Dieta që ka dobësuar yjet e showbiz-it

schedule15:17 - 14 Dhjetor, 2019

schedule 15:17 - 14 Dhjetor, 2019

Duke qenë se është bërë e njohur vitin e kaluar, nuk ju falet që të mos e dini se çfarë është “dieta e sirtfood”.

Pas disa miratimeve nga të famshmit në të gjithë botën, dieta është ngjitur si në popullaritet ashtu edhe në famë, madje duke shkelur edhe dietën Keto dhe dietën Dukan.

Dieta u bë e njohur kur Adele u raportua se e kishte ndjekur atë, duke çuar në një humbje të dukshme të peshës.

Dieta Sirtfood përpiqet të aktivizojë proteinat për humbjen e peshës në trupin tuaj, të quajtur ‘sirtuins’. ”

Sipas studiuesve, këto ushqime speciale funksionojnë duke aktivizuar proteina specifike në trupin e quajtur sirtuins”, thotë Rick Hay nga kanali Healthista.

“Ky grup i proteinave rregullon disa funksione të rëndësishme në trup. Studimet sugjerojnë që ushqimet e gjelbërta mund të shtyjnë trupin të prodhojë më shumë nga këto proteina.

Nëse po pyesni se cilat janë 20 ‘ushqimet e gjalla’ që lejohen në dietë, ato janë kryesisht ushqime natyrale, të pasura me antioksidantë. Luleshtrydhe, boronica, mollë, agrumet, arrat, majdanozi, sallata kale, kaperi, çaji jeshil, soja, shafrani i Indisë dhe çokollata e zezë janë disa nga llojet më të mira të ushqimeve që mund t’i hani në dietë, për të nxitur humbjen e peshës.

Dieta e Sirtfood është shumë kufizuese dhe më pak e balancuar sesa Keto ose Paleo. Ajo përqendrohet në numërimin e kalorive dhe kërkon që ju të shkurtoni grupet kryesore të ushqimit. Ju gjithashtu do të duhet të zvogëloni porcionet tuaja, veçanërisht në javën e dytë. Negative është fakti që dieta nuk ka lëndë ushqyese thelbësore si kalcium dhe hekur.

‘Dieta e Sirtfood’ është gjithashtu më e mira për këdo që ka luftuar me çrregullimet e të ngrënit në të kaluarën, pra nuk funksionon vetëm për t’u dobësuar./abcnews.al