Di Maio: Jemi forcë e parë në vend

schedule14:00 - 10 Mars, 2018

schedule 14:00 - 10 Mars, 2018

Kandidati për kryeministër nga radhët e lëvizjes me pesë yje, Luixhi Di Maio, me anë të një mesazhi video të publikuar në profiling e tij në Facebook, bëri të qartë se detyra për krijimine qeverisë së re italiane i takon partisë së tij.

Lëvizja me pesë yje është parti e parë, një qeveri pa ne nuk do të bëhet, vetëm në rast se të gjitha partitë e tjera do të bashkohen kundër nesh për të mos na lënë të drejtojmë vendin. Deklarata është bërë nga kandidati për kryeministër nga Lëvizja me pesë yje në Itali Luigi Di Maio, me anë të një mesazhi video të shpërndarë në profilin e tij në Facebook. Më tej ai u bëri apel italianëve që të ndiqnin me kujdes zhvillimet politike të ditëve të fundit në vend.

Sipas tij krijimi i qeverisë duhet të respektojë vullnetin e popullit, që me më shumë se 32 për qind të votive mbështetën një program, nëj kandidat përk kryeministër dhe një ekip qeverisës. Di Maio theksoi se për krijimin e një qeverie ishin të mirëpritur të gjitha forca politike pasi më në fund mund të realizohet ajoq ë italianët kanë 30 vjet që e presin.

Duke iu drejtuar presidentit Matarela ai Tha se kreu i shtetit ka një ndjeshmëri të lartë ndaj kësaj situate dhe i ka kërkuar forcave politike të jenë të përrgjegjshme pasi në lojë është interesi i vendit, i cili duhet të jetë gjithnjë në vend të parë. /abcnews.al