Itali, 5 pjestarë të një familje shqiptare plagosen në Milano

schedule13:32 - 14 Janar, 2018

schedule 13:32 - 14 Janar, 2018

5 pjesëtarë të një familje shqiptare dhe një i moshuar italian kanë mbetur të plagosur në Milano për shkak të një shpërthimi nga rrjedhja e gazit. Autoritetet bëjnë me dije se asnjë nga të plagosurit nuk ndodhet në rrezik për jetën.

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur një zonë të qytetit të Milanos në Itali pasi ka shkatërruar katin e fundit të një pallati. Mësohet se nga kjo ngjarje 6 persona kanë mbetur të plagosur. 5 prej tyre janë shqiptarë, të gjithë pjestarë të një familje. Shpërthimi, që ka ndodhur për shkak të rrjedhjes së gazit, është verifikuar në orën 5 të mëngjesit të së dielës.
Sipas rindërtimit të ngjarjes nga mediat italiane, një i moshuar 73-vjeçar, i cili jetonte i vetëm ngjitur me banesën e familjes shqiptare, kishte harruar gazin hapur. Mësohet se ai ka marrë djegie të shkallës së dytë.

Ndërkohë, idenditeti i shqiptarëve nuk bëhet i ditur. Vetëm saktësohet nga mediat italiane se dy femra 62 dhe 32 vjeç, dy burra 68 dhe 34 vjeç kanë marrë lëndime të lehta, ndërsa një fëmijë i vogël është dëmtuar më rëndë pasi është goditur nga një objekt i fortë.

Të gjithë të plagosurit janë dërguar menjëherë në spitalin rajonal të Sesto San Xhovani, që është një zonë në hyrje të qytetit të Milanos. Asnjëri prej tyre nuk ndodhet në rrezik për jetën./abcnews.al