Fauci: Amerikanët e shëndetshëm do të vaksinohen duke nisur nga prilli

schedule17:30 - 5 Dhjetor, 2020

schedule 17:30 - 5 Dhjetor, 2020

Eksperti amerikan Anthony Fauci ka konfirmuar se amerikanët që janë të shëndetshëm nuk do të kenë mundësi të vaksinohen për koronavirusin duke filluar nga prilli. Lajmin Fauci e dha ndërsa paralajmëronte se më e keqja nuk ka ardhur ende.

Drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA i bëri komentet e tij ndërsa COVID tejkalon sëmundjet e zemrës si vrasësi kryesor i amerikanëve.

Një total prej 11,820 personash humbën jetën si pasojë e Covid-19 gjatë javës së kaluar, sipas Institutit për Matjet dhe Vlerësimin e Shëndetit (IHME).

Për krahasim, 10,724 kanë humbur jetën nga sëmundja ishemike e zemrës; 3,965 nga kanceri i trakesë, bronkut dhe mushkërive; dhe 3,766 nga sëmundja pulmonare obstruktive kronike.

Duke folur në një Bashki të CNN të Premten në mbrëmje, Fauci përsëriti kornizën kohore për përhapjen e vaksinave, e cila mund të fillojë brenda disa javëve të ardhshme.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po takohet më 10 dhjetor për të analizuar të dhënat nga vaksina COVID-19 e Pfizer dhe, nëse ato janë të kënaqur, fushata e vaksinimit masiv mund të fillojë menjëherë pas.  s.b/abcnews.al/