Bilanc tragjik në SHBA, më shumë se 2100 të vdekur në 24 orë

schedule13:53 - 11 Prill, 2020

schedule 13:53 - 11 Prill, 2020

Janë mbi gjysmë milioni njerëz në SHBA të infektuar nga koronavirusi, sipas Worldometers. Në 24 orët e fundit janë raportuar mbi 2100  të vdekur në të gjitha shtetet, ndërkohë janë 33 752 raste të reja me COVID-19.

Në total, numri i personave të prekur është 502 876. Të shëruar janë 27,314 persona dhe viktima nga koronavirusi 18,747.

New Yorku mbetet shteti më i prekur me 172,358 raste. Ndërkohë Presidenti amerikan Donald Trump tha të premten se vendi po afron pikun e infeksioneve me koronavirus dhe se numri i rasteve po sheshohet.

Ai tha gjithashtu se numri i viktimave në SHBA do të jetë më i ulët se 100 mijë, parashikimi i mëparshëm i Shtëpisë së Bardhë.

Zyrtarët paralajmërojnë për rrezikun e përfundimit të masave për distancimin shoqëror: Nëse SH.B.A. përfundon distancimin shoqëror dhe strategjitë e tjera për parandalimin  e koronavirusit deri më 1 maj, siç ka thënë  Presidenti Donald Trump, numri i personave të infektuar do të rritet./abcnews.al