Biden miraton sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

schedule08:53 - 9 Prill, 2022

schedule 08:53 - 9 Prill, 2022

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten dy projektligje për vendosjen e sanksioneve shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, sipas një njoftimi të Shtëpisë së Bardhë, sipas CNN.

Sanksionet shënojnë lëvizjen e fundit të administratës për të ndëshkuar të dy vendet për pushtimin e Ukrainës dhe herën e parë që sanksionet në përgjigje të luftës vijnë nga Kapitol Hill.

Një prej projekligjeve pezullon marrëdhëniet normale tregtare me Rusinë dhe Bjellorusinë, ndërsa projektligji i dytë ndalon importet e energjisë nga Rusia, duke përfshirë naftën, qymyrin dhe gazin natyror.

/abcnews.al