ABC-ja e Mëngjesit

madrit.jpg
in a08:56 | 24/03/2020

Në një lidhje me “ABC e Mëngjesit” , Eduard Hyseni ka folur për dëmet që i shkakton ekonomisë COVID-19. Ai u shpreh se kjo situatë rëndon mbi ekonominë.

“Kjo krijon një dëmtim të ekonomisë. Është një problem shumë i madh. Agjecitë tona në Shqipëri punojnë më tur operator . Duke iu referuar Spanjës dhe qeverisë spanjolle, kompanitë i nxjerrin të papunë punëtorët dhe shteti i paguan më një asistencë. 

Kompanitë turistike mendojnë se do të humbaasin rreth 40 mld euro. Shqipëria nuk është njësoj më Spanjën, Gjermaninë apo Amerikën, por pavarësisht kësaj duhet të merren masa paraprake”, u shpreh ai.

I pyetur nga gazetari Enkel Demi për paketën ekonomike të propozuar ai theksoi se është  e njëjtja politikë e përgjithshme. Është e ndërtuar për të mbajtur këtë industri. E dimë që do të jetë e vështirë dhe do të jetë një rënie të fortë dhe kjo nuk është vetëm në Shqipëri.

“Ato politika që po bën qeveria janë të sakta për të mbajtur sistemin që të mos ketë probleme. Kjo situatë është  globale. Turizmi shqiptar varet nga turistët e huaj, nga ato që sjellin tur operatorët.

E keqja e kësaj krize është goditje e menjëhershme dhe nuk la kohë ta studiosh. Në të njëjtën kohë ka diçka tjetër sepse në 2008 ishte një krizë bankare, por kjo është ndryshe. Bankat në këto momente kanë më shumë fuqi dhe duke pasur këtë mbështetjen e bankave kam përshtyjpje se do të ketë ndikim pozitiv. Do të jetë e vështirë, por më e thjeshtë për tu kaluar.

Ky është rasti për të pritur një bum ekonomik?

“Është një rritje ekonomike, por në disa sektore. Po të nisemi të biznesi i vogël është pak më e vështirë”, u shpreh ai.

7896.jpg
in a07:51 | 24/03/2020

Në lidhje më “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, epidemiologu Ilir Alimehmeti  ka folur për evolucionin e sëmundjes, COVID-19.

Ai u shpreh se sëmundjet infektive janë hendeku i parë të cilat duhet të trajtohen. Sëmundjet numër një janë sëmundjet infetkive. Ky është një moment ku natyra na kujton që hendeku u parë janë sëmundjet infektive.

Gjithashtu ai theksoi se shifrat deri tani janë të ulëta dhe se në të gjithë botën shihen vetëm rastet që shtrohen në spital.

“Ky është një fillim i butë dhe do të presim nëse do të kemi një ngjitje më të fortë se ky. Në statistikë sa më i lartë të jetë numri aq më i saktë është parashikimi. Në mund të punojmë më të për informacione të sakta. Kosova vetëm dje ka rreth 100 teste dhe na jep një ide më shumë, ndërsa në Shqipëri ende nuk e kemi këtë gjë. Kosova ndjek një logjikë tjetër edhe sepse është pak më mbrapa me ecurinë e infeksioni në krahasim me ne. Ajo që vura re është që në një zonë shumë të vogël në Kosovë, shkuan më një numër të lartë testesh dhe zbuluan rreth 26 persona. Duhet parë personat e kontaktit, ky është gjurmimi.

 Karantinimi është për të mos lejuar realizimin e rritjes së virusit. Ata pak persona që do të kenë nevojë për një ndihmë më të specilaizuar të kenë mundësi të ndihmohen në spitale, ky është edhe qëllimi i vetëizolimit. Duke parë të dhënat e të gjitha shteteve të tjera kjo nuk do të ndalet, çështja është sa do të zgjasë dhe ditën që do të zbutet, si do të ndryshojë.

Shumica e personave nuk shfaqin shenja, ndërsa disa të tjerë shfaqin shenja të vogla të COVID-19.

Nuk e dimë me çfarë do të përballemi në javët që vijnë. Në Itali gjejnë shumë pak emigrantë, sidomos në zonat e kuqe ka shumë pak ose aspak të raportuar për shqiptarë.

Kjo është një sëmundje që mbivendoset mbi sëmundjet e tjera dhe shkakton probleme për personat më të brishtë.

Shqipëria është në një kontatkt më të egër më viruset dhe bakteret, kjo mban sistemin imunitar më në këmbë. Njerëzit që kapërcejnë këtë hendet me sëmundjet infektive janë më të mbrojtur nga këto sëmundje”,

Gjithashtu ai theksoi se edhe në Shqipëri priten rritje rastesh, por këndi i rritjes sipas tij do të jetë më i ulët.

“Shifrat mbi epideminë e gripit në Shqipëri gjenden lehtë. Çdo vit përllograriten disa qindra vdekje nga gripi sezonal. Nuk ka bërë përjashtim as ky vit. Gripi tek ne kalon vit për vit. Një nga epidemitë më të larta ka qenë gripi i derrit.

Ky lloj paniku publik, vdekshmëria e gripit sezonal deri tani tregohet që ka qenë më e lartë në shifra absolute. COVID-19 është në një familje me gripin.

Sipas të dhënave që kemi, penumonia e shkaktuar nga COVID-19 ka një vdekshmëri në spitalin e  Genovas prej 2 %, ndërsa pneumonitë e tjera kanë një vdekshmëri me 4%. Italia llogarit që për çdo perosn që ësht pozitiv 10 të tjerë janë të infektuar dhe ata nuk e dinë”.

vito.jpg
in a12:29 | 23/03/2020

Në lidhje “Skype” me “ABC e Mëngjesit” gazetari Mentor Gjergjaj u shpreh se zonat më të prekura në Kosovë nga koronavirusi janë Vitia dhe Malisheva.

Ndërkohë nga autoritetet është bërë me dije se po shqyrtohet edhe mundësia e shtimit të masave.

“Nëse shohim hartën në Kosovë Vitia dhe Malisheva janë  komunat më të prekura nga koronavirusi, me nga 6 persona.  4 persona janë në Gjakovë, ndërsa tre persona janë në Prishtinë. Dy prej personave të prekur në Gjakovë janë infermier dhe dyshohet se e kanë marrë virusin nga një i afërm nga Gjermania. Pasi rezultuan pozitiv, 5 punonjës të spitalit përfshirë edhe mjekë janë futur në karantinë”, u shpreh ai./abcnews.al

men.jpg
in a11:14 | 23/03/2020

Në një lidhje më “Skype” me ABC e Mëngjesit”, me Enkel Demin gazetari Robert Goro ka folur për situatën aktuale në Greqi. Ai u shpreh se në Greqi janë marrë masa për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“Në Greqi është vënë masa në total e ndalimit të qarkullimit. Më e vështira është ende përpara, dhe sipas specialistëve vetëm pas dy javësh do të ketë një të plotë të situatës.

Autoritetet dhe vetë qytetarët janë në alarm edhe pse situata në Greqi nuk është e njëjtë me vendet e tjera. Duket se situata e rënduar e ka nxitur kryeministrit të marrë masa drastike. Policia është në dispozicion duke paralajmëruar qytetarët të respektojnë izolimin. Gjithashtu është komunikuar që në makinë të qëndrojë vetëm drejtuesi i mjetit dhe një pasagjer. Gjithashtu ambasadat janë mbyllur, pavarësisht se për çështjet e pasaportave është lajmëruar se do të shtyhen.

Më tej ai u shpreh se fillimisht u dyshua për një çift shqiptar me koronavirus, por nuk kishte informacione të detajuara”, u shpreh ai.

hakili.jpg
in a11:05 | 23/03/2020

I ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për ditët në vazhdim. Ai u shpreh se ditët në vazhdim vendi do të shoqërohet me temperatura të ulëta dhe se në zonat malore priten edhe reshje dëbore.

Në zonat malore pritet të kemi reshje dëbore. Mëngjesin e ditës së nesërme Shkodra dhe Lezha mund të rrezikohen nga reshje dëbore. -3 gradë celsius pritet të shkojnë temperaturat në zonat malore.

Presim rënie termike edhe në ditët në vazhdim ndërsa në zonat e ulëta presim të shkojmë në 14 gradë celsius.

Pritet që ky 10 ditësh i fundit të mbyllet me mot të freskët. Por pavarësisht kësaj nga e mërkura se pritet rritje graduale sërish temperaturat do të jenë më ulëta.

Në orët në vijim intensiteti i erës pritet të ulët, e premtja pasdite sjell përmirësim të parametrit të erës duke mos shkaktuar probleme me trafikun detar”, tha Osmani./abcnews.al

mjke.jpg
in a10:02 | 23/03/2020

Në një lidhje më “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, doktor Kita Sallabanda Diaz, ka folur për situatën aktuale të shkaktuar nga koronavirusi.

i theksoi se i gjithë sistemi i spitalit në të cilin punon është në shërbim të koronavirusit dhe se është bërë një ndarje e stafit që do të trajtojë pacientët me koronavirus dhe pacientët me sëmundje të ndryshme.

Në një lidhje nga Spanja vendi në të cilin edhe ai aktualisht është i vendosur dhe punon u shpreh se personat të cilët kanë edhe sëmundje kronike janë më të rrezikuar, pika më e dobët e këtij virusi agresiv.

Një ministër i mbrojtjes i Izraelit ka theksuar që që të gjithë të sëmurët kronik dhe të moshuarit ti marrë në mbrojtje shteti, edhe ne këtë po përpiqemi të bëjmë.

“Duhet treguar një kujdes i veçantë për të sëmurët kronik, pasi ata janë më të rrezikuar. Duhet një procedurë e veçantë për mënyrën se si duhet ti trajtojmë të sëmurët. Izolimi është i rëndësishëm sidomos më të sëmurët kronikë, personat me kancer, duhen trajtuar më shumë kujdes dhe protokolle të veçanta. Gjithashtu ai theksoi se të sëmurët dhe ata që konsumojnë duhanin janë shumë më të rrezikuar.

Më tej ai tha se duhet ta lënë duhanin sepse është një faktor risku. Pirja e duhanit favorizon infeksionin.

“Tani kemi një problem të madh, të përballemi me sëmundjen më vonë të flasim për çështje të tjera”, u shpreh ai.

 

rremaa-1280x682.jpg
eri Ida10:12 | 20/03/2020

Personnazhi shumë i ndashur i humorit Muaharrem Hoxha pas bllokimit të lëvizjeve ka ngelur në Pogradec ku po bën edhe karantinën në kuadër të parandalimit të përhapjes së kronavirusit.

Aktori i humrit ndër të tjera përmes një lidhje direkte me ABC e Mëngjesit është shprehur se nuk e njohin kush është armiku, ndaj për këtë të gjithë duhet të bëjnë kujdes dhe të zbatojnë rregullat e vendosura.

Pjese nga biseda:

Enkel Demi: Si je me shëndetin?

Muharrem Hoxha: Deri më tani jam mirë, skam pas asnjë problem.

Enkel Demi: Pse je në Pogradec se ne jemi mësuar me thënë Rrema i Durrësit?

Muharrem Hoxha: Kam ngecur në Pogradec, më kapi koronavirusi.

Enkel Demi: Ke ngelur në një bujtinë, hotel apo shtëpi tënden?

Muharrem Hoxha: Kam një shtëpi në Pogradec dhe më zuri këtu koronavirusi bashkë me gruan. Koha është shumë e bukur në Pogradec por duhet të rrimë në shtëpi. Mosha e katër i bie 70 vjeç apo mosha e 5?

Enkel Demi: Jo more se i ke bërë llogaritë gabim, i bie mosha e dytë.

Muharrem Hoxha: Mosha e dytë po.

Enkel Demi: Në këtë formë që të shof unë  dhe pse ke gruan afër mendoj se ke kohë me u martua edhe një herë.

Muharrem Hoxha: Mos e thuaj ti se pa e thënë ti, e thotë vetë kjo .

Enkel Demi: Dje ke thënë se po të ndihmojnë disa vullnetare me ilaçe dhe ushqime?

Muharrem Hoxha: Është e vërtetë pasi kam telefonuar kryetarin e bashkisë, dhe e pyeta se e pyeta nëse kanë grupe punë. Po më tha. Me lekë apo pa lek i thash dhe më tha se këtë të dytën me lekët e tua (shaka.)Kanë ardhë menjëherë dhe me kanë sjellë çfarë kisha nevojë.

Enkel Demi: Ke ngelur në banesë përballë liqenit vetëm me gruan?

Muharrem Hoxha: Vetëm me gruan dhe pyeta doktor Piperon, nëse mund të dilja në breg të liqenit. Me tha që të rri në ballkon e ta shikoj liqenin e ishalla po vinte liqeni tek unë.  Ne kemi bërë një film komedi me Arjan Çuliqin, dhe kemi pas pjesë që thoja se luftën e Parë Botërore e kalova me sukses por të dytës s’po i jap dot drejtim, nuk po dimë kush është armiku, nuk po e shohim. Dal te ballkoni nuk ka njeri, dal te dera nuk ka njeri mor po kush është ngelëm duke la duart.

Enkel Demi: E rëndësishme është që të zbatojë karantinën edhe me këtë shpirt humori të lajmë duart dhe kamët. Aq  më tepër që njohim njerëzit e shtëpisë. Si të duket gruaja?

Muharrem Hoxha: Unë të them sinqerisht që ishalla nuk zgjat shumë sa më pak dhimbje për vendin tonë ishalla, se ne pak jemi aq sa jemi. Kur dëgjoj se sa kanë vdekur në vendet e tjera them me vete Zot  i Madh por dhe ne duhet të ruhemi. Duhet me nejt brenda se me atë që po dëgjojmë është e vështirë. Jua them sinqerisht dhe ju gazetarëve mirë na thoni ne mos dilni, po ju gazetarët nuk ju zë ju ca bëni ju, apo ju njohin ju.

Enkel Demi: Ne dalim me orë të kufizuara, dhe pasi kaloj disa barriera alkooli dhe ka fillu me më zënë, respektojmë distancën dhe gjëja më komike është kur shkojmë në shtëpi na thotë gruaja me u zhveshnë ballkon. Janë dhe disa masa të kësaj natyre falë zotit në ditën e 8 nuk kemi asnjë problem.

Muharrem Hoxha: Ju rujtë zoti të gjitheve.  Faleminderit për prezantimit por nuk jam Nderi i Kombit por Mjeshtër i Madh.

Enkel Demi: S’të kanë bërë Nder i kombit akoma?

Muharrem Hoxha: Jo jo vetëm gruaja më ka bërë nderi i shtëpisë.

Enkel Demi: Epo ta dëgjojë Ilir Meta këtë thirrje se ditë karantine le të të bëjë Nderi i Kombit ctë keqe ka.

Muharrem Hoxha: Faleminderit ishalla po e marr pas karantinës./abcnews.al

WhatsApp-Image-2020-03-20-at-10.29.53.jpeg
ger ta10:10 | 20/03/2020

Koronavirusi është kthyer në një rrezik të madh për botën, ndërsa dilemat për shpërthinim e tij vijojnë.

“O ju vëllezër e motra që bëni ca pyetje sikur po vuani nga dora e robit, jo nga dora e Zotit!” Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në rrjetet sociale, i cili duket se këtë pandemi e sheh nga dora e Zotit dhe jo e njeriut.

Për të folur për këtë temë “Abc-ja e mëngjesit” zhvilloi një bisedë me klerikët: Myftiun e Tiranës Laurent Luli, zëdhënësin e kishës katolike, Dom Marku Shtjefni dhe Grigor Pelushin përfaqësues i kishës ortodokse.

Sipas myftiut kjo nuk është një sëmundje që e sjell Zoti por është rrjedhore e veprimeve të bëra nga vetë dora e njeriut.

Ndërkohë, Dom Marku tha se nuk e percepton dot faktin që ky virus është si një dëshkim nga Zoti. Ndërsa për përfaqësuesin e kishës ortodokse Zoti nuk do e braktisë asnjëherë njeriun.

 

/abcnews.al

minister-1280x584.jpg
eri Ida09:50 | 19/03/2020

Ministri i Arsimit në Maqedoninë e Veriut Arbër Ademi  në një lidhje direkte për ABC e Mëngjesit ka dhënë detaje në lidhje me gjendjen në të cilët ndodhet vendi si pasojë e përhapjes së koronavirusit, ku deri më tani 42 persona janë konfirmuar të infektuar.

Ademi ka theksuar se për 30 ditë Maqedonia e Veriut do të jetë në gjendje të jashtëzakonshme dhe nën vëmëndjen maksimale të autoriteteve përkatëse pasi në prill pritet që të kenë dhe shpërthimin më të madh të rasteve me koronavirus.

Ndër të tjera ai është shprehur se qeveria është në punë çdo orë për të bërë të mundur përballimin e një situate të tillë që duket se rastet me COVID 19 po rritet çdo ditë.

Pjesë nga biseda:

Si është gjendja e koronavirusit tani që është shpallur gjendja e jashtëzakonshme veçanërisht në Dibër? A është e vërtet që në dibër kanë ngelur një numër i madh norvegjegjës.

Raste të reja kemi pasur dhe në vendet e tjera, Ministria e punëve të brendshme po punojnë që të gjithë qutetarët dhe shtetasit e huaj që kanë ngelur në Dibër rastësisht në Dibër ose për qëllime turizmi janë riatdhesuar dhe nëse ka ndonjë shtetas të huaj që ndodhet në atë territor ne do të jemi në ndihmën e tyre dhe do ti adresojmë. Informacionet e para nuk flasin për ndnjë numër të caktuar të huajsh në vendin tonë.

Cilat janë vatrat e nxehta në Maqedoninë e Veriut në momentin që flasim?

Siç e dini gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në të gjithë territorin e vendit, qeveria në Maqedoninë e Veriut ka kopetenca që përmes dekreteve të ndryshjë. Numri i të prekurve po shtohet dhe pritet që gjatë prillit të kemi një valë më të madhe të goditjes nga COVID 19. I gjithë territori i vendit tashmë është në të njëjtën vëmendje ndryshe nga më parë që ishte vetëm në komunën e Dibrës. Po punohet në çdo ore dhe po përcillet në të gjithë institucionet dhe autoritetet përkatëse.

Si funksionon tashmë qeveria, pasi ishte një qeveri kalimtare tani mandati është zgjatur pasi zgjedhjet u shtynë. Si funksionon tashmë kjo qeveri?

Qeveria është duke funskinuar mire dhe pse nuk është një qeveri koalicioni.  Të gjithë jemi të fokusuar te shtabi kryesor kordinues për krizën, me qëllim që të përballojmë sfidat./abcnews.al

Zykaj-1280x667.jpg
eri Ida09:09 | 19/03/2020

Gazetarja e ABC News Erisa Zykaj në Bruksel në një lidhje direkte për ABC e Mëngjesit ka dhënë detaje për vendimin e një dite më parë në lidje me vendimin për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut, e Shqipërisë me Bashkimin Evropian.

Zykaj në fjalën e saj me gazetarin Enkel Demi është shprehur se vendimi i djeshëm nuk mund të quhet një rekomandim zyrtar pasi duhet të presim datën 24 mars nëse nuk do të kemi një shtyrje për shkak të kronavirusit nëse do të kemi apo jo një vendim poriztiv.

Ndër të tjera ajo është shprehur se deri më tani situata duket se është në favor të këtij vendimi pasi tashmë asnjë vend anëtar në Be nuk është kundra, pasi dhe Holanda tashmë ka dhënë një “po”, të kushtëzur.

Intervista e plotë:

Enkel Demi: Dje ne kemi marrë një lajm që është rekomandimi për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Erisa Zykaj: Nuk është ende rekomandim Enkel, që të jemi të qartë me terminologjinë, ka qenë një takim me ambasadorët e përhershëm të Bashkimit Evropian, të cilët duhet të paraqesin dhe të konsultohen me njëri tjetrin për draftin e konkluzioneve të ministrave të Jashtëm të BE në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave me BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Dje është zhvilluar ky takim dhe deri më tani nuk kemi asnjë shtet anëtar në BE që të jetë shprehur kundër anëtarësimit të dy vendeve në BE. Asnjë nga shtetet anëtarë nuk është kundër vendimit pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit, ne kemi parë një ndryshim zyrtar nga Holanda, e cila është shprehur për një “PO”, të kushtëzuar këtë vendim e ka ruajtur edhe dje përmes ambasadorit të saj, Holanda mendon se është momenti për të marrë nje vendim pozitiv.

Gjuha ka ngelur e njëjtë për të dy vendet, pasi shtetet anëtare mendojnë se të dy vendet kanë bërë progres për hapjen e negociatave, por në draft konkluzionin e fundit kjo gjuhë mund të ndryshojë për Shqipërinë mund të bëhet pak më e ashpër sepse ne e dime dhe e kemi bërë dhe të qartë se nuk është i njëjti vlerësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Maqedonia e Veriut e ka tashmë të hapur rrugën për negociatat dhe kanë një dhënie të një date më të sigurt se Shqipëria, e cila mund të ketë pak a shumë kushtëzimin që i ka vënë Gjermania deri më tani. Këtë e themi me siguri të plotë pasi qëndrimi i Holandës ka ndryshuar pasi ministri i Jashtëm i Gjermanisë Michael Roth ka shkuar në Holandë dhe ka njoftuar komisionin e çështjeve evropiane në parlamentin Holandez se qasja më e mirë  për Shqipërinë do të ishte kushtëzimi sipas bundestagut dhe duket se Holanda e ka përqafuar këtë qasje. Deri më tani kemi një “po”, të parë nga 27 vendet anëtare, por gjuha mund të jetë më e ashpër për Shqipërinë nga ajo për Maqedoninë e Veriut.

Pse kemi arritur deri këtu? Komisioni Evropian i ka dyfishuar përpjekjet për të binduar shtete anëtare dhe kjo ka funksionuar. Ka aprovuar metodologjinë e re për zgjerim që e bën më të besueshëm prcesin reformat bëhen më konkrete, nuk ka më raporte që të prezantohen nga Komisioni Evropian dhe shtetet anëtare do të thonë se po jemi dakord, jo tashmë çdo gjë do të kontrollohet në mënyrë strikte nëse reformat janë zbatuar në këto shtete. E dyta progresi i raportit që u paraqit nga Komisioni evropian ishte pozitiv për të dy këto shtete dhe për këtë ne kemi foluar gjatë. Të dyja bashkë këto bëjnë që këtë radhë komisioni evropian e ka betonizuar mund të themi rekomandimin për të dy vendet dhe është shumë e vështirë tashmë për vendet anëtare që të thonë se jo sepse nuk ka më arsye. Tashmë është dhënë besimi se tashmë nuk është më si më përpara, çdo gjë ka ndryshuar këto dy vende kanë vazhduar që të bëjnë progres në lidhje me kërkesat e këshillit të ministrave që në vitin 2018 se ku duhet të bënin progres të dyja vendet dehe të dyja bashkë këto bëjnë që për momentin nuk kemi asnjë shtet zyrtar kundër.

Franca ne e dimë qëndrimin kam pyetur ministren e çështjeve Evropiane para disa javësh dhe ajo më ka thënë se duhet ti shikojmë të dyja nga njëra anë metodologjinë e re pasi është ajo që ata donin, ne kemi thënë se është një lloj kopje e rekomandimit francez dhe nga ana tjetër duam të shikojmë që raporti për progres në BE na bind. Për të parë që ato kanë bërë me të vërtetë progres për reformat, për shtetin ligjor, për luftën ndaj korrupsionit dhe krimit. Përderisa mkëto të dyja janë bëshkë, dje me ambasadorët e përhershëm të BE nuk kanë kundërshtaur. Edhe këtë të enjte në orën 12:00 do të ketë sërish një takim me ambasadorët e përhershëm dhe do të shikojmënëse kjo do të kaljë si çështje me 24 mars ku do të mblidhen ministrat e Jashtëm të BE, e thëm këtë se ka pasur një informacion pasi duke qenë në rrethanat e koronavirusit kjo çështje mund të shtyhet, deri dje nuk është shtyrë nëse do të ndodhë sot ne do ta marrim vesh, por burime të presidencës kroate janë shprehur shumë optimiste sepse të gjithë shtetet anëtare e konsiderojnë si një çështje strategjike dhe shpresojmë që të ndodhë kjo.

Frika është që që me 24 mars ministrat e Jashtëm ta aprovojnë dhe kjo të mbetet e paaprovuar nga Kryetarët e shteteve dhe qeverive me datë 26-27 pasi fokusi kryesor mund të qëndrojëte koronavirusi por mund të ndodhë edhe kjo. Dhe opsioni tjetër të aprovohet nga ministrat e Jashtëm të BE dhe të thuhet dhe nga lidërt evropianë se aprovojnë vendimin për hapjen e negociatave për Shipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, më pas hapja do të bëhet përmes etapave, një etapë ose dy etapa për Maqedoninë e Veriut më shumë për Shqipërinë dhe kjo mund të ndodhe por shpresoj të kemi një rekomandim të tillë, që dhe Kroacia e mbështet dhe shprehet optimiste për një gjë të tillë dhe shpreson se kjo do të bëhet realitet me 24 mars në takimin e ministrave të jashtëm.

Enkel Demi: Historia është e thjeshtë nuk kemi më rezistencë Francë Holandë, në këtë rast Shqipëria do të veçohet, jo në vendimarrje nuk e penalizon më Maqedoninë, por pasi duhet të plotësojë kushtet e Bundestagut gjerman, reforma zgjedhore, në Drejtësi, gjykata kushtetuese, zgjedhjet të lira dhe të ndershme.

Erisa Zykaj: Diferencimi bëhet për dhënien e një date dhe zhvillimin e konferencës ndërkombëtare të shteteve dhe këtu bëhet diferenca. Maqedonia e Veriut është më e favorizuar, pasi ne kemi parë që i vetmi vend që ka qenë kundër ka qenë Holanda që kërkonte krijimin e Prokurorisë së Përgjithshme që ta aprovonte patjetër asnjë shtet tjetër nuk ka thënë gjë për reforma për Maqedoninë e Veriut duke u mjaftuar me një hap madhor siç ishte ai i me Greqinë.

Enkel Demi: Edhe për faktin se Maqedonia e Veriut u kursye nga marria që u quajt reforma në Drejtësi  në Shqipëri një dështim i plotë, Evropianet nuk e pranojnë këtë në Shqipëri, por e pranojnë në Maqedoninë e Veriut se kjo është një dështim, kjo i ka kërsyer kohë, ndërsa me ne nuk ka ndodh një gjë e tillë. Me situatën e koronavirusit a funksionon Brukseli, apo jeni të gjithë nëpër shpia?

Erisa Zykaj: Karantina në Bruksel është ndryshe nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian ku është e plotë si në Itali, Francë apo Spanjë. Sepse ndryshe nga vendet e tjera pas masave të shpalluara nga kryeministrja belge ka dhënë urdhër që deri me 5 prill të mos dalë asnjë nga Belgjika, për 14 ditë janë në karantinë që është e kufizuarjanë mbyll, baret restorantet, dfunksionojnë farmacitë, kioskat e gazetave, ushqimoret, dhe aty është vendosur 30 minuta për çdo person për të bërë blerjet . Ajo që bën diferencën është se qeveria e Belgjikës rekomandon që të bëhet aktiviteti fizik në natyrë, duke ruajtur distancën.

Enkel Demi: Vetë Rama në një nga statuset e veta ka publikuar një virolog në Itali i cili thekson kotësinë e përdorimit të maskave dhe rrezikshmërinë e dorezave, se nuk ndalohet që të dalësh por masat që janë marrë në Shqipëri dhe unë në këtë rast jam me Ramën, janë se këtu dilnin me grupe. Dhe ai dje ka theksuar se  meqë ju nuk merrni vesh atëherë jeni të detyruar që të mos dilni grupe grupe. Ti bën sport por ruan distancën, nuk besoj se në Bruksel shfaqen të moshuar krahë më krahë e çifte etj.

Erisa Zykaj: Ndërkohë ditën e djeshme është dhënë një urdhër që të ndalohen makinat për tu futur në parqe në mënyrë që personat të kenë hapësirë që të shkojnë në park dhe të ruajnë distancat.

Enkel Demi: Siç nuk është e drejtë që dhe Zvicra i bën tamponët të diferencuar do i bëjmë dhe ne. Unë kam parë sot se Belgjika ka zgjidhur një krizë qeveritare.

Erisa Zykaj: Koronavirusi i shtyu forcat politike që të krijojnë një qeveri, në këto kushte kur nuk u krijua qeveria në kushte normale u formua qeveria teknike./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono