Gjashtë të vdekur dhe 587 raste të reja nga koronavirusi në Kosovë

schedule15:07 - 8 Mars, 2021

schedule 15:07 - 8 Mars, 2021

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 587 raste të reja nga 2.813 testime të kryera.

Sipas IKShPK në orët  fundit janë raportuar 6 viktima  si pasojë e koronavitusit.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (62 vjeç), Gjilan 1 rast (56 vjeç), Prishtinë 1 rast (66 vjeç), Skenderaj 1 rast (66 vjeç), Suharekë 1 rast (70 vjeç), Viti 1 rast (65 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 73.635 raste nga 332.713 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.655 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 212 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.198 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.782.