Ekipi i saj i futbollit mundi kundërshtarët, shkolla e mesme kërkon falje për rezultatin poshtërues

schedule15:29 - 5 Nëntor, 2021

schedule 15:29 - 5 Nëntor, 2021

Një shkollë e mesme në Los Angeles ka kërkuar falje pas kritikave se ekipi i saj i futbollit nuk mundi thjesht një kundërshtar, por mundi skuadrën me rezultatin poshtërues 106-0, shkruan CNN

Drejtoresha e shkollës së mesme të Inglewood, Debbie Tate tha se ekipi i shkollës së saj nuk u soll “me sportivitet apo integritet dhe rezultati përfundimtar ishte i papranueshëm”.

“Administrata dhe ekipi ynë i futbollit besojnë se sporti duhet të jetë një burim krenarie për komunitetin tonë. Ndërsa ndeshja e së premtes nuk pasqyroi anën tonë më të mirë si administratorë, pasi  futbollistët e  shkollës së mesme të Morningside dhe Inglewood dhe trajnerët e tyre kanë punuar shumë gjatë gjithë sezonit dhe meritojnë respektin tonë”, tha Tate.

“Ne do të kryejmë një hetim të plotë dhe do të marrim çfarëdo hapi të nevojshëm për të siguruar që një rezultat i ngjashëm të mos përsëritet më kurrë,” tha në një deklaratë administratorja e qarkut, Erika Torres.

“Ne vlerësojmë punën e palodhur dhe angazhimin e çdo nxënësi dhe na vjen keq që këto veprime kanë hequr fokusin nga hapat pozitivë që programet tona kanë bërë deri më tani.”

Mbrojtësi i Inglewood shënoi 13 goditje me kokë. Skuadra shënoi 56 pikë në çerekun e parë dhe pjesa e parë u mbyll me  83-0. Edhe pse rezultati i lojës ishte i lartë, ai nuk theu rekordin e vendosur në vitin 1927, kur shkolla e mesme Haven në Kansas mundi Sylvia me rezultatin 256-0.

/abcnews.al