Këto janë ushqimet që përmirësojnë funksionin e trurit tuaj

schedule12:42 - 30 Prill, 2021

schedule 12:42 - 30 Prill, 2021

Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e duhur të trupit dhe trurit. Në përgjithësi, përbërësit dhe lëndët ushqyese që gjenden në ushqimin që hamë depërtojnë në qarkullimin e gjakut, transportohen në të gjithë trupin dhe arrijnë deri në trurin tonë.

Por cilat ushqime stimulojnë funksionin e trurit?

1. Vaj ulliri dhe vera

Vaji i ullirit rrit aftësinë e të mësuarit dhe mbron nervat e trurit, ndërsa vera (kryesisht e kuqe) mbron funksionin e trurit, informon abcnews.al.

2. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është e pasur me antioksidantë dhe stimulues, siç është kafeina dhe për këtë arsye rrit disponimin dhe përqendrimin e mirë. Në të njëjtën kohë, përbërësi kryesor i tij që është kakaoja përmirëson rrjedhën e gjakut në zonën e trurit.

3. Peshku yndyror

Ky lloj peshku mbron neuronet nga akumulimi i yndyrës së ngopur dhe kolesterolit, informon abcnews.al.

4. Frutat dhe perimet

Disa fruta dhe perime, të tilla si boronicat, manaferrat, bananet, patëllxhanët, karotat, hudhrat, avokadot, luleshtrydhet, kokosi dhe shegat, rrisin ndjeshëm funksionin e trurit.

5. Çaj jeshil

Çaji jeshil është i njohur për vetitë e tij antioksiduese dhe preferohet nga shumë konsumatorë në të gjithë botën. Sidoqoftë, përveç aktivizimit dhe rritjes së shkallës metabolike, ndihmon edhe në stimulimin e funksionit tonë të trurit, informon abcnews.al.

Cilat ushqime dëmtojnë trurin?

  • Ushqimet me përmbajtje të sheqerit të lartë.
  • Patatet e skuqura.
  • Alkool.
  • Ushqimi i shpejtë, sepse përmban yndyra trans.
  • Ushqimet me përmbajtje të lartë kripe.
  • Elbësuesit artificialë.
  • Nikotina.

/abcnews.al/