Çështja “Rusiagate”, bashkëpunëtori i Trump u takua me Assange

11:46 | 03/04/201811:460

Wall Street Journal ka publikuar lajmin rreth takimit të ish-këshilltarit të presidentit amerikan Donald Trump me themeluesin e Uikiliks, në Gusht të 2016-s, para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në atë periudhë Uikiliks publikoi me mijëra dokumente që dëmtuan Hillary Klinton.

Prokurori special, që drejton hetimet mbi “Russiagate” po heton deklaratat e bëra nga një ish këshilltar dhe menaxher i fushatës elektorale të Donald Trump, Roger Stone, i cili pohon se është takuar për një darkë në Gusht të 2016-s me themeluesin e Uikiliks Julian Assange. Lajmi raportohet nga Wall Street Journal, duke kujtuar se në 2016-n, Uikiliks publikoi me mijëra dokumente që dëmtuan Hillari Klinton.

Wall Street Journal shpjegon se çdo gjë lind nga një e-mail që një tjetër ish-këshilltar i fushatës së Trump, Sem Nunberg, ka marrë në 4 Gusht të 2016-s nga Stone, i cili i tregonte për darkën me Assange.

Gjatë kësaj kohe, Stone është lidhur shumë erë me emrin e Assange, por takimi i mundshëm me liderin e Uikiliks nuk u konfirmua asnjëherë. Disa javë para se të publikoheshin e-mailet e vjedhura nga Xhon Podesta, ish-menaxher i Hillary Clinton, Stone shkruante në Twitter: “Shumë shpejt Podesta do të jetë në qendër të vëmendjes”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono