Dimër në pranverë, reshje dhe temperatura të ulëta në të gjithë vendin

schedule07:16 - 3 Prill, 2022

schedule 07:16 - 3 Prill, 2022

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës do të jetë në dominimin e vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje shiu në zonat bregdetare dhe të ulëta, ndërsa në zonat malore reshje dëbore. POR në pjesën e dytë të ditës parashikohet të ketë dobësim gradual të vranësirave duke sjellë dhe momente me kthjellime në orët e mbrëmjes.

https://youtu.be/mdPvS0HFXfQ

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, POR do të rriten lehtë në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 0°C deri në 14°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesater në det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar dallgëzim 2 – 3 ballë.

Kosova

Republika e Kosovës parashikohet të vijoj të jetë  jetë në mbizotërimin e vranësirave të shpeshta  përgjatë gjithë 24_orëshit. Por parashikohet që vranësirat e shpeshta të pësojnë zhvillime të përkohshme duke krijuar mundësi për reshje në formë dëbore.

Maqedonia e Veriut

Prej disa ditësh MV ndodhet në ndikimin e vranësirave të shumta të cilat pritet të sjellin reshje shiu në të gjithë vendin, KU më të dukshme do të jenë gjatë paradites. POR orët e pasdites dhe në vijim sjellin largim gradual të reshjeve të shiu nga i gjithë territori.