Meta e Basha takojnë zv/kryeminsitrin maqedonas Bujar Osmani

schedule11:12 - 17 Janar, 2018

schedule 11:12 - 17 Janar, 2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti në një takim pune zëvendëskryeministrin për Çështjet Evropiane të Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani.

Gjatë bisedës kreu i shtetit përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe  nga ana parlamentit maqedonas, si një hap përpara për demokratizimin dhe forcimin e rrugës integruese të Maqedonisë. Ai nënvizoi  rëndësinë e  zbatimit të plotë të marrëveshjes së Ohrit, për respektimin e të drejtave të shqiptareve në Maqedoni dhe përmirësimin e  klimës se besimit të ndërsjellë në mes të shqiptareve dhe maqedonasve, në interes të integrimit euro-atlantik të vendit.

Numri i dy i qeverisë së Maqedonisë është takuar edhe ministrin e jashtëm. Në deklaratën për shtyp Osmani ka nënvizuar se  dy janë prioritetet e Maqedonisë, integrimi në Bashkimin Eevropian dhe NATO. Streategjia e Europës për Ballkanin Perëndimor nuk mund të jetë kredibile pa Shqipërinë dhe Maqedoninë ka nënvizuar zëvendëskryemnistri i Maqedonisë.

Një tjetër takim ai e ka zhvilluar me shefin e opozitës Lulzim Basha. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit, Kryetari i PD ka deklaruar se avancimi i të drejtave të shqiptarëve është një arritje e politikës e shoqërisë maqedonase dhe e faktorit shqiptar./abcnews.al