Komandanti në Kiev: Ukraina të përgatitet për gjakderdhje me Rusinë në rast pushtimi

schedule12:32 - 3 Nëntor, 2021

schedule 12:32 - 3 Nëntor, 2021

Ukraina duhet të jetë e përgatitur të marrë çdo masë të mundshme për të mposhtur kërcënimin e çdo pushtimi të mundshëm rus, duke përfshirë dorëzimin e kompetencave tek forcat e armatosura, ka pohuar një nga ushtarakët më të dalluar të vendit.

Igor Romanenko, ish-zëvendës shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, që tani shërben si komandant në rezervë, e bëri këtë deklaratë të jashtëzakonshme në një artikull për Glavred me bazë në Kiev të hënën.

Ai pretendon se presidenti rus Vladimir Putin nuk e ka vendosur ende nëse do të nisë një ndërhyrje ushtarake përtej kufirit në vendin e Evropës Lindore. Komentet e tij erdhën përpara se disa media perëndimore të publikonin raporte për një pushtim të mundshëm, shkruan RT.

“Sigurisht, ata po përgatiten për këtë,” shkroi Romanenko, “por nëse Putini fillon një luftë, atëherë ai do të ketë një “gjakderdhje” në Ukrainë.

Në përgjithësi, një grumbullim në kufi është i rrezikshëm dhe Ukraina, nëse është e nevojshme, duhet të përgatitet për të shpallur gjendjen ushtarake,” vazhdoi ai, pavarësisht nga ministria e mbrojtjes e vendit, shpesh e para që dha alarmin për akuza të tilla, duke mohuar më vonë, pretendon se ka pasur një rritje të numrit të ushtarëve në rajon dhe qorton raportet e mediave perëndimore.

Komentet e Romanenkos erdhën përpara raportimeve të faqes amerikane të lajmeve POLITICO, e cila pretendonte se Rusia po grumbullonte pajisje ushtarake “afër kufirit me Ukrainën”.

Megjithatë, Kremlini është përgjigjur shpejt duke vënë në dukje se imazhet shoqëruese satelitore treguan formacionet e ushtrisë të vendosura pranë qytetit rus të Yelnya, i cili në fakt është rreth 250 kilometra nga kufiri, dhe shumë më afër Bjellorusisë fqinje.

“Cilësia e këtyre botimeve nuk ia vlen as të komentohet dhe, në përgjithësi, nuk duhet t’u kushtoni vëmendje atyre, sepse ju vetë e keni parë që artikulli ka të bëjë me kufirin me Ukrainën,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov. g.v/abcnews.al