeve ushtarake për të ulur tensionin ndërkufitar. Ky zhvillim ka ardhur pas mbledhjes së parë të nivelit të lartë që është mbajtur pas më shumë se 2 vitesh. Peniani do të dërgojë një delegacion në Lojërat Olimpike Dimërore të 2018 që zhvillohen në Korenë e Jugut në muajin shkurt. Mësohet se në të do të përfshihen pjestarë të Komitetit Olimpik Kombëtar, atletë, nxitës tifozësh, interpretues të artit, spektatorë, një ekip demonstrues taekwondo dhe media në lojërat olimpike. Ndërsa Jugu do të ofronte lehtësitë dhe pajisjet e nevojshme.

“U arrit gjithashtu marrëveshje për të rivendosur një linjë telefonike ushtarake të pezulluar dy vjet më parë”, tha qeveria e Seulit. Megjithatë Koreja e Veriut tha të martën se nuk do të diskutojë për armët e saj bërthamore në bisedimet e ardhshme me Seulin, sepse ata synojnë vetëm Shtetet e Bashkuara dhe jo “vëllezërit” në Korenë e Jugut.
Pas një dite negociatash, të dy palët dolën me një deklaratë të përbashkët. Sipas dokumentit, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut do të bisedojnë edhe për zona të tjera të pacaktuara në bisedimet e nivelit të lartë për të përmirësuar marrëdhëniet. Kjo bëhet e ditur nga agjencia e lajmeve e Seulit, Yonhap.

“Jugu i kërkoi Veriut t’i jepte fund çdo akti armiqësor që mund të rriste tensionet, ndërsa Veriu ra dakord lidhur me nevojën për të garantuar një mjedis të qetë në gadishull”, tha një deklaratë qeveria e Seulit. Ndërkohë, sipas mediave ndërkombëtare, kreu i delegacionit të Koresë së Veriut në fjalën e tij hapëse të takimit ishte suhmë neutral. Ri Son-guan tha se shpreson që bisedimet do të sjellin një “dhuratë të mirë” për vitin e ri dhe se Peniani kishte një “qëndrim serioz dhe të sinqertë”.

Takimi i parë pas dy vitesh mes dy vendeve u mbajt në Panmunxhom, një zonë kufitare e demilitarizuar që ndryshe cilësohet si fshati i paqes. Në bisedime morën pjesë 5 zyrtarë të Koresë së Veriut dhe 5 të Koresë së Jugut. Ndërsa lideri Kim Jong-un dhe presidenti Mon Xhae-in e kanë ndjekur takimin me anë të raportimeve televizive./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono