Hiqni qafe celulitin duke përdorur kafe të bluar

schedule11:32 - 7 Prill, 2021

schedule 11:32 - 7 Prill, 2021

Fasulet e bluara të kafesë janë një nga mënyrat më efektive për të luftuar celulitin dhe për të shtresuar lëkurën. Ky përbërës natyral është përdorur prej shekujsh, pasi stimulon rinovimin e qelizave, duke promovuar gjallëri të lëkurës.

Kafeja ndihmon në heqjen e papastërtive dhe përveç shtresimit, përmban lëndë ushqyese që e mbajnë lëkurën e hidratuar. Nga ana tjetër kafja e bluar aktivizon qarkullimin e jakut dhe sistemin limfatik, ndërsa një shtresim i mirë i kafes ndihmon në uljen ënjtjes. Gjithashtu, parandalon shfaqjen e variceve duke riaktivizuar molekulat që djegin dhjamin në trup, informon abcnews.al.

Një nga përfitimet kryesore të kafes kundër celulitit është zgjerimi i enëve të gjakut, duke shkaktuar një efekt forcues në inde. Lëkura e kafes është një burim thelbësor i antioksidantëve. Përmban vitaminë B1 dhe B5, magnez dhe kalium. Një pastrim me bazë kafeje jo vetëm që ndihmon në luftimin e celulitit kur aplikohet në mënyrë topike, por gjithashtu mund të hapë poret dhe të përgatisë lëkurën për pastrim të thellë.

Si ta përdorni kafen kundër celulitit?

Merrni tri lugë kafe, 1 lugë vaj kokosi dhe 1 lugë sheqer kafe. Përziejeni bashkë derisa të merrni një produkt në formën e kremit. Vendoseni përzierjen në zonat e prekura nga celuliti dhe fërkojeni lehtë lëkurën me lëvizje rrethore. Lëreni përzierjen të veprojë 10 minuta dhe më pas hiqeni me ujë të ftohtë për të aktivizuar qarkullimin e gjakut. Ju mund të shtoni dhe tre lugë ujë nëse doni një përzierje më të hollë.

Dhe një këshill: Lajeni lëkurën me ujë të ngrohtë para në mënyrë që të hapen poret./e.b-abcnews.al