“God Save the King” për herë të parë pas 70 vjetësh, Anglia ndryshon himnin pas vdekjes së Elizabeth II

schedule21:49 - 8 Shtator, 2022

schedule 21:49 - 8 Shtator, 2022

Teksti i himnit kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar do të ndryshojë tani që Mbretëresha Elizabeth II ka vdekur.

Kënga, “God Save the Queen”, do të ndryshojë në “God Save the King”, pasi djali më i madh i Mbretëreshës, Princi Charles, merr fronin.

Të gjitha tekstet do të mbeten të njëjta, përveç se “mbretëresha” të zëvendësohet me “mbret” dhe “ajo” të zëvendësohet me “ai”.

Mbretëresha Elizabeth vdiq në moshën 96-vjeçare. Ajo ishte monarkja më e vjetër në fuqi në botë, me një brez që përfshin 70 vjet në pushtet.

“God Save the King” është në fakt titulli origjinal i himnit; ai u shkrua në 1745 dhe u bë i njohur si himni kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar në fillim të shekullit të 19-të, sipas faqes zyrtare të familjes mbretërore.

Mbretëresha mori fronin në vitin 1952, kur teksti ishte “God Save the King”, për nder të mbretit George VI.

Ndërkohë, për herë të parë pas 70 vjetësh, anglezët do përdorin “God Save the King”. E para e filloi kryeministrja e re Liz Truss, e cila fjalimin e saj me rastin e ndarjes nga jeta të Elizabeth II e mbylli me shprehjen “God Save the King”.

“Sot Kurora i kalon, siç ka bërë për më shumë se një mijë vjet, monarkut tonë të ri, kreut tonë të ri të shtetit, Madhërisë së Tij Mbretit Charles III. Me familjen e Mbretit ne vajtojmë humbjen e nënës së tij dhe jemi bashkë. Ne i ofrojmë atij besnikërinë dhe përkushtimin tonë, ashtu si nëna e tij na ka kushtuar kaq shumë për kaq shumë kohë”, tha Truss. /abcnews.al