Kur mund ta përdorni vajin e ullirit për kujdesin e lëkurës?

schedule10:35 - 29 Qershor, 2023

schedule 10:35 - 29 Qershor, 2023

Vaji i ullirit ka shumë përfitime për të gjithë trupin dhe tretjen. Për shkak se përdoret më së shumti në kuzhinë, dihet më pak se vaji i ullirit është një zgjedhje e shkëlqyer për kujdesin e fytyrës dhe trupit.

Përbërësit kryesorë për të cilët përdoret vaji i ullirit janë antioksidantët e fuqishëm që rigjenerojnë lëkurën dhe acidet yndyrore esenciale që i japin lëkurës butësi.

Vaji i ullirit për kujdesin e fytyrës dhe trupit ka veti rigjeneruese dhe është dëshmuar të jetë aleat në hidratimin e lëkurës, reduktimin e djegieve nga dielli dhe dëmtimet nga dielli dhe shtrëngimin e lëkurës së fytyrës. Redukton rrudhat dhe pigmentimin, dhe është i shkëlqyeshëm për të ruajtur lagështinë natyrale të lëkurës.

A mund të përdoret vaji i ullirit për fytyrën dhe trupin?

Përbërësit e pastër dhe natyralë janë gjithmonë një zgjedhje më e mirë për lëkurën e fytyrës dhe trupit tonë sesa kremrat dhe produktet artificiale. Vaji i ullirit për fytyrën dhe trupin do t’i përshtatet pothuajse çdo lloj lëkure, veçanërisht për kujdesin e lëkurës së thatë të prirur ndaj djegies nga dielli. Për të përfituar nga të gjitha përfitimet e vajit të ullirit për lëkurën, të cilat do t’i përshkruajmë më vonë, rekomandohet përdorimi i vajit të ullirit të virgjër me presion të ftohtë. Prodhohet thjesht duke shtypur dhe filtruar ullinjtë.

Ky vaj ka një sërë lëndësh ushqyese që lëkura e fytyrës dhe trupit do t’i pëlqejë. Ai përmban më shumë ujë dhe acide yndyrore të ngopura esenciale. Ai përmban përqindjen më të lartë të acidit oleik, acidit palmitik, acidit stearik dhe acideve linoleike dhe linolenike. Vaji i ullirit për fytyrën është i pasur me klorofil dhe karotenoidë që kanë veti antioksiduese, domethënë ndihmojnë në pastrimin e trupit. Ky vaj gjithashtu përmban nivele të larta të vitaminës E dhe fenole dhe sterole.

Për shkak të të gjithë këtyre përbërësve, vaji i ullirit për fytyrën është i shkëlqyeshëm  për disa gjëra :

– hidraton lëkurën

– zvogëlon shenjat e plakjes si rrudhat dhe pigmentimin

– lufton me stresin oksidativ

– stimulon prodhimin e kolagjenit

– pastron lëkurën nga toksinat

– zvogëlon rrezikun e akneve

– ka veti anti-inflamatore

Përfitimet e vajit të ullirit për kujdesin e fytyrës dhe trupit

Vaji i ullirit për fytyrën dhe trupin mund të përdoret në shumë mënyra dhe në situata të ndryshme. Është ideal për hidratim dhe kujdes të përditshëm. Këtu janë disa mënyra se si mund të përdorni vajin e ullirit.

Vaj ulliri për kujdesin e përditshëm

Duke qenë një produkt natyral, vaji i ullirit mund të përdoret edhe për kujdesin e përditshëm, veçanërisht për lëkurën e thatë të prirur ndaj zbokthit. Ai përmban përbërës që tërheqin përbërës hidratues në lëkurë dhe ruajnë lagështinë natyrale të lëkurës. Mund të aplikohet direkt në lëkurë, por fillimisht rekomandohet hollimi i tij me një vaj më të butë. Kujdes i veçantë duhet treguar me lëkurën e prirur ndaj alergjive.

Vini re se si rregull i përgjithshëm në rendin e aplikimit të produktit në lëkurë, vaji shkon pas hidratuesit. Arsyeja është se krijon një barrierë natyrale që mbron lëkurën, kështu që përbërësit e tjerë e kanë më të vështirë të depërtojnë në shtresat më të thella të lëkurës. Nëse e aplikoni pas të gjitha produkteve të tjera, mund të mbajë të gjithë hidratimin më gjatë dhe të reduktojë tharjen e lëkurës së fytyrës.

Nëse nuk dëshironi të aplikoni vaj ulliri në fytyrë dhe trup, mund ta konsumoni në dietën tuaj dhe do të mjaftojë vetëm një lugë çaji për të marrë disa nga përfitimet e këtij ari të lëngshëm.

E shkëlqyeshme për kujdesin pas diellit

Vaji i ullirit është një zgjedhje shumë e mirë pas rrezeve të diellit. Qëndrimi në diell mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës për shkak të rrezeve të dëmshme UV. Pavarësisht përdorimit të kremrave kundër diellit me SPF, ato ende mund të depërtojnë në lëkurën tonë dhe të shkaktojnë skuqje ose djegie. Djegiet dëmtojnë dhe thajnë lëkurën dhe mund të shkaktojnë kruajtje, skuqje dhe zbokth.

Vaji i ullirit mund të jetë një kujdes i mirë pas diellit. Përsëri, kini kujdes kur aplikoni vaj ulliri direkt në lëkurë, veçanërisht për djegiet dhe skuqjet. Më së miri do të ishte ta përzieni me një krem ​​hidratues ose aloe vera për të reduktuar ngrohjen dhe dëmtimin e lëkurës. Ai do të rivendosë lagështinë në lëkurë dhe do të nxisë rikuperimin më të shpejtë për shkak të vetive rigjeneruese.

Asnjëherë mos përdorni vaj ulliri për trupin dhe fytyrën si krem ​​kundër diellit, sepse ai tërheq rrezet e diellit intensive, e cila mund të shkaktojë djegie të shpejta.

Një aleat në luftën kundër rrudhave

Mund të përdoret si pjesë e kujdesit kundër rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes së lëkurës. Meqenëse ky vaj është një antioksidant i fuqishëm, ai ndihmon në luftimin e radikaleve të lira. Kjo do të thotë se parandalon degjenerimin ose shkatërrimin e qelizave të lëkurës. Arsyeja për këtë është squaleni, një antioksidant me një efekt të fortë kundër dehidrimit dhe oksidimit të lëkurës.

Ky vaj ndikon edhe në prodhimin e kolagjenit, një përbërës i rëndësishëm në lëkurën tonë që prodhohet gjithnjë e më pak me kalimin e viteve. Kolagjeni është përgjegjës për elasticitetin, shkëlqimin dhe elasticitetin e lëkurës dhe është i vështirë për t’u marrë përmes kremrave dhe produkteve të bukurisë. Ky përbërës shfaqet në molekula më të mëdha që do të kenë vështirësi të depërtojnë në lëkurë dhe për këtë arsye është e rëndësishme të rregulloni dietën për të lejuar prodhimin më të madh të kolagjenit.

Mbron flokët e thatë dhe të dëmtuar

Përveçse është i mirë për fytyrën dhe trupin, vaji i ullirit mund të ketë edhe përfitime të mëdha për flokët dhe thonjtë. Duke konsumuar vaj ulliri ne mund të forcojmë flokët, të reduktojmë rënien dhe të ndalojmë rënien e flokëve. Është i shkëlqyeshëm për njerëzit me flokë të thatë dhe të lyer dhe flokë që janë dëmtuar duke përdorur një rregullues flokësh ose pajisje të tjera për kaçurrela me nxehtësi.

Mund të përdoret si maskë për flokë të thatë, e ngjashme me vajin e arganit ose vajin e karafilit për flokët. Do të funksionojë gjithashtu në skalpin e prirur ndaj zbokthit. Masazhojeni me vaj ulliri një herë në javë ose një herë në dy javë, lëreni të veprojë të paktën gjysmë ore dhe më pas lani flokët normalisht si zakonisht. Mund të përdoret edhe në majat, por në krahasim me vajrat e tjerë të flokëve është më i yndyrshëm, ndaj kini parasysh që flokët mund të ngjiten nëse i aplikoni shumë.

Ndihmon në forcimin e thonjve

Vaji i ullirit është i pasur me vitaminë E e cila ndihmon në përthithjen e kalciumit. Ky mineral njihet se u jep forcë thonjve dhe i ndihmon ata të rriten më shpejt. Vaji i ullirit për thonjtë mund të përdoret gjithashtu për të forcuar thonjtë që janë të prirur ndaj plasaritjes, veçanërisht pas përdorimit të xhelit ose manikyrit të përhershëm. Meqenëse vaji i ullirit përdoret për rigjenerimin e lëkurës, do të jetë gjithashtu i shkëlqyeshëm për shërimin më të shpejtë të kutikulave.

Vaji i ullirit kundër celulitit

Edhe pse mund të mos jetë zgjedhja juaj e parë, vaji i ullirit mund të jetë një përbërës i shkëlqyer eksfolues. Pastrimi i lëkurës me një skrab me vaj ulliri është i shkëlqyeshëm sepse ka veti që ndihmojnë në largimin e toksinave. Përveç kësaj, është vërtetuar se masazhimi i vajit të ullirit mund të ndikojë në elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës, që do të thotë se mund të ketë një efekt pozitiv në reduktimin e celulitit të dukshëm. Vaji i ullirit ndihmon për të “sulmuar” celulitin në nivel qelizor.