Kampionët s’kanë paguar dritat, pse derbi u luajt në “Air Albania”

schedule12:14 - 5 Dhjetor, 2020

schedule 12:14 - 5 Dhjetor, 2020

Ditën e djeshme u luajt derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit (0-0), teksa në fund rezultoi një ndeshje shumë e vakët, e diktuar edhe nga gjendja e rënduar e fushës së stadiumit “Air Albania”.

Ndryshe ndodh me terrenin e “Selman Stermasit”, që është rinovuar së fundmi dhe gëzon gjendje shumë të mirë. Pritej që derbi të luhej në arenën e bardhebluve, por nuk ndodhi kështu.

 

Supersport zbulon edhe arsyen e këtij vendimi. Mësohet se Tirana ka një borxh të konsiderueshëm ndaj OSHEE (Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike) dhe kjo e fundit nuk e ka marrë përsipër ndriçimin e stadiumit gjatë ndeshjes.

Bardheblutë kanë një borxh prej rreth 44 milionë lekë të vjetra pa shlyer dhe kjo është arsyeja që edhe Partizani po i luan ndeshjet e tij jashtë Tiranës. Përveç borxhit impianti i ndriçimit të “Selman Stermasi” ka probleme, që janë shfaqur që në sezonin e shkuar. /abcnews.al