“Censura e medias”, Flutura Kusari: Kosova fitoi “betejën” me Komisionin e Pavarur të Medias

schedule08:38 - 13 Shkurt, 2020

schedule 08:38 - 13 Shkurt, 2020

Juristja Flutura Kusari ka dhënë detaje në lidhje me qëndresën që shoqëria civile në Kosovë kanë parandaluar ndryshimet që Komisioni i Pavarur i Medias kërkonte që të bënte.

Nga ABC-ja e Mëngjesit në një lidhje direkte me enkel Demin juristja Kusari ka deklaruar se Kosova në ndryshim nga Shqipëria arriti që ti bëjë ballë cenurimit, ku theksn faktin se kjo ka të bëjë de me mbështetjen e drejtuesve.

Sipas saj në Shqipëri dhe në Kosovë  lidërët janë shumë të fuqishëm dhe për këtë ata donin që të merrnin në dorë median për të pasur kontroll të plotë mbi qytetarët.

E kam përmend dhe me parë se si kryeministri Rama dhe Vuccicc janë të pushtetshëm dhe ajo që duan të bëjnë është të sigurojnë që të rrinë sa më shumë në pushtet në rastin e Shqipërisë dhe Serbisë drejtuesit kanë një sundim mbi ligjin dhe me e mira është që të kontrollojnë median. Një nga mekanizmat më demokratike që informon publik dhe kjo nuk është ccudi se pse Rama i kushtoi më shumë vëmendje dhe rast i rëndësishëm është dhe fakti se PS u tërhoq. Në Shqipëri historia do të vijojë ndërsa në rastin e Kosovës u aktivizua dhe kërkoi llogari dhe pas reagimit te shoqerisë civile dhe ndërkombëtarët Komisioni i Pavarur i Medias është tëehequr”, ka theksuar juristja Kusari.

Gjithashtu ajo ka teksuar se tashmë në lidhje me ligjin e antishpifjes në Shqipëri do të pritet marsi për të marrë një përgjigje dhe për të do të ishte një zhvillim i jashtëzakonshëm nëse Venecia do të vendoste se paketa antishpifje është e njëjtë me standartet ndërkombëtare./abcnews.al