Deputetja ukraniase falënderon Kosovën për mbështetjen kundër Rusisë

schedule16:11 - 26 Janar, 2022

schedule 16:11 - 26 Janar, 2022

Deputetja dhe politikania Iryna Friz ka falënderuar Kosovën për mbështetjen e dhënë për Ukrainën.

Përmes një postimi në mediat sociale, Friz ka falënderuar presidenten Vjosa Osmani për mbështetjen e dhënë për Ukrainën në periudhën e kërcënimit të pushtimit nga Rusia.

Friz gjithashtu ka akuzuar Serbinë për mbështetjen e dhënë Rusisë përmes grupeve të mercenarëve dhe militantëve pro-rus në Ukrainë.

“Jam e bindur se Ukraina duhet të mbështesë miqtë e vërtetë, të cilët gjithashtu zgjodhën pavarësinë e tyre. Është koha për të refuzuar standardet e dyfishta. Miqtë e Ukrainës nuk janë ata që dërgojnë militantë pro-rusë në tokën tonë, por ata që gjithashtu nën kërcënimin e konfliktit të armatosur, shprehin mbështetje për shtetin tonë”, ka shkruar Friz. /abcnews.al/