Greqi, mbi 40 mijë persona protestë kundër “Maqedonisë”

schedule16:36 - 21 Janar, 2018

schedule 16:36 - 21 Janar, 2018

Mbi 40 mijë persona kanë protestuar në Selanik kundër emrit të Maqedonisë. Megjithatë për mediat greke numri i manifestuesve ishte dhe më i madh, pasi autobusë nga e gjithë Greqia mbërritën në Selanik.

Protesta u zhvillua përballë statujës së Aleksandrit të Madh. Ndërsa qytetarë të ndryshëm mbanin në duar pankarta ku shkruhej: “Jo fjalës Maqedoni”.

Gjithashtu flamujt grekë u valëvitën në shesh dhe manifestuesit kënduan këngë nacionaliste. Ndërkohë, më herët gjatë javës në Nju Jork u zhvillua raundi i ri i bisedimeve mes Shkupit dhe Athinës për emrin.

Në të gjitha propozimet e dërguara për qeveritë respektive gjendet fjala Maqedoni./abcnews.al