Gjermania ndryshon plan, tanket që do çonte për skrap ia dërgon Ukrainës

schedule09:37 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 09:37 - 2 Dhjetor, 2022

Gjermania po synon të dorëzojë shtatë tanke Gepard që ishin destinuar për grumbullimin e skrapit në Ukrainë këtë pranverë, duke shtuar 30 prej tankeve të mbrojtjes ajrore që tashmë po përdoren për të luftuar kundër ushtrisë ruse, raportoi të premten revista Spiegel.

Shtatë tanket, të cilat tani po riparohen nga prodhuesi i armëve me bazë në Mynih, Krauss-Maffei Wegmann (KMW), kanë për qëllim të ndihmojnë Ukrainën në mbrojtjen e qyteteve dhe infrastrukturës së saj kundër granatimeve ruse, shkruan Guardian.

Qeveria gjermane synon gjithashtu të dërgojë më shumë municion për Gepards së bashku me tanke shtesë.

Furnizimi me municione për Gepard ka rezultuar problematik pasi Zvicra, e cila ka rezerva municionesh, refuzon ta furnizojë atë, duke përmendur statusin e saj neutral.

/abcnews.al